Anlatılmaz Yaşanır, Gezilmez Keşfedilir Şehir: Prag

Anlatılmaz Yaşanır, Gezilmez Keşfedilir Şehir: Prag


Tarihten günümüze güzelliğini koruyan ve insanların turist olarak en çok gitmek istedikleri yerlerden biri olan Prag’a geçtiğimiz sene sadece birkaç günlüğüne gelmiştim. Geçen yaz ise Berlin’de Erasmus stajı yaptığım için oraya yakın bir şehir olsun diye Prag’ı seçmiştim. JpegTabii o zamanlar Prag’a böylesine aşık olacağımdan ve en kısa zamanda tekrar gelmek isteyeceğimden habersizdim. Kendime en kısa zamanda Prag’a tekrar geleceğimin sözünü vermem için sadece Vltava nehri üzerindeki tarihi Charles Köprüsü’nün etkileyiciliğini görmem, Prague Old Town meydanının büyüleyici havasını solumam yetti. Çekya’da Erasmus stajı yazımı umarım beğenirsiniz.

Çekya’da Erasmus Stajı

 Sanırım o kadar gönülden istemişim ki turist olarak tekrar gelmeye bile çok hevesliyken, Prag’da ofisi bulunan, Çek ve Türk öğrenci, iş adamı ve turistler için Çekya ve Türkiye’de profesyonel hizmetler sunan ÇekTürk’te staj hakkı kazandım ve bütün yazımı Prag’da, ÇekTürk’te geçirme imkanı elde ettim. Prag’a Erasmus stajı ile tekrar gelmem ise biraz tesadüf oldu. İnternette Erasmus ve İnterrail sayfalarında gezinirken tesadüfen ÇekTürk’ün Prag’da Erasmus staj imkanı sağladığını gördüm ve daha Erasmus kayıtları bile başlamamışken ÇekTürk ile irtibata geçtim. Bir ay sonra kayıtlar başladı, staja kabul edildim, daha sonra Erasmus’un bürokratik işlemleri vs. bütün bu süreçleri geçtim ve ardından buradayım.  🙂

Jpeg

WhatsApp Image 2017-07-11 at 15.30.04

Eğer benim gibi keşfederek gezmeyi sevenlerdenseniz Prag’ın kaşif ruhunuza nasıl uygun bir şehir olduğunu hemen hissedersiniz. Böyle diyorum, çünkü Prag’ın en merkezi, turistik yerlerini birkaç günde hemen tüketmeme rağmen, Prag’ı henüz tüketemedim. Prag’ın dar sokaklarında gezinirken daima buraya kesin gelmeliyim dediğim mekanlar görüyorum. Örneğin tesadüfen gittiğimiz bir semt: Hlavní město.

Çekya’da Erasmus Stajı ve Prag’da Yaşam:

Prag’da yaşam Avrupa’nın diğer şehirlerine nazaran genel olarak daha ekonomik olmasına rağmen gerçekten kısıtlı bir bütçe ile gelmeye karar verdiyseniz buradaki birçok bar ve gece kulübünde güzel kokteylleri veya biraları çok uygun fiyatlara içebilirsiniz. Keşfetmek derken tabiki sadece barlardan değil, doğal güzelliklerden de bahsediyordum. Mesala ilk etapta turistlerin birçoğunun bilmediği yer olan Vyšehrad Kalesi. Prag’ı yukarıdan görmek isteyen turistler genelde Petrin tepesindeki kuleye çıkarlar ve geçen sene geldiğimde ben de hemen oraya çıkmıştım, iyiki de çıkmışım. Gerçekten oldukça etkileyici bir manzaraydı, Vysehrad kalesinin üstünden şehre bakmadan önce. Petrin tepesinin bir alternatifi olan burayı daha turistler keşfetmemiş olmalı!

Prag’da yaşam videomuzu aşağıda görüntüleyebilirsiniz:

Şehrin doğal güzelliklerini anlatmaya dalıp Prag’ın gelenek güzelliklerini anlatmayı unuttum. Prag gezilecek yerler yazımız için tıklayın.

Jpeg  WhatsApp Image 2017-07-06 at 17.13.17

Bilindiği üzere Çekya kişi başına en çok biranın tüketildiği yer. Dolayısıyla Prag da bira çeşidinin oldukça çok olduğu bir yer. Eğer kısa süreli geldiyseniz ve çok fazla yeri deneyimleme şansınız yoksa, birçok yeri bir araya getiren Prague Beer Museum‘a mutlaka gitmelisiniz. Bir seçenek olarak sunulan 0.15 cc’lik deneme bardaklarında birçok biranın tadına aynı gün içinde bakabilirsiniz. Ayrıca bir diğer seçenek olan bira turunu daha önce duymuş muydunuz? Ben de ilk defa burada duydum.

Geleneksel yemek olarak ise çok fazla çeşit denemedim fakat denediklerim içerisinde halušky lezzet olarak daha önce hiç tatmadığım ve çok beğendiğim bir yemek oldu benim için. Aslen Slovak yemeğidir ancak bizim erişte yemeğine benzediği için Türk damak zevkine biraz daha yakın bulmuş olabilirim. Tatlı olarak ise trdelnik tatlısı gelenekseldir ve oldukça lezzetlidir. Turistik olan hemen heryerde bulabileceğiniz bu tatlıyı Charles Köprüsü’nün hemen başındaki dar sokaktan almanızı tavsiye ederim. Açık adres vermiyorum, zaten dükkanın önündeki kuyruğu takip ederseniz oraya varacaksınızdır.

Çek geleneksel yemekleri yazımız için tıklayın.

Jpeg     WhatsApp Image 2017-07-11 at 15.21.30

Prag’da Ulaşım Konusu Çok Kolay!

Prag’da ulaşım konusuna da değinerek yazımı tamamlayabilirim. Ben tüm yazımı burada geçireceğim için daha hesaplı olması adına aylık ulaşım kartı aldım ve fakat, yine uzun süreli geldiğim için yürüyerek, her sokağını özümseyerek gezmeyi tercih ediyorum. Ama kısıtlı bir sürede çok yer görmeniz gerekirse burada ulaşım sistemi oldukça gelişmiş. Prag’da metro, tramvay, otobüs… Fakat en çok kullanılan tramvay sistemidir. Prag ulaşım rehberi yazımız ve detaylar için tıklayın.

Tramvayları kullanarak hem geçtiğimiz yıllarda kullanıma açılan otantik tramvayla karşılaşmak, hem de şehir merkezindeki heryere ulaşmak mümkün. Ulaşım biletlerinizi ise metroların girişlerindeki bilet makinelerinden veya büfelerden alabilirsiniz. Eğer bisiklet kiralayarak gezmek isterseniz, bu şehirde bu da oldukça yaygın. Prag’a ister kalabalık, ister tek başınıza gelin sizi kucaklayacak bir şehir. Uzun lafın kısası: BEN PRAG’I ÇOK SEVDİM!   😉

cekturk-tourism-cover

ÇekTürk ekibimizin siz öğrenciler için sunduğu Prag’da yurt ve Prag’da konaklama, Çekçe – Türkçe resmi çeviriler, Çekya’da sağlık sigortası, Çek üniversiteleri, Çekçe – İngilizce kurslar ve daha fazlası için tıklayınız. Sorularınız ve destek için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364