Prag’da Siren Testi

Prag’da Siren Testi


Her ayın ilk Çarşamba günü başkent Prag siren sesiyle dolar. Yaklaşık iki dakika süren bu Prag siren sesini merak ettim ve araştırdım. Prag’da yaşayan bir Türk olarak bu sesi merak etmiş ve sadece başkente özel olmadığını, tüm Çek Cumhuriyeti’nde sürdürülen bir uygulama olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Sirenin yapımı 1997’de tamamlanmış , 1 Ekim 2002 tarihinden itibaren ise siren testi her ay rutin olarak yapılmaya başlamıştır. 140 saniye süren sirenin sonunda “bu bir testtir” şeklinde anons yapılır.

İngilizce kaynaktan bu yazıyı okumak için tıklayın.

Prag’da siren neden çalıyor?

Weather_Siren

Halkı tehlikelere karşı uyarmak için kullanılan sirenin, çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla bu test her ay yapılmaktadır. Sel, kimyasallar, yol/trafik kazaları, hava saldırıları, hatta 72 saatten fazla süren elektrik kesintileri vb. durumlarda sirenin kullanılması söz konusudur. Çok uzun zaman önce değil, 13 Ağustos 2002’de Vltava Nehri’nin oluşturduğu sel tehlikesine karşı sabaha karşı 04.00 sularında siren çalıştırılmıştır. Tahmin edebileceğiniz üzere “bu bir test değildir” anonsu da sirenin arkasından gelmiştir. Sel tehlikesine karşın, 4000’den fazla insanın  Old Town, the Lesser Town, Karlín, Libeň and Holešovice bölgelerinden tahliyesi gerçekleştirildi.

Prag siren sesleri…

Tehlikeye, aslında ne kadar yakın olabileceğimizi bizlere anımsatan sirenin sonunda “bu bir test değildir” anonsunu duymamamız dilekleriyle..

Çekya’da yaşam ve Çekya’nın diğer bilmediğiniz yönlerini keşfetmek için blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Çekya eğitim – turizm – ticaret – sigorta alanlarında profesyonel hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364