Çek Cumhuriyeti’nde Yeni Yıl Heyecanı

Çek Cumhuriyeti’nde Yeni Yıl Heyecanı


Yeni yıla girmemize saatler kala, bu özel gece için hemen hemen hepimiz planlarımızı hazırlıyor olsa gerek. Öncelikle yeni yıla karla girmeyi umut edenlerden biri olarak şunu söyleyebilirim ki yılbaşında Prag, her zamankinden güzel gözüküyor.

  • Çek Cumhuriyeti, Prag gezi talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
  • Çek Cumhuriyeti Noel gelenekleri yazılarımız ve Prag Noel pazarları yazılarımız için tıklayınız.
  • ČeskoTurecko / ÇekTürkolarak, Çek – Türk ortaklığımızda 2013 yılından beri Çek ve Türk firmalara, bireylere profesyonel hizmetler sunmaktayız. Çekya’da eğitim, ticaret, turizm, sigorta, çeviri gibi isteklerinizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364
  • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
         

Çek Cumhuriyeti’nde Yeni Yıl Nasıl Kutlanır?

Çekler’le gerçekleştirdiğimiz küçük sohbetlerimiz esnasında, biz Türkler’in tercih ettiği gibi çoğunun yeni yılı evlerinde kutlamayı seçtiğini öğrendim. Bunun sebebini özellikle Prag’da turistlerin yılbaşındaki taşkınlıklarına bağlıyorlar. Evlerinde kendilerini daha güvenli hissetmelerine şaşırmamak gerek. Bira şişelerinin havalarda uçuştuğu, bilinçsizce havai fişeklerin kullanıldığını ifade ettiler, ben de duyduklarım doğrultusunda bu geceyi dışarda geçirmeyi planlayanların biraz daha dikkatli davranmalarını öneriyorum.

Çek Cumhuriyeti’nde Yeni Yıl ve Havai Fişekler

Prag’da yılbaşı gece yarısı başlayan havai fişek gösterisi ,resmi olarak yapılan havai fişek gösterisi olmasa da izleyenleri her yıl büyülüyor. Gece yarısı yapılan gösteriyi en iyi izleyebileceğiniz yerlerin başında, nehir kenarı ya da daha yüksek yerler olan Petrin Hill ve Prag Kalesi geliyor. Wenceslas Square çok kalabalık ve savaş alanı gibi olabilmekte. Prag Old Town Square biraz daha keyifli ancak yine kalabalık ve bir çok Türk turistle karşılaşmanız mümkün.

Prag Yeni Yıl – 1 Ocak Akşamüstü Havai Fişek Gösterisi

1 Ocak 2015’te saatlerimiz 18.00’ı gösterdiğinde ise resmi havai fişek gösterisini keyifle seyredebilirsiniz. Letna Park’tan atılan havai fişek gösterisini yine nehir kenarı, Old Town, Letna Park, Prag Kalesi’nden izlemeyi seçebilirsiniz. Gösteri yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Gösteri sırasında geleneksel çiçek motifleri, özel geometrik şekil efektleri gibi sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Prag’da yılbaşı akşamını dışarda geçirmeyi planların ise pek çok alternatifi var. Akşam yemeği, içecek ve eğlence menüleriyle pek çok restoran /club şimdiden konuklarını bekliyor. Prag’da rezervasyon yaptırabileceğiniz mekanları görüntülemek için tıklayınız.

Hepinize ÇekTürk ailesi olarak; çok mutlu, sağlıklı, başarılarla dolu ve bol Çek gelenekleriyle dolu bir yıl diliyoruz. 2015’in hayatınızdaki en güzel yıl olması dileklerimizle.

ceskoturecko_cekturk_pf_2015

Peki Çekler Noel bayramını nasıl kutluyorlar? Videomuz aşağıda:

Prag’da yılbaşı etkinlik rezervasyonlarınız (Prag Orta Çağ gecesi, Çek folklorik gecesi, Mozart konseri, Vltava Nehri tekne turu…) ve diğer turizm talepleriniz (transferler, Türkçe rehber, geziler) için iletişim:
info@cekturk.com 
+420 775177364

     

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk tekne turu cekturk transfer cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583    pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  images