Çekler’in Buz Hokeji Çılgınlığı

Çekler’in Buz Hokeji Çılgınlığı


Çekya’da spor deyince, Türkiye’de olduğu gibi hemen akla futbol gelmez! Buz hokeyi Çek Cumhuriyeti spor denince ilk akla gelendir. Hatta akla da en meşhur Çek buz hokeyi oyuncusu, kızların gözdesi Jaromír Jágr gelir! Çekya’da buz hokeyi maçlarında metrolar ve yollar tıklım tıklım, arabalar ve evler Çekya bayraklarına bürünür! Çekçe ismi ile “lední hokej” yani buz hokeyinin “çılgınlığına” veya tutkusuna birlikte göz atalım! Diğer spor yazılarınıza ulaşmak için tıklayın.

 • Çekya spor ile ilgil tüm yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.
 • Çekya iş, ticaret, eğitim, turizm, sigorta, çeviri, emlak gibi hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com,+420775177364Whatsapp: +905354182108

Buz hokeyi denildiğinde, doğal olarak akla dünyadaki soğuk ülkeler gelir. Yani buz hokeyi deyince dünyada ilk olarak akla Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Finlandiya, İsveç, Rusya ve ABD gibi daha çok kuzey ülkeleri gelir…

Dünyadaki belli başlı buz hokeyi ligleri; ABD – NHL Ulusal Hokey Ligi,  Almanya – DEL Deutsche Eishockey Liga, Çek Cumhuriyeti – ExtraligaFinlandiya – Liiga, İsveç – SHL İsveç Hokey Ligi, Rusya – KHL Kıtasal Hokey Ligi, Avrupa Şampiyonlar Ligi, Dünya Şampiyonası.

çekya'da buz hokeyi cekturk

Buz Hokeyi Çek Cumhuriyeti ve daha fazlası… 

Eğer Çek Cumhuriyeti gibi soğuk bir ülkede yaşıyorsanız, kış geldiği zaman havuzlar, göller ve nehirler donduğunda, bu alanlarda buz pateni kayan veya buz hokeyi oynayan insanları, sırtında buz hokeyi sopası taşıyan insanları, metrolar’da metro beklerken buz hokeyi oynayan çocukları gördüğünüz zaman buz hokeyi sporunun nasıl hayatın bir parçası olduğunu anlıyorsunuz. Çekya’da buz hokeyi’nin farkına fazlasıyla varıyorsunuz!

Çekya’da buz hokeyi liginin adı Extraliga. Extraliga’da 14 takım yer almaktadır; Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, HC Dynamo Pardubice, HC Energie Karlovy Vary, HC Kometa Brno, HC Oceláři Třinec, HC Olomouc, HC Sparta Praha, HC Škoda Plzeň, HC Verva Litvínov, HC Vítkovice Ridera, Mountfield HK, Piráti Chomutov, PSG Zlín.

Çek Cumhuriyeti’nin en ünlü buz hokeyi oyuncuları; Ivan Hlinka, Jiří DopitaPavel PateraTomáš Kaberle, Vladimír RůžičkaJaromír JágrDominik Hašek.

Çekya’da buz hokeyi deyince iki önemli tarihten bahsetmeden geçmek olmaz!

cekya'da buz hokeyi cekturk

iihf.com

      1. 1969 Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası

 • 1968 yılının Ocak ayında başlayan Alexander Dubček’in siyasi liberalleşme reformları (Prag Baharı), 1968 Ağustos’unda Varşova Paktı’nın Çekoslavakya’yı işgali ile sonuçlandı. Daha sonra, 1969 yılında düzenlenen Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’nda Stockholm’de karşılaşacaklardı Çekoslavakya ve Sovyetler Birliği.
 • Takım kaptanı  Jozef Golonka’nın yıllar sonra verdiği röportajda şu sözleri dikkat çekti: “Kendimize ‘Buz üstünde ölmek zorunda kalsak bile, onları yenmek zorundayız’ dedik. Stockholm’e vardığımızda taraftarlarımızdan yüzlerce telgraf aldık. Bu telgraflar hemen hemen aynı şeyi söylüyorlardı: ‘Sovyetleri yenin. Başka kimseyi yenmek zorunda değilsiniz, sadece sovyetleri yenin.’ “
 • Sovyetler Birliği buz hokeyi takımı çok daha iyi olmasına rağmen, Çekoslavakya buz hokeyi takımı için kazanmaktan başka seçenek yoktu.
 • Mart 1969’da, eşi benzeri görülmemiş bir milli coşkuyla, Çekoslavakya buz hokeyi takımı Sovyetler Birliği’ni ilk maçta 2-0, ikinci maçta 4-3 yendi.
 • Çekoslavakya’da yaklaşık 500 bin taraftar galibiyeti kutlamak için caddelere akın etti. Onlar için tek önemli şey Sovyetler Birliği’ni yenmeleriydi. Prag’da olduğu gibi bazı yerlerde, bu kutlama Ağustos 1968’den beri devam eden Varşova Paktı’nın işgaline, Sovyet ordusuna karşı protestolara dönüştü. Protestolar barışçıl bir şekilde devam ederken bazıarı Sovyet Ordu birimlerine karşı şiddet içeren saldırılara dönüştü. Prag’da protestocular Sovyet Aeroflot ofisini yağmaladılar. Daha sonra Çekoslavak ordusu ve polisi tarafından bastırıldı.
çekya'da buz hokeyi

wikimedia.org

2. 1998 Nagano Kış Olimpiyatları

 • Çek Cumhuriyeti, Çekoslavakya’nın ayrılmasından sonra ilk defa milli bir takım olarak olimpiyatlara gödnerdi ve Yüzyılın olimpiyatı olarak nılan bu kış olimpiyatlarında, final maçında Rusya ile karşılaşan Çek Cumhuriyeti buz hokeyi takımı tarihinde ilk defa altın madalya aldı.

çekya'da buz hokeyi cekturk

Kısaca Buz Hokeyi

19. yüzyılda Kanadalı güverteciler tarafından bulunmuş buz hokeyi!

 • Buz üzerinde iki takımla oynanan temasa dayalı bir spordur. Her takımda 6 oyuncu (1 kaleci + 5) vardır. Aslen her takımda 20 oyuncu vardır.
 • Başlıca ekipmanlar; hokey pateni, hokey sopası, hokey diski (pak) ve koruyucu kıyafetler.
 • Pak’ı rakip kaleye sokan takım sayı kazanır.
 • Oyunun tamamı 60 dakikadır. 20 dakikalık 3 bölümden oluşur. Her bölüm arasında mola vardır. Herhangi bir yaralanmada, oyun durunca zaman da durduruluyor. Oyuncu değişimi oyun sırasında yapılıyor. Kaleci genellikle değiştirilmez, oyuna ve taktiğe göre oyuncular değiştirilir.
 • Oyunculardan biri kurallara aykırı davrandığında, hakem 2 dakika oturma cezası verir ve bu oyuncunun takımı 4 oyuncuyla oynamaya devam eder. Aykırılığın büyüklüğüne göre 5 dakika oturma cezası ya da oyun boyunca aoturma cezası verilebilir.
 • Buz hokeyi sopasını oyuncunun yüzüne getiremezsiniz, omuzlardan yukarıya kaldıramazsınız. Oyuncuyu düşüremezsiniz.
 • Bir oyuncu pak’a sahip değilse o oyuncuya temas edemezsiniz.
 • Hücum yapan takımdan bir oyuncu, hücum yapılan kaleye yakın mavi çizgiyi pak’tan önce geçerse ofsayt olur.
 • Amerika’daki NHL ile Avrupa’daki buz hokeyi kuralları genellikle farklıdır.Örneğin, buz hokeyi sahası uzunlukları farklıdır.

çekya'da buz hokeyi cekturk

Çekya’da Buz Hokeyi Kampları

Buz hokeyi öğrenmek için en güzel yerlerden bir tanesi kamplardır. Hemen hemen her türlü imkanı ve genç/büyük/baba-oğul/kaleci/aile kategorilerinde kamplar sunan yerlerde buz hokeyini öğrenirken eğleneceksiniz de. Çek Uluslararası Hokey Kampı bunlardan bir tanesi. Çek Cumhuriyeti’nde buz hokeyi kampları hakkında detaylı bilgi ve kayıtlar, tarihler için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

çekya'da buz hokeyi cekturk

icesports.metu.edu.tr

Sadece Çekya’da Zannetmeyin, Türkiye’de de Buz Hokeyi Var!

Her ne kadar Türkiye daha sıcak bir ülke olsa da, ülke içinde buz hokeyi yaygın bir şekilde oynanmasa da, Türkiye’de 1991 yılında Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu (TBHF) kurulmuştur ve aynı yıl Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu‘na (IIHF) üye olmuştur.

Türkiye’deki buz hokeyi ligleri; Birinci Lig, Genç Erkekler Ligi, Kadınlar Ligi, DİDİ Süper Ligi, Yükselme Ligi, Yıldız B, Yıldız A, Genç Kızlar Ligi. Ligleri buradan takip edebilirsiniz.

Türkiye Buz Hokeyi A Milli Takımı için burayı inceleyebilirsiniz.

Türkiye Buz Hokeyi Kulüpleri için burayı inceleyebilirsiniz.

çekya'da buz hokeyi cekturk

f5haber.com

çekya'da buz hokeyi cekturk

ntv.com.tr

KAYNAKLAR:
http://www.pro-hockey-academy.cz/pro-hockey-academy/team-camps?lang=en
http://www.hockey4u.eu/
http://www.hockeyministries.cz/en/hockey-camp/program
http://www.hokejovaskola-ostrava.cz/camp-2016-cr.php?lang=EN
http://www.scanact.cz/hockey-camps-czech-republic.html
http://www.iihas.cz/en/ice-hockey-camps

Çekya spor ile ilgil tüm yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.

Çekya iş, ticaret, eğitim, turizm, sigorta, çeviri, emlak gibi hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364
Whatsapp: +905354182108