Çek Cumhuriyeti’nde Christmas Eve

Çek Cumhuriyeti’nde Christmas Eve


Yeni yıla girmemize son bir hafta kala, pek çok ülkede bugün, yani 24 Aralık tarihinde kutlanan Christmas Eve için hazırlıklar yapılıyor olsa gerek. Çoğu Çek, bugünü evlerinde düzenledikleri aile yemekleri eşliğinde geçirmeyi tercih ediyor. Çekler’in yılbaşında sokakları terk ettiğini düşünebilirsiniz ancak onları aratmayan turistlerin, ülkeye bu dönemde duydukları yoğun ilgi ile birlikte; şehirler canlılığını korumaya devam ediyor. Çek Cumhuriyeti Noel zamanı mağazaların, cafelerin, restoranların çalışma saatlerinin bugün, normal günlere nazaran daha kısıtlı olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

  • Çek Cumhuriyeti, Prag gezi talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
  • Çek Cumhuriyeti’nde Christmas gelenekleri yazılarımız ve Prag Noel pazarları yazılarımız için tıklayınız.
  • ČeskoTurecko / ÇekTürkolarak, Çek – Türk ortaklığımızda 2013 yılından beri Çek ve Türk firmalara, bireylere profesyonel hizmetler sunmaktayız. Çekya’da eğitim, ticaret, turizm, sigorta, çeviri gibi isteklerinizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364, WhatsApp: +905354182108
  • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
         

Çek Cumhuriyeti’nde Christmas Gelenekleri

Çek Christmas Eve geleneklerine tekrar dönecek olursak, pek çok ailenin bugün akşam yemeğine kadar hiçbir şey yemediğini söyleyebiliriz. Christmas yemeğine kadar beklemeyi başaranların altın domuz gördüklerine inanılır, ki onlara göre bu  yeni yılda şansı sembolize eder. Yaklaşık 17.00 ‘da başlayan yemekte menü genellikle balık çorbası, patates salatası ve kızarmış sazan balığından (kapr) oluşur. Çekler sanılanın aksine Christmas yemeği için hindiyi tercih etmiyorlar, sazan balığı hindinin yerini almış durumda. Tüm aile bireyleri yemek için özenle hazırlanır; günlük hayatlarında rahat kıyafetler giymeyi tercih eden Çekler’i bugün bir hayli şık görmeniz mümkün.

 

Çek geleneksel Noel akşam yemeğinden sonra ise sırada günün heyecanla beklenen anı yer alıyor. Hediye zamanı! Christmas ağacının altına özenle yerleştirdikleri hediyelerini birbirlerine verip, anın tadını çıkarıyorlar. Dindar bir toplum olmadığından artık şüphemiz kalmayan Çekler’in Christmas geleneklerine hala değer vermeleri taktir edilesi doğrusu. Çekya’nın %60’ını oluşturan ateistlerin bile Christmas geleneklerini sevdiğini söylenebilir.

Çekçe Noel Kelimeleri

Prag’da turizm istek ve talepleriniz için (Orta Çağ gecesi, Çek gecesi, Mozart gecesi, vintage araç turu, Vltava tekne turuTürkçe rehber, transferler vb.) bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz

orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk tekne turu cekturk transfer cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583    pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  images