Bayramda Prag Başkadır

Bayramda Prag Başkadır


Nihayet Ramazan bayramı yaklaştı! Bu sene 25 Haziran Pazar günü başlayacak olan Ramazan Bayramı yurtdışı gezileriniz, şehir dışına kaçışlarınız ve nefes almanız için ideal! Çek Cumhuriyeti’nin baş kenti Prag ise, bayram tatili deyince akla gelen ilk şehirlerden biri! Her sene milyonlarca turist çeken Prag, Türk turistlerin de gözde destinasyonlarından biri! En sık sorulan sorulardan biri de Prag’da nereleri gezebilirim? Prag’da görülecek nereler var?”

Prag Gezisi: Prag’da Gezilecek Yerler:

 • Prague Old Town Square: Prag’ın en meşhur ve en turistik meydanı! Astronomik Saat burada bulunur, saat başlarında çalar ve turistler önünde kalabalık oluşturur.

 • Old Town’da Pařížská Street: Prag’ın en lüks caddesi olarak bilinir, Gucci ve Prada gibi dünya markalarının olduğu bir caddedir. Bu Paris Caddesi’nin bir ucu zaten Old Town Meydanı’na çıkar.
 • Old Town ve New Town’u bağlayan Cozy street (iki aşamalı bir cadde, aşağısı Old Prague, yukarısı New Prague)
 • Prag Kalesi, alan olarak en büyük kale! Prag Kalesi alanı içindeki meşhur St. Vitus Katedrali ve Golden Lane yani “Altın Sokak” Orta Çağ’dan kalma küçük kapıları, hediyelik eşya dükkanları, el yapımı tahta kuklaları ile görmenizi öneririz.

 • Malostranské náměstí (meydanı) ve Malá Strana (Little Side) civarı: Prag Kalesi’nden aşağı doğru indiğinizde zaten bu bölgeye çıkarsınız. St. Nicholas Kilisesi etkileyicidir.
 • Charles Bridge: Meşhur Charles Köprüsü özellikle hafta sonları adım atılmaz. Köprüden aşağı merdivenle nehir kenarına inebilirsiniz ve yakınlardaki John Lennon Duvarı‘nı görebilirsiniz.
 • Vyšehrad Kalesi: Merkeze sadece 2 – 3 metro ile ulaşabileceğiniz bu “Yüksek Kale” adı gibi yüksekte kalıp, Prag Kalesi’ni Vltava Nehri’ni tepeden görür. Vyšehrad Parkı ise tarihin ve doğanın birleştiği eşsiz bir park olarak turist çeker. Hemen kilisenin yanında mezarlıkta ise Smetana, Čapek gibi bir çok ünlü isim yatmaktadır.
vysehrad_kalesi_cekturk_prag_gezisi

Vyšehrad Kalesi (Kaynak: Wikipedia)

CekTurk_Prag_dancing_house

 • Dancing House: Prag’ın en çok turist çeken mimarı yapılarından biridir. Diğer yapıların aksine, modern bir mimaridir.
 • Kampa / Kampa parkı: Aslında karadan sadece ufacık bir kanalla ayrılır.
 • Jewish quarter / cemetery: Yahudi Mahallesi
 • Wenceslas Square ve çevresi
 • Lucerna Pasajı
 • Národní divadlo (National theatre): Ulusal Tiyatro Binası’nın biri komünizm dönemi öncesi, biri sonrası yapılmış. İkisi yan yana ve aradaki fark sizi çok şaşırtacak! Çek Ulusal Tiyatro Binası’nın tam karşısında ise Nazım Hikmet’in zamanında gittiği meşhur Cafe Slavia‘yı da ziyaret etmenizi öneririz.
 • Národní dům (Belediye Binası)ve Náměstí Republiky meydanı. En meşhur Palladium AVM’nin olduğu. Prag’da alışveriş merkezleri için tıklayınız.

ve çok daha fazlası… Ece’nin Prag gezi yazısı için tıklayın.

Prag’da Yapılabilecek Aktiviteler:

tekne turu cekturk  orta cag gecesi cekturk  etkinlik bileti cekturk  cekturk_bira_tadimi_prag_SQ2  bira bisikleti cekturk bira spa cekturk cekturk_cek_gecesi_prag_muzik_konser_SQ2  pragda_mozart_gecesi_cekturk_SQ prag_vintage_araba_turu_cekturk_SQ2

+ Prag’da Türkçe rehber ile geziler, otel – havaalanı transferleriniz, Prag’da oteller ve Prag’da restoranlar için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

turkce rehber cekturktransfer cekturk ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk bisiklet kiralama cekturk prag_hediyelik_esya_souvenir_cekya_cekturk_SQ granat-tasi-prag-cekturk2 

Çek Cumhuriyeti’nde Gezilecek Diğer Şehirler ve Yerler

ÇEk Cumhuriryeti’nde gezi Prag gezisi ile bitmez! Görüşecek başka şehirler ve yerler de vardır. Ayrıca Çekya’nın doğa harikası bir ülke olduğunu, yemyeşil ormanların, göl ve nehirlerin bulunduğunu belirtmek isteriz.

1. Karlovy Vary
2. Český Krumlov
3. Terezin Toplama Kampı
4.Kutná Hora

Prag’dan günübirlik geziler yazımızın tamamı için tıklayınız.

prag_turkce_turizm_tatil_gezi

Çekya’da ve Prag’da turizm hizmetlerimiz ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364