Prag Ev Kiraları

Prag Ev Kiraları


“Prag’da ev kiralamak ne kadar? Prag’da nasıl ev kiralarım? Prag’da alacağım maaş, ev kirama yeter mi?” gibi ardı arkası gelmeyen sorularınıza cevap verebilmek adına, Prag Ev Kiraları yazımızı sizler için yazmaya karar verdik. Prag ev, oda kiralama ve yurt bulma talepleriniz için iletişim: info@cekturk.com , +420 775177364

  • Prag kısa dönem daire kiralama için tıklayın.
  • Prag’da yurt sayfamız için tıklayın.
  • Çekya’da yaşam ile ilgili tüm blog yazılarımıza ulaşmak için ise tıklayınız.
  • Bizi ÇekTürk sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
         

Çekya’da yabancılar için oldukça popüler sitelerden olan expats.cz web sitesinin de bu hafta blogunda yazdığı üzere, son 4 yılda Prag’da ev kiraları % 40 artmış durumda. Expats.cz sitesinde konuyla ilgili yazılmış İngilizce yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Prag ev kiraları neden yükseldi?

Aslında ben bunu hep Prag’a çok fazla yabancı gelmesi, Prag’ın dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olmasına yormuştum. Hatta bu konu çok kafama takılıp, Prag’da ev kiralarının neden yükseldiğini birçok Çek arkadaşıma, hatta Çek aileme sormuş, onlarla da bu konuyu masaya yatırmıştım. (Bir yandan da “Ben zaten 4 senedir buradayım, neden 4 yıldır önü alınamaz şekilde bu kiralar artıyor?” diye dövünüyorum…) Onlarla konuştuğumda ise Prag’da yeni evlerin / binaların kolay kolay yapılamadığı, artan talebe rağmen arzın sınırlı kaldığını belirtmişlerdi.

Kimseden aslında, özellikle Prag şehir merkezindeki binaların AIRBNB gibi kısa dönemli ve daha çok kar getiren dairelere çevrildiğini duymamıştım. Bu expats.cz sitesindeki yazı, bu nedenle beni aydınlattı. Evet Prag’da çok fazla AIR BNB olduğunu biliyordum ancak bunun Prag’da daire ve ev kiralarını bu kadar yükselteceğini düşünmüyordum.

Prag’da ev kirası ne kadar?

Prag’da öğrencilerin sıkça sorduğu, yeni taşınan Türk ailelerin de bize sıkça sorduğu sorulardan biri bu. Stüdyo daireler bile, özellikle Prag merkezde en az 10.000 CZK’den başlar, bu fiyatın altına ancak oda bulabilirsiniz gibi gözüküyor.

2+1 evler, expats.cz sitesinde belirtildiği üzere 20.000 CZK ve üzeri olabilmekte, ancak şehir dışında çıkıldıkça tabii fiyatlar düşmektedir. Prag dışındaki şehirlerde de ev kiraları daha ucuz olacaktır, moralinizi çok da bozmayın. 🙂

Prag’da kısa dönemli ev kiralamak mümkün mü?

Özellikle bir dönem Erasmus programı ile Çekya’ya gelen arkadaşlar için, 3-4 aylık daire kiralamek neredeyse imkansız. Ev sahipleri genellikle en azından bir yıl ve fazlası olacak şekilde ev kiralamayı, genellikle de Çekler başta olmak üzere (daha kalıcı olacakları düşünülerek ve belki iletişim problemi de yaşamamak adına) kiralamayı seçerler.

Birlikte çalıştığımız emlakçı firma, bu aralar Prag’da bir daire için en az 40-50 başvuru olduğunu söyledi! İnanabiliyor musunuz? Bu dönem, özellikle öğrencilerin de geldiği dönem olduğu için, en yoğun dönemdir. Ağustos – Eylül ayları bu nedenle çok kritiktir denebilir.

Prag’da ev kiralama siteleri nelerdir?

Prag’da en popüler ev kiralama siteleri aşağıdakilerdir:

  • sreality.cz : Çekçe isminden de anlaşılacağı gibi, emlakçı ile kiralanan evler yer alır. İngilizce web sitesi de mevcuttur.
  • bezrealitky.cz : Çekçe isminden de anlaşılacağı gibi, emlakçı aracılığı olmadan kiralanan evler yer alır. Maalesef İngilizce web sitesi yoktur, sadece Çekçe dilindedir.

+ Oda kiralamak için ise Facebook üzerinden “Prague flatshare” anahtar kelimesi ile Facebook gruplarını veya Google üzerinden benzer siteleri bulabilirsiniz.

Eğer Prag’da ev ve oda bulma servisi satın almak istiyorsanız bize ulaşın: info@cekturk.com

Prag’da Yurtlar:

ÇekTürk olarak birlikte çalıştığımız özel yurtların sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Devlet üniversitelerinin yurtları ise daha ekonomik olabilmektedir. Ancak başvurduğunuz zamana göre, devlet üniversitelerinin öğrenci yerleştirmesi Ağustos bazen Eylül ayına sarkabilmektedir. Bu da Türk öğrenciler için, vize süreci için geç olabilmektedir. Ve yurt  çıkmadığı durumda, son dakika PraG’da başka yurt veya ev / oda bulmak yoğun sezonda daha zor olabilmektedir.

Devlet üniversitelerinin yurtları ise, genellikle kendi öğrencilerine öncelik verir, sonrasında diğer öğrencilere yer kaldı ise, diğer öğrencilere konaklama sunulur.

Prag yurt araştırma hizmetlerimiz için bize ulaşın: info@cekturk.com

Prag Konaklama Belgesi – Çek Vizesi için “Proof of Acommodation”

Eğer hiçbir şekilde kalacak yer bulamıyorsanız ve Çek vizesi içn konaklama belgesi ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com

+ Ayrıca Çek vizesi için sağlık sigortanızı ÇekTürk güvencemizle online olarak buradan yaptırabilirsiniz.
+ Çekçe çevirileriniz için ise bize ulaşmanız yeterli.

Prag’da konaklama (Prag’da yurt veya ev kiralama), Çekya konaklama belgesi için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364
     

Çekya’da İlginizi Çekebilecek Hizmetler:

universite university cekturk  sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk dil kursu cekturk konaklama cekturk

diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya 1497383474165477830 - Kopya