Çek Gecesi

Çek Gecesi


Merhabalar, önceki yazılarımda sizlere Prag’da ilk izlenimlerimi, günübirlik Avusturya’da gezimi ve eşsiz bir masal şehri olan Český Krumlov gezimden bahsetmiştim. Bugün daha geleneksel bir şeye adım atmak adına sizlere katıldığım geleneksel Çek gecesinden bahsedeceğim. Çek gecesi detayları aşağıda. Çek gecesi fiyatları ve rezervasyon için, ayrıca Prag Orta Çağ gecesi için iletişim: info@cekturk.com , +420 775177364 (WhatsApp için: +90 5354182108)

Ayrıca Prag Türk rehberPrag havaalanı ulaşım, Prag Orta Çağ gecesiPrag retro üstü açık araçlar ile gezi, tekne turu gibi turizm istekleriniz için bize ulaşabilirsiniz. info@cekturk.com

Çekler dışarıdan bakıldığında çok soğuk insanlar olarak görünseler de bana kalırsa eğlenmeyi iyi bilen millet arasında yer alıyor. 5. yüzyıldan beri bu coğrafyada yaşayan insanlar tarihe birçok farklı açıdan tanıklık etmişler ve Orta Avrupa’nın kalbinde olmalarından dolayı kültürel olarak fazlasıyla şey biriktirmişler. Moravia Prensliği’nden günümüzde Bohemya’ya kadar uzanan bu uzun süreçte Çek’ler hep kültürel olarak değişikliğe uğramış, 1989 yılında Çekoslavakya’nın dağılmasıyla özgün adını alıp Çek Cumhuriyeti halini almış.

Prag Çek Gecesi

Prag’da katıldığım Çek gecesinde öğrendiğim kadarıyla Türkiye gibi her bölgenin kendine ait kıyafetleri, dansları, hikayeleri, şehir efsaneleri var. Çekya küçük gibi görünse de Avrupa’nın kalbinde olmasından dolayı bir çok kültürü bünyesinde barındırıyor. Benim katıldığım gecede ağırlıklı olarak Moravia dekoratifleri, ezgileri ve şarkıları vardı. Aslına bakarsanız biraz donuk ve dramatik bir şov bekliyordum ama Çekler beni ters köşe yaptılar bu sefer diyebilirim. Çek folklorik gecesi detayları için tıklayınız.

Gittiğim restaurantta inanılmaz sıcak karşılandık ve herkes o kadar güleryüzlüydü ki bir miktar şaşırdım. Günlük hayatta gördüğüm Çeklerden sonra fazlasıyla mutlu olmuştum ve kendi kendime : Sonunda birileri gülüyor ! demiştim. Yöresel kıyafetlerle sıcakkanlı karşılamadan sonra yerlerimiz geçtik ve önceden hazırlanmış menü gereği ana yemek olarak Gulaş servis edildi. Yanında verilen Çek şarabıyla  ve alternatif olarak Çek birasıyla damakta ayrı bir tat bırakan Gulaş’a doyamadan hemen müzik ekibi geleneksel Çek şarkılarını çalmaya başladılar. Piyano diye düşündüğüm aletin asıl adının Cimbál cimbálovka olduğunu öğrendim. Diğer geleneksel Çek tatları yazı dizimiz için tıklayınız.

  

Yemekle birlikte kulağa çok hoş gelen müziği dinlerken aniden beliren geleneksel Çek şarkıcısı çıkageldi ve yine Çek şarkıları söylemeye başladı. Kadife gibi sesinden restorandaki bütün herkes etkilenmiş olacaktı ki herkes yediğine içtiğine ara verip kadını dinlemeye başladı.

 

Mekanda gözüme ilişen en güzel şey, dekoratif olmasıydı. Duvarlara asılmış Çek kıyafetleri, bar kısmında duran geleneksel Çek oyuncak bebekleri ve tabiki Karlovy Vary’e özgü Becherovka likörü mekanda çeşitli yerlerde sergileniyordu.

Çek gecesi boyunca gelen yemeklerimiz bitip tatlılarımızı beklerken geleneksel Çek danslarını izlemeye başladık ve çok eğlenceli olduğunu düşündüğüm bir folklor sergilediler. Öğrendiğim kadarıyla her bölgenin kıyafetleri başka bir anlam taşıyordu ve bize sergilenen Moravia bölgesinin dansıydı. Fazlasıyla hareketli ve eğlenceli olan bu dans hoşuma gitmişti.

Prag’a veya Çekya’nın herhangi bir bölgesine kısa süreli de olsa geliyorsanız mutlaka bir Çek gecesine gitmenizi tavsiye ederim. Kaçırılmaması gereken oldukça eğlenceli bir geceyle ve geleneksel Çek yemekleri, Çek biralarıyla akşamınızı değerlendirebilirsiniz.

Prag Çek gecesine katılarak, Çekler’e özgü müzik, dans ve yemekleri daha yakından tanıyarak müthiş bir gece geçirmek ve rezervasyonlarınız için iletişim:

info@cekturk.com
+420774177364

İlginizi Çekebilecek Diğer Etkinlikler:

tekne turu cekturk turkce rehber cekturk orta cag gecesi cekturk transfer cekturk  bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583   pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images