ÇEKTÜRK EKİBİMİZİN YAZ 2015 ÜYESİ: ESRA ÖZÇEŞMECİ

ÇEKTÜRK EKİBİMİZİN YAZ 2015 ÜYESİ: ESRA ÖZÇEŞMECİ


Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde master öğrencisiyim ve bir aydan uzun bir süredir Erasmus + Staj Hareketliliği programıyla geldiğim Prag’da yaşıyorum.

Esra_Ozcesmeci

Prag’da yaşama fikrini düşünmek başta beni çok heyecanlandırmıştı. Ancak bundan daha da önemlisi, farklı bir ülkede, farklı bir kültürde yaşamak bir yana, iki farklı ülke arasında hem sosyal hem de iş hayatında bir köprü olmayı amaçlamış bir projede yer almak fikriydi. ÇekTürk projesini duyduğum an bunun benim için eşsiz bir deneyim olacağını biliyordum ve şu an bu ailenin bir parçası olduğum için çok mutluyum. İnanıyorum ki bu proje her geçen gün yeni fikirlerle ve her katılan üyesiyle büyümeye devam edecek ve Çek ve Türk bireyleri çatısı altında toplayan çok daha geniş bir aile olacak.

Başka bir ülke görmek, yeni bir kültür keşfetmek fikri herkesi cezbetmiştir. Ancak benim için bir ülkeyi görmek, yalnızca belli yerlerine yapılan ziyaretten daha çok o ülkenin sokaklarında özgürce dolaşabilmek demek. Yerel halkın arasına karışıp, bilinmeyen yerlerini keşfedebilmek demek. Prag küçücük bir şehir ama sokaklarında kaybolup her gün yeni şeyler keşfedebileceğiniz kocaman bir dünya ayrıca. Bu yüzden Prag’da benim için keşfedip öğrenebileceğim daha bir sürü şey var.

Nerede olursak olalım yaşadığımız her yer, tanıdığımız her yeni kültür bizim için eşi bulunmaz birer deneyim. Bu yüzden her deneyim, kendimizi geliştirme yolundaki olmazsa olmazlardan aynı zamanda. ÇekTürk projesinde yer almak da benim bu yolda yaşadığım en güzel deneyimlerden biri olacak.