49. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali

49. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali


Mel Gibson - KVIFF AwardBu yıl 49’uncusu düzenlenen ve 243 filmin yarıştığı Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali 4 Temmuz 2014’te kapılarını açtı. Açılışta, bu yılki onur konuğu Mel Gibson’a dünya sinemasına katkılarından dolayı festival başkanı Jiří Bartoška tarafından Kristal Küre ödülü verildi.

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali 2014

Festival açılış filmi ise yönetmenliğini Mike Cahill’ın yaptığı bilim-kurgu ve drama temalı “I Origins” filmi oldu.

Diğer yandan, bu seneki festival logo tartışmaları gölgesinde başladı. Dört ve dokuz rakamlarının birleşiminden oluşan logo, bir çok kişi tarafından domuza benzetildi. Öyle ki sosyal medyada bazı esprili logolar gündeme oturdu.

kv

Bu seneki logoyla ilgili tartışmalar şöyle dursun, festivalde dikkat çeken filmlerden bazıları şu şekilde:

Corn Island - Simindis kundzuli
Gürcistanlı yönetmen George Ovashvili’nin yönettiği psikolojik drama türündeki film “Corn Island / Simindis kundzuli”  sıra dışı ve gizemli temasıyla ilgiyi üzerinde toplamayı başarıyor.

 

Birbiriyle bağlantılı yedi farklı hikâyenin konu edildiği, Macar yönetmen György Pálfi’nin filmi: Free Fall / Szabadesés izlenmesi gereken filmler arasında.

Ayrıca Rus film yapımcısı Angeline Nikonova’nın New York’ta yaşayan göçmen bir topluluğu konu aldığı filmi “Welcome Home / Welkome Home” ise ilk defa Karlovy Vary’de izleyicilerle buluştu.

Göze çarpan diğer filmler ise şu şekilde;

Belçikalı yönetmen David Lambert’ın, Arjantinli genç bir adam ile yaşlı bir Belçikalı fırıncı arasındaki ilişkiyi konu alan drama türündeki filmi: “I’m Yours / Je suis à toi,  Doğu ile batıyı birbirine bağlayan filmler kategorisinde yer alan Arnavutluk yapımı, yönetmenliğini Iris Elezi ve Thomas Logoreci’nin yaptığı, Komünist dönemde bir aile kasabasında yaşananları hafıza kaybına sahip birinin gözüyle esprili bir şekilde anlatıldığı  “Bota” ve Macar yönetmen Virag Zomboracz’ın ilk filmi, aynı zamanda festivalde yarışan en iyi 12 yapıttan biri olan “Afterlife / Utóélet” da izlenmesi gereken filmler arasında.

Ayrıca Litvanyalı film yapımcısı Signe Baumane’ın depresyon temalı animasyon filmi ise “Rocks in My Pockets” Karlovy Vary’de gösterilen ilk animasyon filmi olma niteliği taşımakta.

Festival biletlerine gelince, bilet fiyatları herkesin erişebileceği düzeyde. Bir günlük bilet yaklaşık 20 TL iken, öğrenciler için yaklaşık 15 TL. Fiyat tablosu ise şu şekilde;

  1 günlük 3 günlük 5 günlük Festival boyunca
Bilet fiyatı 200 CZK 500 CZK 700 CZK 1000 CZK
İndirimli bilet fiyatı 150 CZK 350 CZK 450 CZK 700 CZK

Ayrıca Prag’dan Karlovy Vary’e her saat başı otobüs bulabilmeniz mümkün. Yaklaşık 2 saat 15 dakika sürecek yolculuk için 160CZK – 200CZK aralığında bir bedel ödemeniz gerekiyor.

Festival 12 Temmuz’da kapılarını kapatacak.

Karlovy Vary gezi istek ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364