Prag’da Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Prag’da Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu


Azerbaycan Cumhuriyeti Prag Büyükelçiliği tarafından, Prag Hotel President’te verilen Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna, ČeskoTurecko / ÇekTürk’ün kurucuları olarak davet edilmekten ve katılmaktan dolayı büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın Büyükelçiliğine bu nazik davetleri için çok teşekkür ederiz.

 

Bu yıl 101. kez kutlanan Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı, aynı zamanda Azerbaycan bağımsızlık günü olarak da bilinir. 1991 yılından beri her yıl kutlanmaktadır.
Prag President Hotel’de Azerbaycan Cumhuriyeti Bayramı Resepsiyonu, 28.5.2019

28 Mayıs Salı akşamı saat 18:00’de başlayan, Büyükelçi ve eşinin sıcak karşılaması ile salona girdiğimiz bu güzel tören, tabii ki ilk olarak Azeri ve Çek milli marşlarının çalınması ile başladı.

İlk olarak Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Jan Hamáček, güzel bir dostluk konuşması yaptı. Sonrasında ise, Azerbaycan Prag Büyükelçisi Sn.Farid Shafiyev, Prag’daki diplomatik görevinin 5. yılını doldurduğunu açıkladı. Çekya’yı ne kadar sevdiğini ve hep güzelliklerle, doğasıyla hatırlayacağının altını çizdi. Ayrıca Çekya Dışişleri Bakanı ile güzel arkadaşlıklarından ve birbirlerine olan desteklerinden bahsetti.

 

T.C. Prag Büyükelçimiz Sn. Ahmet Necati Bigalı da eşi ile birlikte bu resepsiyona katıldı, kendisiyle de sohbet edebilme fırsatımız olduğundan dolayı çok mutluyuz.

Azerbaycan Prag Büyükelçiliği’nin resmi web sitesinde ise dün akşam ile ilgili haberi görüntülemek için tıklayın.

Azeri Yemekleri ve Türk Yemekleri ile Benzerliği

Birçok açıdan aslında Azeri ve Türk kültürü birbirine benziyor denebilir. Azeri yemekleri de aynı şekilde, bizdeki dolma onlarda ‘…’, patlıcan salatası aynı, ‘kebap’ deseniz zaten Urfa kebaba benzer vardı. Pilavı sanki safranlı gibi ve pirinçleri oldukça uzundu. Tatlılarında zaten ‘baklava’ olmazsa olmaz, daha ince uzun bu nedenle Arap baklavasını hatırlattı.

   

Gecenin en güzel detaylarından biri de, Prag’da yıllardır faaliyet gösteren Azeri bir pasta firmasının bu kutlamaya özel yaptığı pasta idi.

 

Tekrar Azerbaycan Prag Büyükelçiliği’ne bu nazik davetleri için çok teşekkür ediyoruz.

ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak, Azerbaycan’ın 28 Mayıs Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
Prag T.C. Büyükelçiliğimiz ile ilgili yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.

Çekya’da ticaret, Çekya eğitim danışmanlığı, Prag turizm hizmetleri, Çekya sağlık sigortası, Çekçe çeviri gibi hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364