Çek Noel Şarkıları & Meşhur Ježíšek

Çek Noel Şarkıları & Meşhur Ježíšek


Christmas’a sadece 3 gün kaldı! Tüm Aralık ayı boyunca, hatta Kasım ayı sonundan başlayarak, Çek Cumhuriyeti’nde hemen hemen her yerde duyduğumuz Christmas şarkılarını biraz daha yakından inceleyelim ve sizlerle paylaşalım istedik. Alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, hatta sokaklarda canlı olarak bile duyduğumuz ve Çek Christmas ruhunu yansıtan bu şarkılara, kulaklarımızın alışmaya başladığını söylemek mümkün. Hele sözlerini anlayabilenler için çok keyifli olduğuna inanıyorum. : )

Çekya Noel gelenekleri, Çek Noel filmleri, Çek Noel şarkıları içeren YouTube videomuz aşağıda:

Çek Noel Şarkıları

En ünlü Christmas şarkısı olan hatta bizlerin de  “Yeni Yıl şarkısı” olarak bildiği, Jingle Bells’in bu çok keyifli Çek versiyonunu aşağıda bulabilirsiniz:

Çek Christmas Şarkıları

Çek Christmas şarkılarının hemen hemen hepsinde geçen “Ježíšekbebek İsa demektir ve Çek Cumhuriyeti’nde Christmas’ın sembolü olarak her yerde karşımıza çıkmaktadır.. İngilizcesi Jesus olan İsa, Çekçe’de “Ježíš” tir. Hatta yaklaşık % 70’i ateist olan bu toplumda bile “Ježíš Maria!” (Oh my God!) dillerinden düşmez. Slovakça’da ise benzer şekilde Ježiško, Macarca’da ise Jézuska olduğunu bilmekte fayda var.

jezisek

En popüler Çek Christmas şarkılarından oluşan listeyi görüntülemek için tıklayınız. ÇekTürk ekibimizin favori Christmas şarkılarını ise aşağıda bulabilirsiniz:

Prag’da turizm istek ve talepleriniz için (Orta Çağ gecesi, Çek gecesi, Mozart gecesi, vintage araç turu, Vltava tekne turuTürkçe rehber, transferler vb.) bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364
WhatsApp: +905354182108
     

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz

orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk tekne turu cekturk transfer cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583    pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  images