Prag’da Bahar

Prag’da Bahar


Geçtiğimiz yıllar ile kıyaslarsak (-15’ler -20’ler), çok da soğuk ve uzun diyemeyeceğimiz bir kışı nihayet geride bıraktık. Mayıs ayı geldi çattı, güneş açtı, herkes sokaklara (Çekler “chalupa”lara) nehir kenarlarına ve turistler Prag sokaklarına dağıldı. Nihayet ısınmaya başlayan havalar ile birlikte, Çek Cumhuriyeti’nde turizm sorularınız ve istekleriniz artmaya başladıkça, biz de sizler için bu blog yazısını oluşturmaya ve S.S.S. (sıkça sorulan sorular) sizlere yardımcı olmaya karar verdik.

 

Prag Gezi – Sıkça Sorulan Sorular:

Prag gezi için en ideal zaman hangisidir?

Bana sorarsanız, Prag’ın en güzel zamanı bahar ayları. Tabii ki yaz ayları da Türkiye’ye kıyasla çok sıcak geçmediğinden, turistik geziler için ideal! 20 derecelerde olan hava ve çoğu za man güneşli hava, Prag sokaklarını turlamanız için ideal. Sonbaharda ise özellikle Eylül ve Ekim ayları henüz soğuklar çok başlamadığından dolayı, turistlerin tercih ettiği “romantik” aylardan. Aralık ayı ise, bilindiği üzere Christmas dekorasyonu ve aktiviteleri ile adete büyüleyici bir atmosfere sahip!

Prag’da kaç gün kalınır?

Prag için EN AZ iki tam gün ayırmanızı öneririz ki Prag Kalesi, Eski Şehir Meydanı, Dancing House, Charles Köprüsü, John Lennon Wall gibi klasikleri rahatça görüp tadını çıkarabilin. Ancak ara sokakları, lokal yerleri ve mimariyi daha detaylı incelemek ve kültürel aktivitelere de katılmak isterseniz tabii ki 4-5 gün ayırmanız da keyifli olabilir. Bana sorarsanız Prag için ideal olan, yorucu olmayacak şekilde 3-4 gündür.

Prag’da nerede kalınır?

Eğer turistik bölgelerde olmak istiyorsanız Prag 1 ve Prag 2 bölgelerini tavsiye edebiliriz. Ancak tabii ki Prag’da konaklama açısından en pahalı yerler de bu bölgelerdir. Oteller sayfamız için tıklayın.

Prag gezilecek yerler nereler?

Ece’nin Prag Gezi Listesi yazısından tüm detaylara ulaşabilir, özellikle Prag’a ilk defa geliyorsanız Prag gezilecek turistik yerler, Prag’da restoranlar yeme-içme, Prag’da gece kulüpleri ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

  

Prag’da ulaşım nasıl sağlanır?

Prag’da toplu taşıma ve ulaşım, Prag havaalanı transfer ve daha fazlası için tıklayın. Prag havaalanı Prag oteliniz özel transfer talebiniz için iletişim: info@cekturk.com

Prag’da gece hayatı nasıl?

Prag gece hayatı, Prag gece kulüpleri ve Prag barlar yazımız için tıklayın.

Prag’da ne yenir?

Tabii ki her yerde her şeyi yemek mümkün. Ancak bizim tavsiyemiz “svíčková“, “gulaš”, “smažený sýr” yemeniz üzerine tatlı olarak sokak lezzetlerinden “Trdelník” (Nutellalı veya yaz versiyonu dondurmalı trdelník) ve Çek biralarından içmeden dönmemeniz!

  • Cafe Slavia: Türkler’in zamanında Nazım Hikmet’in favori cafesi olması sebebi ile gittiği, Ulusal Tiyatro binasının karşısında kalan, Vltava Nehri ve Prag Kalesi manzaralı tarihi cafe. Gün içinde piyanistler piyano çaldığından, çok keyifli olmakta.
  • Cafe Louvre: Svičkova ve Gulaš için kesinlikle tavsiye edebileceğimiz, 1800’lerden kalma tarihi restoran / kafe. Ön taraftaki caddeye bakan cafesinde de baklava ve Türk kahvesi bile mevcut!
  • Marina Grosetto: Nehir kenarı “Marina Grosetto” Prag Kalesi manzaralıdır ve kesinlikle önden rezervasyon yapmanızı öneririz. İtalyan mutfağı ağırlıktadır, dolayısıyla biz Türkler’in damak tadına daha uygundur.
  • U Bílého Lva: Lokal bir Çek restoranıdır. Cuma akşamları genellikle Çekçe canlı müzik oluyor ancak öncesinde kontrol etmenizi öneririz. Kesinlikle Çekler’in kızarmış peynirini denemenizi öneririz, yanında da bira.

Prag’da restoranları da içeren detaylı Prag gezi yazımız için tıklayın.
Çek yemekleri blog yazı dizimiz için tıklayın.

Prag’da ne kadar para harcanır?

Çek Cumhuriyeti’nin para birimi EURO değil CZK olması nedeniyle, Prag ekonomik bir tatil fırsatı sunar. Prag masrafları ile ilgili yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Prag’da nerede para bozdurulur?

Paranızı ASLA sokakta değiştirmeyin, eski ve geçerli olmayan paralar verilmekte veya değerinin çok altında değiştirilmekte. SAKIN havaalanını da denemeyin, aynı şekilde daha pahalı. Ayrıca genellikle merkezdeki yerlerde de maalesef aldatılabiliyorsunuz.

Prag’da para bozdurma, Prag döviz bürosu yazımıza ve tavsiye ettiğimiz güvenilir döviz bürolarına ulaşmak için tıklayın.

prague-vs-istanbul

Prag’dan günübirlik geziler olarak nerelere gidebilirim?

Prag günübirlik gezileri listelediğimiz yazımız için tıklayın

Çek Cumhuriyeti’ne yakın hangi ülkelere gidebiliriz?

Genellikle turların organize ettiği popüler turistik mekanlar olan Prag – Viyana – Budapeşte turları bir haftadan başlamakta. Her şehre 2-3 gün arası ayırarak güzel turlar yapılabilmekte. Polonya ve Slovakya da alternatif olarak ziyaret edilebilir. Ayrıca Almanya’nın Dresden şehri de çok yakın olduğundan, tercih edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce bilmek yeterli midir?

Turistik bölgelerde, otel ve restoranlarda İngilizce biliniyor. Hatta çoğu restoranın İngilizce (Almanca – Rusça) menüsü mevcut! Sonuç olarak yalnızca Prag yılda yaklaşık 17 milyon turist ağırlıyor!

Prag’da ve tüm Çekya’da turizm istek ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364

Prag gezisi ile ilgili sorularınız, bunun haricinde Prag’da turizm hizmetlerimiz (Prag’da Türkçe rehbertransferler, Orta Çağ gecesi, Vltava tekne turu, Mozart gecesi, vintage araç turu vb.) ve Çekya’da eğitim hizmetlerimiz (Çek üniversiteleri, çeviriler, sağlık sigortası, konaklama, Çekçe ve İngilizce kursları vb.) için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364

İlginizi Çekebilecek Turizm Hizmetlerimiz:

tekne turu cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk etkinlik bileti cekturk transfer cekturk ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583  cekturk-beer-show-czech-traditional-show-400x267-02  pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images