Çek Noel Kurabiyeleri (Vánoční Cukroví)


Bir çoğumuzun merakla beklediği, Çek Cumhuriyeti Noel tatili yaklaşıyor. Çek Cumhuriyeti’nin ateist popülasyonu hayli yüksek olsa da (yaklaşık %70), Christmas değerlerine, geleneklerine sahip çıkıp, aileyle bol zaman geçirerek, oldukça keyifli  bir Aralık ayı geçiriyorlar diyebilirim. Sokaklar ise ışıl ışıl, mağazalarda, evlerde bile Çek Cumhuriyeti’nde Noel dekorasyonu karşınıza çıkıyor. Prag Noel izlenimlerimiz ve cukrovi videomuz bu yazıda.

  • Çek Cumhuriyeti, Prag gezi talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
  • Çek Cumhuriyeti Noel gelenekleri yazılarımız ve Prag Noel pazarları yazılarımız için tıklayınız.
  • ČeskoTurecko / ÇekTürkolarak, Çek – Türk ortaklığımızda 2013 yılından beri Çek ve Türk firmalara, bireylere profesyonel hizmetler sunmaktayız. Çekya’da eğitim, ticaret, turizm, sigorta, çeviri gibi isteklerinizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364
  • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
         

Çek Cumhuriyeti Noel Geleneklerinden Biri: Cukroví

Christmas kurabiyeleri (Christmas cookies/Vánoční cukroví) pişirmek ise bu geleneklerden sadece bir tanesi. Kurabiyeleri pişirmek için belirli, özel bir gün de yok ancak genellikle haftasonu, Christmas’a yakın bir tarih seçiliyor. Olabildiğince çok çeşit pişirdikleri kurabiyeleri, Christmas gününe (hatta sonraki 1-2 güne) kadar muhafaza edip, Christmas’ta aileleriyle ve misafirleri ile birlikte afiyetle yiyorlar. Peki bayatlamıyorlar mı?

  

Çek Noel Kurabiyesi – Prag Noel Zamanı Cukroví Pişirdik

Aşağıdaki ve benzer özel Çek Noel kurabiyesi tariflerini kullandığınız sürece bayatlamıyorlar! Bizim yaptığımız kurabiye çeşitlerinden biri olan, Çeklerin özel ekmeği “rohlik” şeklindeki kurabiyelerimizin geleneksel tarifini aşağıda bulabilir, siz de evinizde ailenizle birlikte deneyebilirsiniz:

Malzemeler: 150 g şeker – 150 g ufalanmış ceviz – 300 g tereyağı – 450 g un – 2 yumurta

Tarifi: Tüm malzemeleri büyük bir kap içinde iyice karıştırın. Sonrasında “rohlíčky” (küçük Çek ekmekleri) şeklini verip fırında kızarıncaya kadar, yaklaşık 10 dakika boyunca pişirin.

Afiyet olsun! / Dobrou chuť!

Çek yemekleri yazı dizimiz için tıklayın.

Cukrovi de dahil olmak üzere, Çekya’da Noel gelenekleri, filmleri, akşam yemeği, ağacı hakkında detaylı YouTube videomuz aşağıda:

Çek Cumhuriyeti Noel tatiliniz, turizm istekleriniz ve Prag gezi aktiviteleriniz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364