Çek Energo-Pro Firmasının Türkiye Yatırımı

Çek Energo-Pro Firmasının Türkiye Yatırımı


Çek Cumhuriyeti – Türkiye ticari ilişkileri güçlenmeye devam ediyor. Çek ENERGO – PRO şirketi de Türkiye yatırımlarını güçlendirmeye devam ediyor. Zaten Türkiye’de  Çek şirket ENERGO – PRO, Kars ilimize enerji yatırımı yapmıştır. 

energo_pro_cek_enerji_firmasi

Kısaca ENERGO-PRO Firması:

Bağımsız enerji üreticisi olan Çek ENERGO-PRO firması, hidro güç sektöründe faaaliyet göstermektedirler. Orta ve Doğu Avrupa’da endi hidro güç santrallerini ve elektrik alt yapısını oluşturmaktadırlar. Çevreye ve topluma bu anlamda değerli katkılar sağlamaktadırlar.

Ana merkezi Çek Cumhuriyeti’nde olup İran – Slovenya – Türkiye gibi bir çok ülkeye yatırım yapmaktadır.
Firmanın web sitesini görüntülemek için tıklayınız.

Bununla ilgili Çek idnes.cz haber kanalında çıkan haberi görüntülmek için tıklayınız.

Bu Çek – Türk iş birliği ile ilgili Prag’daki T.C. Büyükelçiliğimizin paylaştığı detaylı metin aşağıdadır:

Çek Energo-Pro şirketi, Kars İlimizde, Aras nehri üzerinde kurulacak Karakurt Barajı ve Hidroelektrik Santraline ilişkin 99,5 MW’lık üretim lisansını, ülkemizdeki yerel şubesi Bilsev Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. aracılığı ile 2060 yılına kadar geçerli olmak koşuluyla 24 Şubat 2011 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) almıştır.

Ülkemizin önde gelen bankalarından Akbank, anılan projenin finansmanı için Energo-Pro’ya 166 milyon ABD Doları tutarında bir kredi açmayı kabul etmiş ve buna ilişkin sözleşme Akbank ile Energo-Pro arasında 26 Ağustos tarihinde Prag’da Çek Dışişleri Bakanlığında imzalanmıştır.

Bu amaçla gerçekleştirilen törene Akbank Genel Müdür Yardımcı Kaan Gür, Energo-Pro Yönetim Kurulu Başkanı Jaromir Tesar’ın yanısıra, Çek Dışişleri Bakan Yardımcısı Martin Tlapa, Büyükelçiliğimiz Geçici Maslahatgüzarı Birinci Müsteşar Fethi Etem ile Çekya’nın Ankara Büyükelçisi Pavel Kafka iştirak etmiştir.”

Bu haber ile ilgili Çekçe www.ceskoturecko.cz web sitemizde paylaştığımız blog yazısını görüntülemek için tıklayınız:ceskoturecko_energo_pro_turecko_akbank

Çek Cumhuriyeti’nde yatırım ile ilgili blog yazı serimizin ilkini incelemek için tıklayınız, ikincisini incelemek için ise buraya tıklayınız. Çek Cumhuriyeti iş – ticaret – yatırım alanlarında danışmanlık ve profesyonel kapsamlı hizmetlerimiz için iletişim: info@cekturk.com