ÇekTürk Gezi Önerisi 2: Český Krumlov

ÇekTürk Gezi Önerisi 2: Český Krumlov


Bu hafta sonunda kendinizi Orta Çağ’ın büyülü dünyasında hissetmeye ne dersiniz? O halde rotanızı Český Krumlov’a çevirin! Český Krumlov gezisi günübirlik yapılabileceği gibi, bir gece kalarak bir hafta sonu da geçirilebilir. Prag’dan 170 km. mesafede bulunan Český Krumlov Orta Çağ kasabasına, Prag’da yaklaşık 2,5 – 3 saatte ulaşmak mümkün! Prag’dan günübirlik geziler yazımız için tıklayınız. Gezi ve turizm talepleriniz için iletişim: info@cekturk.com

  • Prag Český Krumlov : Nasıl Gidilir?
  • Prag Český Krumlov Ulaşım
  • Prag Český Krumlov Arası Kaç Km?

Çek Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan küçük kasaba Český Krumlov, aynı zamanda “Bohemya’nın incisi” ve “minyatür Prag” olarak da adlandırılmakta. Prag’tan Na Knížecí terminalinden bir çok firmanın saat başı kalkan otobüsleriyle yaklaşık üç saatlik sürecek bir yolculuk ile şehre ulaşabilmeniz mümkün. Eğer tren yolculuklarını tercih ediyorsanız, Hlavní Nádraží tren istasyonundan, önce České Budějovice’e gidip burada aktarma yapıp yine Český Krumlov’a ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde otobüs biletlerinizi online satın almak için tıklayınız.

Český Krumlov’a adım attığınız andan itibaren kendinizi masal dünyasında hissedeceksiniz. Český Krumlov, 1992 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde bulunmakta.

Tıpkı Prag gibi Vltava Nehri’nin kenarına kurulmuş olan Český Krumlov, nehir kenarına sıralanmış Gotik, Barok ve Rönesans mimarisi tarzında inşa edilen evlerinin sizi yüzlerce yıl geriye götüreceğine emin olabilirsiniz.

Český Krumlov’un Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken, Orta Çağ’ın büyülü atmosferi sizi içine çekecek ve bu Orta Çağ kasabasında zamanın durduğunu hissedeceksiniz.

13.yüzyıldan bu yana, Avrupa’nın en iyi korunmuş Orta Çağ kentlerinin başında gelen Český Krumlov, Prag’dan sonra Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci kalesine de ev sahipliği yapmakta. Şehre yukarıdan bakan Český Krumlov Kalesi, muhteşem bir manzaraya sahip.

Český Krumlov’da birbirinden güzel ve kimi dar olan sokaklarda sıralanmış eşsiz güzellikteki evlerin alt katlarında bulunan yerel dükkânlarda kendinizi kaybedebilir, yerel restoranlarda yöresel Çek yemeklerinin ve enfes Çek biralarının tadını çıkarabilirsiniz. Český Krumlov’un kendisine özgü Eggenberg birasını denemeyi unutmayın!

Eğer fazla zamanınız varsa, Vltava’da rafting ve kano yaparak kendinizi nehrin coşkuyla akan sularına bırakabilir, böylece şehrin güzelliğini ayrı bir heyecanla da yaşamış olabilirsiniz. Hatta Český Krumlov şehrine direkt kano ile, yakın şehir ve kasabalardan ulaşmanız mümkün!  Český Krumlov kasabasını nehirden görünce, nefesiniz kesilecek! Český Krumlov’u da içeren 50 kilometrelik kano maceramız ve kamp tatilimiz ile ilgili blog yazımız için tıklayın.

Český Krumlov’da yürüdüğünüz her sokakta, karşınıza çıkan her manzarada bu Orta Çağ kasabasına bir kez daha hayran kalacaksınız. Doğanın muhteşem güzellikleri insan elinin yarattığı harika mimariyle eşsiz bir uyum içerisinde bu şehirde. Český Krumlov küçücük bir kasaba ama her sokağını tekrar yürümek isteyeceğiniz, her manzarasını tekrar tekrar görmek isteyeceğiniz, kendinizi masal diyarında gibi hissedeceğiniz ve içinden hiç çıkmak istemeyeceğiniz büyülü bir dünya ayrıca.

Hafta sonu için bir plan yapmamış olanlar ya da Prag gezisi ile geçirenler, Český Krumlov kendinize hafta sonunda vereceğiniz en güzel hediyelerden biri olabilir. Prag’ın büyülü atmosferine bayılanlar için Český Krumlov’un da görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Bir günlüğüne de olsa rotanızı, sizi gerçek yaşamın karmaşasından alıp sakin, huzurlu sokaklarıyla ve nefes kesici manzaralarıyla masal diyarına götürecek olan Český Krumlov’a çevirin.

Prag’dan Diğer Günübirlik Geziler:

  • Karlovy Vary: Zamanında Atatürk’ün tedavi gördüğü bir Çek spa / içmeler şehri. Prag’dan sonra Türkler’in en çok ziyaret ettiği şehir denebilir. Günümüzde çok Rus yaşamaktadır. Günübirlik gidilebilmektedir.
  • Karlštejn Kalesi
  • Konopište Kalesi
  • Terezín Nazi Kampı
  • Kutná Hora ve Kemikli Kilise
  • Plzeň: Pilsner Urquell bira fabrikasını gezebileceğiniz, tadım yapabileceğiniz bir şehir.
  • Brno: Çekya’nın 2. büyük şehri ve eski Moravya’nın başkenti sevimli bir şehir ancak çok fazla turistik aktivite yok. Yer altı şehrini gezmek için ve daha çok bir öğrenci şehri görmek isteyenler için önerilebilir. Kısıtlı vaktiniz varsa, Brno’dansa diğer yerleri görmeyi tercih edin.

Prag’dan günübirlik geziler detaylı blog yazımız için tıklayınız.

Çekya’nın tamamı ve Prag gezi yazılarımızın tamamı için tıklayınız.

Çekya ve Prag turistik geziniz hakkında sorularınız; Prag’da Türkçe rehber,  transferler,  Prag Orta Çağ gecesi,  Vltava tekne turlarıÇek gecesi ve daha fazlası için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364
www.cekturk.com/turizm

İlginizi Çekebilecek Turistik Hizmetler ve Eğlence Programları:

tekne turu cekturk turkce rehber cekturk orta cag gecesi cekturk transfer cekturk  bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583  pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images