ÇekTürk ile Çek Cumhuriyeti’nde Noel Zamanı

ÇekTürk ile Çek Cumhuriyeti’nde Noel Zamanı


Çek Cumhuriyeti’nde Noel zamanı bir başkadır. Işıl ışıl sokaklar, meydanlar, Noel pazarları ve daha fazlası ile, Çekya büyülü bir hal alır.

Christmas tatili sonrasında size ilk kez yazıyor olsak da,biz çoktan, haftasonundan iş başına döndük!  : ) Her şeyiyle mükemmel geçen, en azından üç gün bile olsa çalışmayıp dinlendiğim, Çek Cumhuriyeti’nde klasik olduğu gibi aile ve diğer geleneklerle iç içe yaşamış olduğum, senenin en sevdiğim zamanlarından biriydi. Bana ailemden uzaklığımı bir saniye bile hissettirmeyen “Çek annem” Milena, “Çek babam” Milan, “Çek anneannem” sevgili babičkama bir kez de buradan teşekkürler! (Fotoğrafta nostajik bir babička ve dedeček romantizmini görebilirsiniz.)

Prag yılbaşı planlarınız ve Orta Çağ gecesi, Prag Türkçe rehber, transferler gibi turizm talepleriniz için bize ulaşın: info@cekturk.com, +420775177364

  • Diğer Prag Noel ve yılbaşı yazılarımızı görüntülemek için tıklayın.
  • Prag başta olmak üzere Noel zamanı otellerin doluluğunu da göz önüne alıp, otel rezervasyonunuzu bir an önce booking.com‘dan yaptırın!
  •      

Çek Cumhuriyeti’nde Noel Çılgınlığı

Gelelim her şeyin başladığı (çılgın hediye alışverişini ve Chrismas marketlerini saymazsak) 23 Aralık Salı gününe. Maratonun ilk günü Chrismas / yılbaşı ağacı, balık (“kapr” denen geleneksel sazan balığı) seçimi ve her yer kapalı olacağından çılgın market alışverişi… Diğer yandan yarı iş günü ve ČeskoTurecko / ÇekTürk ekibimizin “bayramlaşma” günü. : ) ÇekTürk ekibimizin üyesi sevgili Tuğçe’ye hediyeleri ve herkesler tatildeyken bizimle birlikte son dakikaya çalıştığı için teşekkür eder; Christmas Eve günü boyunca kullandığımız, el yapımı hediyesi olan ČeskoTürk mumluğu için Lucie’ye de özel teşekkürlerimizi sunarız. Böyle güzel bir ekip herkese nasip olmaz!

 

Çekya Noel geleneklerini merak edenler için ise YouTube videomuz aşağıda:

Prag Noel Akşamı

24 Aralık Christmas Eve, Çekler’in Christmas günü olarak kutladığı, oldukça özendikleri bir gün. Sabahtan itibaren ev dekorasyonu, Christmas ağacını kurma, yemek (önceki geceden öldürülen balık ve patates salatası) hazırlıkları, hediye paketlemeleri ile geçip gitmekte. Ayrıca bir çok Çek bugün hiçbir şey yemiyor ancak itiraf etmek gerekirse biz gün boyunca atıştırdık! Sazan balığı yerine tavuk veya domuz şnitzel yiyen aileler de mevcut. Tüm Christmas tatili boyunca devam eden, Çekçe’yi daha çok anlamam ile çok daha keyifli hale gelen Çek klasik filmlerinden ise size bir kısmı Türkiye’de geçen (Türkiye ile savaşılmaya gidilen) filmlerden ve favorilerimden biri olan Princezna ze Mlejna filmini önerebilirim.

Christmas Eve akşamı saat 19:00’da oturduğumuz sofra her zamankinden çok daha özenli, şık, detaylı ve Christmas tütsüsü eşliğinde yenildi. Menü tabi ki sazan balığı, patates salatası ve şarap.

Keyifli bir muhabbet eşliğinde, Çekler’in çok alışık olmadığı tarzda uzun bir zamana yayılarak yenen yemek sonrası, sıra Ježíšek (Bebek İsa) ziyaretinde! Ježíšek‘in geldiğini ve hediyelerini çam ağacını altına bıraktığını, gitmeden önce çaldığını çandan anlıyoruz. Genelde ne kadar sürer bilemiyorum ancak bizim hediyeleşme faslımız iki saat kadar sürdü. Ağacın etrafında oturarak, hediyelerin sıra ile açılıp bakılması, yorumlar yapılması, yorumlar yapılması, her şey o kadar keyifliydi ki nasıl geçtiğini anlamadık bile. Ancak özellikle belirtmeliyim ki bu “kutsal” zamanı telefon, televizyon vb. gibi hiçbir şeyin bozmaması, sadece aileye ve hediyelere odaklanmak en güzeli.

En orijinal hediyemiz ise “Çek annem” Milena’dan ČeskoTurecko / ÇekTürk terliklerimiz olarak geldi. Ev yapımı hediyelere çok önem veren Çekler, zamanlarını harcayıp dikiş – nakış, kesme – biçme gibi aktiviteler sonucunda çok özel hediyeler hazırlamaktalar. Bir çok yönlerini olduğu gibi, Çekler’in bu yönlerini de oldukça takdir etmekteyim diyebilirim.

Çek Noel Kurabiyesi Cukrovi

Sonraki günlerde ise, yani 25’i (Avrupa’da genellikle Christmas’ın kutlandığı gün) ve 26’sı ise aile ziyaretleri, bir nevi “bayramlaşma” olarak, enfes cukroviler (Çek Christmas kurabiyeleri) eşliğinde devam ediyor.

Çek Noel kurabiyesi cukrovi yapım videosu ise aşağıda:

Tüm bu “maraton” sonrası biz 27 Aralık Cumartesi’den beri iş başındayız. 5 Ocak 2015’e kadar çalışmayacak olanlara iyi tatiller diler, şimdiden mutlu seneler dileriz. 31 Aralık yılbaşı postumuzda görüşmek üzere!

Prag’da turizm istek ve talepleriniz için (Orta Çağ gecesi, Çek gecesi, Mozart gecesi, vintage araç turu, Vltava tekne turuTürkçe rehber, transferler vb.) bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364