Liberec’te Yaşam

Liberec’te Yaşam


Liberec, Çekya’nın kuzeyinde yer alan, hem Almanya hem Polonya ile komşu olan, Prag’a yalnızca yaklaşık 100 kilometre (1 saat 15 dakika) mesafede olan yemyeşil bir şehirdir. Yaklaşık 104.000 nüfusa sahip olan şehirde, repütasyonu oldukça yüksek olan Liberec Teknik Üniversitesi sayesinde birçok öğrenci yaşamaktadır. Hem Prag’a yakınlığı, hem de Prag’a göre daha ekonomik olması nedeniyle, Liberec’te yaşam çok avantajlı olabilmekte ve tam bir öğrenci şehri bile denebilir.

Liberec Hakkında Genel Bilgi ve Liberec’te Yaşam

Kuzey denince tabii akla soğuklar, kasvet gelir. Evet Liberec, Çekya’nın diğer güney şehirlerine göre biraz daha yağmurludur. Bu nedenle de Liberec, aslında yemyeşil bir doğa harikasıdır! Şehri çevreleyen dağlarda kayak, hiking gibi birçok doğa sporu yapılması mümkündür. Ještěd Dağı, şehrin neredeyse sembolu haline gelmiştir. Liberec Gölü de doğa güzelliklerinden biridir.

Tekstil kendi Liberec: Çekya’nın 5. büyük şehri Liberec’e, tekstil üretimi nedeniyle de ‘Manchester of Bohemia’ dendiğini biliyor muydunuz?

      

Almanya ve Polonya’ya komşu olması nedeniyle, hafta sonları farklı ülkelere rahatlıkla seyahat edilebilir. Prag’dan ise yalnızca 113 km uzaklıkta olup, günübirlik bile gidip gelmek mümkündür.

Liberec, dünyaca ünlü otomobil markası Porsche ve Volkswagen’in yaratıcısı Ferdinand Porsche doğduğu yer olarak da bilinir. 1875 – 1951 yılları arasında yaşamıştır.

Liberec’te Gezilecek Yerler

  • Botanik Bahçe: Kökleri 1876 yılına dayanan bu botanik bahçede, birçok farklı orkide, kaktüs ve aynı zamanda eşsiz türlere sahip bir akvaryum bulunur.
  • Liberec Belediye Binası: Eşsiz mimarisi ile merkezde yer alan bu belediye binası, 19.yy’da inşa edilmiştir.
  • Ještěd Kulesi: 1968 yılında inşa edilmiştir. Şehrin en yüksek dağı olan Ještěd dağında bulunmaktadır ve bugün konik yapısı, konumu nedeniyle şehrin sembolü kabul edilip, çoğu kartpostal ve yer eşyalarının kahramanı. Şu anda bir otel ve bir restorana ev sahipliği yapmaktadır.
  • Ještěd Dağı: Şehrin en yüksek dağıdır. Kayak dahil Birçok spor dalına imkan vermektedir.

Liberec’te Yaşam Masrafları

Liberec tabii ki Çekya’nın başkenti Prag’a göre çok daha ekonomik olup, Liberec Teknik Üniversitesi’nin yayınladığı bir grafiğe göre aşağıdaki gibidir:

ÇekTürk Liberec Teknik Üniversitesi Ziyareti ve Türk Öğrenciler İçin İş Birliği 

ÇekTürk kurucuları olarak, 2018 yılında Liberec Teknik Üniversitesi’ni birebir ziyaret etme, okuldaki yetkililer ile tanışma ve tüm fakülteleri birebir gezme fırsatı bulduk. Okulun kampüsü, içinde her şeyi barındırması ve öğrencilere sunduğu kolaylıklar ile bizi oldukça etkiledi. Yurtlar, yemekhane, spor merkezi, kütüphane ve daha fazlası kampüste gerçekleşiyor. Nerdeyse (isterseniz) Liberec Teknik Üniversitesi kampüsü dışına çıkmadan yaşamak mümkün.  Liberec Teknik Üniversitesi hakkında Türkçe detaylı bilgi için tıklayın.

Liberec Teknik Üniversitesi ile iş birliğimiz sayesinde, Türk öğrencilere ücretsiz destek ve danışmanlık, ayrıca daha detaylı Çekya eğitim danışmanlık paketleri sunabilmekteyiz. Bizimle iletişime geçmeniz yeterli: info@cekturk.com

Liberec Teknik Üniversitesi’nde Türk Öğrenciler

Liberec Teknik Üniversitesi’nde Türk Erasmus öğrenciler başta olmak üzere, Türk yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencilerine rastlamak mümkün.

Liberec Teknik Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi ve Türk öğrenciler elçisi Evren Boyraz bize okulun her köşesini adım adım gezdirdi ve bizi Türk misafirperverliği ile çok güzel şekilde ağırladı. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyoruz.

  • Liberec Teknik Üniversitesi Türkiye Elçisi ve yüksek lisans öğrencisi Evren ile röportajımız için tıklayın.
  • Liberec Teknik Üniversitesi mimarlık öğrencisi Elif ile röportajımız için tıklayın.

  

Liberec şehri ve Liberec Teknik Üniversitesi ile ilgili merak ettikleriniz için, eğitim danışmanlığımızdan faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364