GEZGİN SÜMER ÖZVATAN’IN KALEMİNDEN PRAG

GEZGİN SÜMER ÖZVATAN’IN KALEMİNDEN PRAG


Sevgili Sümer Özvatan, bundan yaklaşık bir ay önce ÇekTürk’e mail ile ulaşıp, yakın zamanda yaptığı Prag ziyaretini konu aldığı ve çok detaylıca bir çok önemli bilgiyi paylaştığı blog yazısını bizimle paylaştı. Belki bize de, tabii ki ÇekTürk takipçilerimize de faydalı olacağını düşünerek, bu güzel yazıyı biz de sizlerle paylaşmak isteriz.

Ancak öncesinde; Sümer Özvatan kimdir? Kısaca kendi ağzından tanıyalım:sumer_ozvatan_cekturk_prag_gezi

“Zonguldak’ta, 28 Mayıs 1968 tarihinde gezegene gelmişim (nasıl olduğunu bir türlü hatırlayamadığım yolculuklardan biridir). Ankara’da yaşıyorum, kamuda kimyager olarak çalışıyorum. Gezmeyi ve bir yere gideceğim zaman valizimle birlikte fotoğraf çantamı da hazırlayacak kadar fotoğrafı seviyorum… Ömrümün kalanında (öncelikle Avrupa’da) dünya kentlerine gitmek, o kentlerde gezmek, sokaklarında yürümek ve fotoğraflar çekmek istiyorum.”

28 Ocak 2017 tarihinle “Prag, Avrupa’nın Masalsı Şehri” başlığı ile yazdığı yazımdan bir kısmı sizinle paylaşıyoruz:

“Geçen yıl Avrupa hayal haritamdaki ikinci durağım, tarihi merkezi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1992’den bu yana Dünya Miras Listesi’nde yer alan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’dı.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Şehrin turistik olarak gezilecek yerlerin neredeyse tamamının yer aldığı ve Prag’ın kalbi olarak nitelendirilebilecek 1. bölge kendi içinde eski şehir (Old Town, Çekçe: Staré Město), Yahudi mahallesi (Jewish Quarter, Çekçe: Josefov), küçük şehir (Little Town, Çekçe: Malá Strana), kale bölgesi (Prag Castle, Çekçe: Hradčany) ve yeni şehir (New Town, Çekçe: Nové Město) olmak üzere beş bölüme (semtlere) ayrılmış durumda. ”

prag_kalesi_cekturk_turizm_rehber_cekya_Gezi

Ön araştırmalarından, havaalanındaki ilk yapılacaklara, toplu taşımadan gezilecek en güzel yerlere, Prag gezisinin tamamını Sümer Özvatan’ın güzel kaleminden okumak için tıklayınız.

cekturk_prag_cekya_gezi_tatil_turizm

cekturk_prag_gezi_tatil_toplu_tasima

Çekya’da, Prag başta olmak üzere Türkçe rehber, otel-havaalanı transferleri, Prag’da Orta Çağ gecesi, Vltava tekne turu, Çek gecesi, Mozart gecesi, bira müzesi – spası – tadımı ve daha fazlası için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364