Çek Cumhuriyeti’nde İş – 11: Yatırım (Global Markalar-2)

Çek Cumhuriyeti’nde İş – 11: Yatırım (Global Markalar-2)


Çek Cumhuriyeti 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan diğer on ülke arasından, sahip olduğu yüksek potansiyel sebebiyle gelişme şansı en yüksek olan ülkelerin başında gelmektedir. Güçlü ve büyüyen ekonomisi, Avrupa’nın merkezindeki konumu, ekonomik istikrar, vasıflı iş gücü ve uygun yatırım ortamı tüm dünyadan yabancı yatırımcıların ilgisini çekmekte ve yıldan yıla çok uluslu yabancı şirketlerin Çek Cumhuriyeti’ndeki yatırımları artmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayınız. 

Çek Cumhuriyeti son yirmi yılda ülkedeki yaşam standardını yükseltmiş, hizmet sektörünü geliştirmiş ve önemli ekonomik reformlar üzerine yoğunlaşmıştır. Bu yüzden Çek ekonomisi, Avrupa ortalamasının üzerinde bir büyüme göstermektedir. Bu da Çek Cumhuriyeti’ni yatırımcılar için çok cazip bir konuma sokmaktadır. Doğrudan yabancı yatırımı çekmede Çek Cumhuriyeti en başarılı ekonomilerden birine sahiptir. Tüm sektörlerde 138 binin üzerinde Çek firması bugün yabancı sermaye tarafında desteklenmektedir. 1990 yılından bu yana yaklaşık 60 milyar dolar değerinde yabancı yatırımı kaydedilmiştir.

Çek Cumhuriyeti Yatırım:

Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın gelişen ekonomisi olarak, hemen hemen tüm sektörlerde yatırımcılar için fırsatlar sunmaktadır. Havacılık ve uzay sanayi, ileri teknoloji mühendislik ürünleri, yenilenebilir enerji kaynakları, IT ve yazılım geliştirme, iş destek hizmetleri, nanoteknoloji, otomotiv, turizm gibi sektörler yatırım için en dikkat çekici alanların başında gelmektedir.
Çek Cumhuriyeti bilgisayar ve iletişim teknolojileri alanındaki yatırımlar için Avrupa’daki en gözde ülkelerin başında gelmektedir. Bu durum, dünyanın en güçlü bilgisayar ve iletişim teknolojisi şirketlerinin katma değeri çok yüksek projeleriyle ülkeye yatırım amacıyla girmeleri ve ülkenin teknik alanlardaki başarılı konumunu sürdürmesiyle devam etmektedir. Çek Cumhuriyeti her zaman köklü endüstriyel geçmişiyle tanınmıştır ve bu yüzden yeni teknolojilerin tanınmış üniversiteler, kurumlar, araştırma merkezleri olan böyle köklü bir çevrede ortaya çıkması hiç de şaşırtıcı değildir.

Dünyaca ünlü bilgi ve iletişim teknolojileri şirketleri AVG Technologies ve AVAST Software, böyle bir ortamda büyümüştür ve bugün bu anti virüs yazılım sağlayıcıları dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarları koruma işlevini yerine getirmektedir.

AVG_Technologies_logoAvast_logo

logo_seznam

 

Bunun yanı sıra Çek Cumhuriyeti’nin yerel şirketi Seznam.cz dünyaca ünlü arama motoru Google ile sıkı bir rekabet içerisindedir ve bu nedenle de ülke dünya üzerinde Google arama motorunun bariz bir hâkimiyet sağlayamadığı az sayıdaki ülkelerden birisidir.

Bilgisayar ve iletişim teknolojileri alanında ülke içindeki en güçlü yatırımcılara Microsoft, Monster Technologies, Skype, DHL, TietoEnator, Red Hat, SolarWinds ve IBM gibi güçlü şirketleri örnek olarak gösterebiliriz.

 

ibm_logoMerkezi Armonk, New York’da bulunan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketlerinden IBM, Çek Cumhuriyeti’ndeki fırsatları fark eden ilk Amerikan şirketlerinden birisidir. Şirket, 2009 yılında EMEA merkezlerinden birini bu ülkeye taşımış ve hatta Armonk, New York’da bulunan merkezindeki Amerikalı çalışanlarının çoğunu buraya transfer etmiştir. Ayrıca, IBM dünya çapındaki müşterilerine yönetim, bakım, bilgi ve işletim sistemleri, ağlar, veri tabanları ve uygulamalar için uzaktan destek sağlayan Global Services Delivery Centre’ı kurmak için de bu ülkeyi seçmiştir.

 

red-hat_416x416Amerika merkezli profesyonel yazılım şirketlerinin en büyüklerinden birisi olan Red Hat yazılım şirketi, yabancı bir bilişim firmasının düşük maliyet ve Çek işgücü piyasasının yüksek beceri düzeyinden yararlanarak avantaj sağlamasına güzel bir örnek teşkil etmektedir. Şirket 2008 yılında, ülkenin en büyük ikinci kenti olan Brno’da ana mühendislik tesisini kurmuştur. Bu tesis yazılım geliştirme, kalite mühendisliği, müşteri desteği, dokümantasyon ve program yönetiminde 500’den fazla kişiye istihdam sağlayarak şirketin en büyük küresel mühendislik birimi haline gelmiştir. Red Hat Brno’nun geliştirme merkezi müdürü Radovan Musil de Çek takımının olağanüstü yeteneklerinin Red Hat’in başarısında çok önemli bir rolü olduğunu belirtmektedir.

Bir diğer güçlü bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olan SolarWinds’ın Çek Cumhuriyeti’ndeki yatırımı hakkında ayrıntılı bilgiye bir önceki “Çek Cumhuriyeti’nde İş 10: Yatırım ” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

SiemensLogoÜlke bilgisayar ve iletişim teknolojileri alanındaki yatırımların yanı sıra ileri teknoloji mühendislik ürünleri alanında da dünyaca ünlü firmalara ev sahipliği yapmaktadır. Bunların arasında Siemens, Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük elektrik elektronik şirketlerinden bir tanesidir ve 125 yıldır Çek endüstrisinin ayrılmaz bir parçası ve modern ve yenilikçi teknolojinin üreticisi olmuştur. 9200 çalışanı ile ülkenin en büyük işverenlerinden birisi olan Siemens, 2014 mali yılında Çek Cumhuriyeti’nde 34,9 milyar CZK ciroya sahip olmuştur.

Çek Cumhuriyeti’nde yatırım yapan bir diğer küresel marka olan, mühendislik hizmetleri ve hava-uzay sistemlerinde uzman Honeywell’in Çek Cumhuriyeti’ndeki yatırımı konusunda ayrıntılı bilgiye yine bir önceki “Çek Cumhuriyeti’nde İş 10: Yatırım (Global Markalar) ” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yabancı yatırımlarının en gözde ülkelerinden biri olan Çek Cumhuriyeti hakkında yatırım ve iş olanaklarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilmek için ÇEK CUMHURİYETİ’NDE İŞ yazı dizimizi takipte kalabilir, Çek Cumhuriyeti’nde iş hayatı, yatırım ile ilgili her türlü konuda, soru ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com 
+420 775177364

Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayınız.