Prag’da Döviz Bozdurmak

Prag’da Döviz Bozdurmak


Prag, Avrupa tatili için en popüler destinasyonlardan biri. Prag gezinizde en önemli, en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise Prag’da Döviz Bozdurmak! 




Öncelikle bilmeyenler için, Çekya’nın para birimi ile başlayalım. Çek Cumhuriyeti’nin para birimi CZK veya Kč olarak da kısaltılan Çek Kronu’dur. Çekçesi ise Česká korunadır. Çekya’nın, bir çok konuda olduğu gibi, Avrupa Birliği’nin “dayattığı” kural ve düzenlemelere kendine has bir karşı çıkma stili mevcut. 🙂 Örneğin bir çok Avrupa ülkesinde, hatta Türkiye’de senelerdir yürürlükte olan kapalı alanlarda sigara içme yasağı bile, seneler boyunca süren tartışmadan sonra henüz Çekya’da 31 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe girdi.

Prag’da ister turist, ister iş adamı veya öğrenci olun, bize yani ČeskoTurecko / ÇekTürk’e en sık sorulan soruların başında gelen:

“Prag’da en güvenli, en ekonomik şekilde paramı nerede bozdurabilirim?”



Sizin için ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak kendimiz de kullandığımız, aile ve arkadaşlarımıza da tavsiye ettiğimiz, kesinlikle başka yerlere yollamadığımız bu iki döviz bürosunu paylaşmak isteriz: (Ancak yine de değerlendirme veson karar sizin, kurlara bakıp incelemeden sakın bozdurmayınız.)

1. Prag’da döviz bürosu: EXCHANGEKaprova 14/13, Old Town, Prague 1.

Meşhur Prag Old Town Meydanı‘ndan sadece 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu döviz bürosu, kesinlikle iyi kur veriyor.

prag_euro_doviz_bozdurma_cekturk

2. Prag’da döviz bürosu: PRAHA EXCHANGE, Jindřišká 12/908, Prague 1.

Meşhur Wenceslas Square (Václavské náměstí)‘e çıkan, hatta kocaman tarihi postane Česká pošta‘nın bulunduğu Jindřišká Caddesi‘nde (tramvay geçen cadde) bulunyor. Genelde önünde uzun kuyruklar oluyor.

pragda_doviz_bozdurma_doviz_burosu_para_bozdurma_cekturk  pragda_euro_dolar_doviz_bozdurma_cekturk

Not: Lütfen her iki yerde de kurları inceledikten sonra, miktar size uygun ise döviz bozdurunuz. ÇekTürk, sadece kendi tecrübelerine dayanarak tecrübelerini paylaşmakta olup, herhangi bir döviz bürosunda meydana gelen bir olaydan sorumlu tutulamaz.




Prag’da Döviz Bozdurmadan önce ÇekTürk’ten Uyarılar:

  • Özellikle Prag gibi turistik bir şehirde, turistik bölgelerdeki bir çok yerde (cafe, restoran, müze vb.) evet EURO geçebilir. Ancak her yerde değil, özellikle lokal yerlere giderseniz kabul etmeyebilirler. Veya Euro’nuzu daha düşük kurdan çevirebilirler vb.
  • Bazen taksilerde bile kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ancak her zaman kartın da kabul edilmediği yerler de aslında mevcut.
  • Genelikle yapacağınız alışverişler için Çekya’da taksit yapma gibi bir seçenek yok, sakın size sorulmasını beklemeyin! Prag’da alışveriş merkezleri yazımız için tıklayınız.
  • Sokakta sakın para bozdurmayın! Sokakta dolanan bireyler sizi en turistik bölgelerde yakalayıp, bazen çok düşük bir kurdan bozup, bazen de artık geçerliliği bile olmayan eski / başka ülkelerin paralarını verebilmektedirler.
  • Prag’da döviz bürolarının kapılarında “0 % commission” yazsa bile, alış- satış farklı oluyor, tam bozdurduktan sonra farkettiğinizde, paranızı geri vermek istemeyebiliyorlar.




Prag’da döviz bozdurmak ile ilgili sorularınız, bunun haricinde Prag’da turizm hizmetlerimiz (Prag’da Türkçe rehbertransferler, Orta Çağ gecesi, Prag otel rezervasyonu, Vltava tekne turu, Mozart gecesi, vintage araç turu vb.) ve Çekya’da eğitim hizmetlerimiz (Çek üniversiteleri, çeviriler, sağlık sigortası, konaklama, Çekçe ve İngilizce kursları vb.) için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364
Whatsapp: +905354182108
     

İlginizi Çekebilecek Turizm Hizmetlerimiz:

tekne turu cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk etkinlik bileti cekturk transfer cekturk ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583   pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images