Türk Ehliyeti Çek Cumhuriyeti’nde Geçerli mi?

Türk Ehliyeti Çek Cumhuriyeti’nde Geçerli mi?


Türkiye’deki yeni ehliyetler ile birlikte ve yoğun sorularınız üzerine, merakla beklediğiniz Türk ehliyetinin Çek Cumhuriyeti’nde geçerliliği blog yazımız ile nihayet karşınızdayız! Ve merak etmeyin, ÇekTürk olarak size en doğru ve güvenilir bilgiyi ulaştırabilmek için, bir çok detaylı araştırma yapıyoruz.

Çekya’da ehliyet, Çekçe çeviri, Çekya sağlık sigortası, resmi kurumlarda çevirmen ve eşlik etme hizmeti gibi tüm konularda bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364

     

ÖNEMLİ NOT: Çekya’da ehliyet alabilmeniz için Çek oturumunuz olması gerekmektedir.

http://www.prague-guide.co.uk/

http://www.prague-guide.co.uk/

çektürk yeni sürücü ehliyeti

www.yeniehliyet.net


Gelelim esas 2016 yılında gündeme oturan yeni çipli ehliyetlere! Özellikle Türkiye’de resmi websitelerin çoğunda son güncellemesi henüz yapılmadığı için herkesin aklında soru işaretleri yaratan  yeni çipli sürücü ehliyetinin belirsizliğinden herkesin şikayetçi olduğundan da haberdarız. Bu nedenle sizler için en doğru ve güncel bilgiye ulaşmak adına Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı ile birebir iletişime geçtik, ve kendilerinden 20 Ekim 2016 tarihinde mailimize aldığımız yanıtı aşağıda sizlerle paylaşmak isteriz:

”Yeni tip sürücü belgesi Karayolu Trafiği Konvansiyonuna üye ülkelerde geçerli olacaktır. Konvansiyona katılımımız ile birlikte Avrupa Birliği’ne üye devletler dâhil konvansiyona taraf ülkelere gidecek olan veya bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız Uluslararası Sürücü Belgesi almaksızın ülkemiz sürücü belgeleri ile araç kullanabileceklerdir. Sürücü belgesine ilişkin işlemler hakkında ayrıntılı bilgiye www.trafik.gov.tr internet adresi trafik tescil işlemleri bölümünden ulaşabilirsiniz.’

Peki 01.01.2016’dan sonra ortaya çıkan yeni sürücü ehliyet belgesi ile neler değişti?

yeni ehliyet, çektürk , çipli ehliyetin eski ehliyetten farkı

http://www.malkarahaber.org/

Hürriyet’in 08.08.2016 tarihinde yayınlamış olduğu habere göre şu anda elinizde bulunan eski ehliyetiniz ile yeni çipli ehliyetler arasında –yurt dışında geçerlilik bakımından– hiçbir fark yok. Eski ehliyetler yurt dışında zaten 6-12 ay arasında kullanılabiliyordu ve bu sürenin sonunda ise bulunduğunuz ülkede ehliyet sınavına girmek durumunda kalıyordunuz.Yeni ehliyetler için de bu durum aynen devam ediyor. Sadece bu yeni çipli sürücü ehliyetiyle birlikte daha önce yurt dışında sorunsuz taşıt kullanmanız için gerekli olan 1 yıl geçerliliği olan yaklaşık 400 lira olan ‘’uluslararası sürücü belgesi’’ ni almanıza gerek kalmayacak, sadece 15 liraya ehliyetinizi yenileyerek uluslararası sürücü belgesini almış gibi olacaksınız. Hürriyet’teki haberin tamamını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Ancak tahmin edileceği üzere, internet üzerinde bir çok bilgi kirliliği var ve bizlere de bu doğrultuda sorular gelmekte. Bizim bilgimiz doğrultusunda, Türkiye’den aldığımız yeni çipli ehliyetler AB’de kullanılan ehliyetler gibi olduğundan, yalnızca 1 yıldan fazla oturumu olanların, 1 yıldan sonra mutlaka Türkiye’den aldıkları bu yeni ehliyetlerini, Çek ehliyeti ile değiştirmeleri gerekmektedir. Bu bekleme süreci 3 aya kadar sürebilmektedir. Daha detaylı bilgi için Çek Cumhuriyeti Ulaşım Bakanlığı’nın websitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

ÇekTürk güvencesiyle, başarılı olmanız adına size önerebileceğimiz sürücü kursları için tıklayınız.

Yeni Türk çipli ehliyetiniz ve Çekya’da oturumunuz var ise, o zaman bu ehliyetinizi Çek ehliyeti ile değiştirebilmek için randevu almanız gerekecek. Online randevu almak için tıklayın.

Randevu gününüze yanınızda oturum kartınız, Türk çipli ehliyetiniz, pasaportunuz ve randevu aldığınıza dair metnin çıktısı ile birlikte gitmenizi öneririz. Sistemde fotoğrafınız var ise, orada fotoğrafınızı çekmelerine gerek yok. Ancak sistemlerinde fotoğrafınız gözükmüyorsa, o zaman orada fotoğraf çekimi yapabilmektedirler. (Fotoğraf çekimi olmayınca bir ücret de ödenmiyordu.)

Prag ehliyet değiştirmek için adres ise: Na Pankráci 1685/17,19, Praha 4 – budova Business Centrum Vyšehrad

Çekya’da Ehliyet Yenileme İçin Belgeler:

  • Kimlik kartı (Biometrik kart),
  • Oturumunuzu gösterir belge veya kart
  • Sağlık Raporu,
  • Sürücü belgesi (yeni çipli ehliyet olmalıdır)
  • Biometrik foto
  • Başvuru ücreti (50 CZK)

En güncel ve doğru bilgiler için Çekya Ulaşım bakanlığı web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

çektürk trafik ehliyet

Bir başka soru ise eski ehliyetleri yeni çipli ehliyetlerle yurtdışında değiştirebiliyor muyuz?

Maalesef cevabımız HAYIR! Sürücü belgeleri yurt dışı adresine gönderilemeyeceğinden, müracaatlarda yurt dışı adresi kabul edilememektedir. Bu bilgiyiyi konsolosluk.gov.tr sitemizden almış bulunmaktayız. Detaylar için tıklayınız.

Son olarak da eski ehliyetlerinizi  yenileriyle 31.12.2020 tarihine kadar değiştirmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Aldığımız yeni bilgilerle birlikte postumuzun güncelleneceğinden şüpheniz olmasın. Takipte kalın!

Güncel ve resmi bilgiler bu sayfada yer alıyor.

ÖNEMLİ NOT: Çekya’da ehliyet alabilmeniz için Çek oturumunuz olması gerekmektedir.      

 Çekya’de ehliyet almak, kurslar ve diğer soru, istekleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364