Çek Cumhuriyeti’nde İş – 3: Yükselen Sektörler

Çek Cumhuriyeti’nde İş – 3: Yükselen Sektörler


c-mariz-ceramics-1Çek Cumhuriyeti’nde iş postları serimizin üçüncüsünde ülkedeki sektörler hakkında bilgi verip, Çek ekonomisini ayakta tutan iş kollarını inceleyeceğiz. Şunu bilin ki, Çek endüstrisi porselen ve seramikten ibaret değil!

Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayınız. 

Çek Cumhuriyeti Sektörler:

Çek Cumhuriyeti’nde endüstri faaliyetlerinin başlıcaları; makine üretimi, demir ve metal üretim, kimyasal üretim, elektronik, toplu taşım ekipmanları, tekstil, cam, porselen, seramik ve tıbbi ürünlerdir. Ziraat alanında ise; şeker pancarı, hayvan yemi, patates, buğday ve şerbetçiotu ülkede yetiştirilmektedir.

2004 ‘de yürütülen A.T. Kearney araştırmasına göre Çek Cumhuriyeti tüm dünyada lokasyon açısından üstünlüğe sahip 4. ülke, Avrupa’da ise 1. olarak seçildi. Çek Cumhuriyeti yabancı yatırımcılara düşük maliyetle, sorunsuz altyapısıyla, ekonomik ve politik sürekliliği ile pek çok cezbedici fırsat sunuyor. DHL, SAP, EDS, Sun Microsystems ve Monster Technologies gibi uluslararası firmalar Çek Cumhuriyeti’nin avantajlarını farkına varmış ve değerlendirmiş firmalara örnek olarak gösterilebilir. Çek  Cumhuriyeti’ndeki yatırım teşvikleri için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın en gelişmiş Bilgi İşlem (IT) piyasasına sahip ve sektörün devlerinden olan HP ve IBM gibi küçük oyuncularda marketin avantajlarından yararlanabiliyor. 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan ülke, büyüyen ekonomisiyle yabancı yatırımcıların tercihlerinin başında geliyor.

Kimyasal vebusiness-sector tıbbi ürünler sektörleri, 120.000 çalışan ile faaliyet göstermekte olup neredeyse otomotiv sektörü kadar revaçtadır. Bu iki sektörün Çek ekonomisinin büyümesinde önemli etkilerini olduğunu söyleyebiliriz.

Biyoteknoloji araştırmalarında odak noktası botanik ve genetiktir. İlaç ve tarım sektörüne, bu alanda yapılan çalışmaların olumlu etkileri olmaktadır. Modern genetik araştırmalarına ev sahipliği yapan ülkede, dikkate değer araştırmalar yürütülmektedir.

Çek Cumhuriyeti elektronik endüstrisinde de pek çok fırsatı barındırmaktadır. Ülke, üretim tesislerinin ya da tasarım merkezlerinin kurulabilmesi için son derece uygun olmakla birlikte, girişimcilere pek çok olanak sağlamaktadır.

Avrupa’daki otomotiv sektörü yatırımcılarını ülkeye çekmesi düşünüldüğünde, Çek Cumhuriyeti “ yeni Detroit” olarak gösterilmektedir; bu tanımlamanın doğru olduğunu söyleyemek de mümkün. Jeopolitik konumu, özellikle sıfırdan kurulan üretim tesisleri ve tedarik zinciri yönetimi merkezleri için büyük avantaj oluşturmaktadır. Orta ve Doğru Avrupa’daki otomobil bileşenleri tedarikçilerinin %70 ‘inden fazlası Çek Cumhuriyeti’nin çevresinde konumlanmıştır.

Çek Cumhuriyeti’nde ticaret ve iş talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364

Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayınız.