Çek Cumhuriyeti Noel Balıkçıları

Çek Cumhuriyeti Noel Balıkçıları


Çek Cumhuriyeti Noel zamanı ve Çek balıkçıları sokaklara döküldü! Noel akşamı sazan balığı ve patates salatası yiyen Çekler için bu oldukça normal. Taze balıklarını seçip, evde Noel akşamı kızartmak ve Noeli aileyle birlikte kutlamak… Peki ya sizin yılbaşı planlarınız ne? Prag yılbaşı planlarınız ve Orta Çağ gecesi, Prag Türkçe rehber, transferler gibi turizm talepleriniz için bize ulaşın: info@cekturk.com, +420775177364, WhatsApp: +905354182108

  • Diğer Prag Noel ve yılbaşı yazılarımızı görüntülemek için tıklayın.
  • Prag’da yılbaşı zamanı oteller tıka basar dolar. Booking.com’dan erken şekilde Prag konaklamanızı, otel veya hostesinizi ayırtmak için tıklayın.
  • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve Çekya’da yaşam, kültür, gezi, eğitim konularında bilgi sahibi olabilirsiniz:
         

Çekya’da Noel Zamanı

Aslında çoğumuzun bildiği gerçek şudur ki; Noel zamanı aileyle birlikte, afiyetle hindi yenir. Türkiye’de ve bir çok ülkede Christmas kutlanmasa da, yeni yıl yemeğinde hindi yemek bazı ailelerde adettendir. Ancak Çek Cumhuriyeti’nde durum tamamen farklı çünkü geleneksel Çek Noel menüsü sazan balığı (kapr) ve patates salatası (bramborový salát)!

  • Çek Cumhuriyeti, Prag gezi talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
  • Çek Cumhuriyeti Noel gelenekleri yazılarımız ve Prag Noel pazarları yazılarımız için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti Noel : Çek Balıkçılar İş Başında!

Bu sebeple de Çek balıkçılar, göllerden avladıkları sazan balıklarını, kocaman kovaların içinde, Çek Cumhuriyeti sokaklarında satışa çıkarıyorlar. Balıkları özellikle, yaklaşık bir ay boyunca beslemiyorlar ki iyice temizlensinler. Birçok kişi sazanları canlı olarak satın alarak, evlerinde, banyolarındaki kovalarda 24 Aralık Christmas gününe kadar bekleterek, Christmas günü ise balığı öldürüp, temizliyorlar. Ancak balıkları ücret karşılığı öldürtüp, ayıklatıp, hatta dilimleterek de satın almak mümkün. Geceleri ise küvetlerin başında, genellikle arabaların içinde bir görevli bekliyor ki, balıkların başına bir şey gelmesin ve dışarı zıplayan balıklar, ağ yardımı ile küvetlere geri konulsun.

Çek Cumhuriyeti Noel : Sazan Balıkları Her Yerde

Prag şehir merkezinde, marketlerin önünde ve bir çok yerde bulmak mümkün ve kilosu 90-110 CZK arasında değişiyor, öldürme ve ayıklatma ücreti hariç. Patates salatasının ise belirli bir tarifi yok, her evin kendine özgü tarifi var, salam, turşu, soğan, havuç ve elma gibi ekstra malzemeler eklenebiliyor.

  

Çek Cumhuriyeti Noel tatiliniz, Prag Orta Çağ gecesi ve diğer turizm istekleriniz , otel rezervasyonunuz ve Prag gezi aktiviteleriniz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364
Whatsapp: +905354182108