Çek Cumhuriyeti’nde İş – 10 : Yatırım (Global Markalar)

Çek Cumhuriyeti’nde İş – 10 : Yatırım (Global Markalar)


Avrupa’nın merkezinde yer alan Çek Cumhuriyeti,  Avrupa Birliği içerisinde en çok yatırım alan ülkelerin başında gelmektedir. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan ülke, Avrupa’nın diğer büyük ülkeleri olan Almanya, Avusturya, Slovakya ve Polonya gibi ülkelerle çevrelenmiştir. Geçtiğimiz 10 yılda diğer ülkelere oranla çok hızlı bir gelişme gösteren Çek Cumhuriyeti,  güçlü konumunun yanı sıra, gelişmiş ekonomik şartları, istikrarlı sirkülasyonu, ekonomik büyüme oranı, vasıflı iş gücü, düşük enflasyon oranları, cazip yatırım oranları ve genel olarak yatırımcılar için sunduğu tüm olumlu koşullarla yabancı yatırımcılar için oldukça çekici bir pazar haline gelmiştir.

Doğal kaynaklarının bolluğu ve güçlü altyapısı, ülkeyi yatırım için çekici kılan diğer şeylerin başında gelmektedir. Kömür, kereste sanayi, uranyum ve magnezyum rezervleri açısından zengin olan ülke aynı zamanda, gelişmiş demir yolu ağıyla Avrupa’nın tüm büyük ülkeleri ile doğrudan bağlantı halindedir. Bunların dışında ülkenin rekabetçi ekonomi koşulları ile paralellik gösteren eğitim yapısı vasıflı ve rekabetçi bir iş gücü yaratmaktadır.

Ekonomi, bilişim ve yazılım teknolojileri, nanoteknoloji, yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri, ileri teknoloji mühendislik ürünleri, otomotiv ve havacılık sanayi ve turizm sektörlerindeki yaygın yatırımlarla dünyadaki en çekici yatırım ülkelerinden birisi olma konumunu sürdüren ülke 100,000 üzerinde, her çeşit ve büyüklükte yabancı firmaya ev sahipliği yapmaktadır. Aşağıda bu dünya markalarından bir Skoda_Auto_Logo_2011.svg (1)kaçını görebilirsiniz:

Avrupalı birçok otomotiv firmasının yatırımı bulunduğu Çek Cumhuriyeti, aynı zamanda Orta Avrupa’nın en eski otomobil üreticisidir. Škoda Auto, temeli 1895 yılına dayanan, en eski Çek otomobil üreticilerinden birisidir.  Bu yüzden, uzun yıllardır var olan otomotiv sanayi ve global düzeydeki rekabet yeteneği ile dünyada bir marka haline gelen Çek otomotiv sanayi, yabancı yatırımlarında önemli bir yere sahiptir.

Hyundai_Motor_Company_logo.svgBu yatırımcılardan birisi de KORELİ otomobil devi Hyundai’dır. Koreli Hyundai 2005 yılında büyüme stratejisine bağlı olarak Avrupa’da 1.2 milyar Euro yatırımla yeni bir fabrika kurmak için arayışa girmiştir. Hatta bu dev yatırım için Türkiye ve Çek Cumhuriyeti arasında tercih yapmak zorunda kalan Hyundai, 2006 yılında daha fazla teşvik veren ve kolaylık sağlayan Çek Cumhuriyeti’ni tercih etmiş, Nosovice’ye 300 bin adet kapasiteli yeni bir fabrika kurmuştur.

2008 yılının Kasım ayında üretime başlayan fabrikada, Aralık sonunda 15.500 araç üretilmiştir. Artan taleple birlikte 2010 yılının sonunda 200.000’e ulaşan yıllık üretim sayısı, 2012’de 300.000 olmuştur. 16 Mayıs 2013’e gelindiğinde ise fabrikanın bir milyonuncu arabası üretilmiştir. Artan üretim, Çek Cumhuriyeti’ni dünyada kişi başına düşen en fazla aracı üreten ikinci ülke konumuna getirmiştir ve buradaki tesis, Ulusal Kalite Ödülü’nü alan tek araba fabrikası olmuştur.

Nosovice’de yer alan tesis, merkezi Rüsselsheim, Almanya’da yer alan Avrupa Teknik Merkezi tarafından özellikle Avrupa pazarı için dizayn edilen Hyundai modellerini üretmektedir. Hyundai Motor Avrupa’nın kıdemli başkan yardımcısı ve operasyon direktörü Allan Rushforth, Hyundai’ın, her dakikada bir arabanın üretildiği Nosovice’de yer alan tesisinin, Avrupa’daki başarılarının merkezi olduğunu belirterek Çek Cumhuriyeti’nin Hyundai markası için önemini bir kez daha vurgulamıştır.

220px-Honeywell_logo.svg

Çek Cumhuriyeti’nde yatırım yapan bir diğer global marka ise Amerikan çok uluslu şirketi Honeywell’dir. Çek Cumhuriyeti Honeywell’in küresel mühendislik stratejisinin Avrupa’daki temel taşı konumundadır. Amerika-merkezli çok uluslu şirket Honeywell Çek pazarına Amerika dışındaki ilk araştırma-geliştirme faaliyetlerinin başladığı 1993 yılında girmiştir. Honeywell, mühendislik hizmetleri ve hava-uzay sistemlerinde uzmanlaşmış ve çok sayıda ticaret ürünü üreten bir şirkettir. Çek Cumhuriyetini “Honeywell’in Avrupa’daki mühendislik stratejisinin mihenk taşı”  olarak tanımlayan şirketin araştırma geliştirme faaliyetleri Prag laboratuvarında gerçekleştirilmektedir ve enerji yönetimi, hata tespiti ve teşhis gibi alanlarda uzmanlık hizmeti vermektedir. 1993 yılında açılan Prag laboratuvarının sonrasında 2006 yılında Brno Design Center açılmıştır. Honeywell’in bölge müdürü Tomas Buda, teknik üniversiteleri ve dolayısıyla da kaliteli iş gücü sayesinde Brno’nun teknolojik gelişme ve kalkınma alanında faaliyet gösteren uluslararası şirketler açısından cazip olan ve her geçen gün daha fazla talep gösterilen bir bölge olduğunu söylemektedir. Çek Cumhuriyeti’nde şu anda Honeywell için 4000’den fazla uzman kişi çalışmaktadır.

photo

1999 yılında Teksas Amerika merkezli kurulan bilgi ve iletişim teknolojileri firması SolarWinds da Çek Cumhuriyeti’nde yatırım yapan bir diğer global şirkettir.  2012 yılında CzechInvest tarafından, Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük ikinci ofisini ve en büyük mühendislik ekibini oluşturması sebebiyle, ülkede göstermiş olduğu yatırımcılık başarısı açısından, üç marka arasından yılın yatırımcısı olarak aday gösterilen şirketlerden birisi olmuştur.  SolarWinds Çek Cumhuriyeti’nde yeni iş imkanları oluşturması ve eğitime yaptığı yatırımlarla tanınan bir şirket olmuştur. Şu anda 200’den fazla kişiyi istihdam eden şirket, 2008 yılında Brno’da faaliyetlerine başlamıştır ve şehirdeki kurumsal profilini geliştirmeyi planlamaktadır. SolarWinds’ın kıdemli başkan yardımcısı Mark Szygenda, SolarWinds’ın küresel başarısı ve büyümesi doğrultusunda Çek Cumhuriyeti’nde var olan çok yetenekli teknik becerilerden yararlanmaya devam etmeyi planladıklarını ve küresel büyümeleri arttıkça, bölgedeki yatırımlarının da artacağını belirterek Çek Cumhuriyeti’ndeki yatırımın önemini bir kez daha öne çıkarmıştır.

Yabancı yatırımı konusunda gittikçe çekici hale gelen Çek Cumhuriyeti hakkında yatırım ve iş olanaklarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilmek için ÇEK CUMHURİYETİ’NDE İŞ : YATIRIM yazı dizimizi takipte kalın. Çek Cumhuriyeti’nde iş hayatı, yatırım ile ilgili her türlü konuda bizimle info@cekturk.com adresimizden iletişime geçebilirsiniz. Herkese güzel ve başarılı bir iş haftası dileriz.