Geleneksel Çek Yemekleri: Çek Çorbaları

Geleneksel Çek Yemekleri: Çek Çorbaları


ÇekTürk ekibi olarak, “Çek Cumhuriyeti’nde ne yenir?” “Çek Cumhuriyeti’nin geleneksel yemekleri nelerdir?” sorularınıza cevapsız kalamadık ve sizler için detaylı ÇEK YEMEKLERİ blog yazı dizimizi hazırladık.
Geleneksel Çek Yemekleri 1 ve Geleneksel Çek Yemekleri 2 blog yazılarımızdan sonra, sırada soğuk Çek kış günlerinde vazgeçemediğimiz sıcacık Çek çorbaları var! Türk çorbalarından ayrılan ve öne çıkan yönleriyle işte Çek çorbaları yazımız!

En iyi 10 Çek yemeği YouTube videomuz aşağıda:

1. Çek Çorbalarının En Ünlüsü Sarımsaklı Çorba: Česnečka

Bu çorba alkolden sonra içki sersemliğini tedavi etmek için birebir. Aynı zamanda yapımı da çok kolay. Çorbanın malzemeleri sarımsak, soğan ve patates, lezzetlendirmekse size kalmış! Bizden öneri geldiğinizde bu çorbayı kesinlikle tatlmalısınız çünkü Çek Cumhuriyet’inde bu çorba liste başında geliyor.

http://ona.idnes.cz/recepty-na-vydatne-polevky-ktere-vas-postavi-na-nohy-pcs-/recepty.aspx?c=A100218_124106_recepty_abr

http://ona.idnes.cz/recepty-na-vydatne-polevky-ktere-vas-postavi-na-nohy-pcs-/recepty.aspx?c=A100218_124106_recepty_abr

2. Lezzetli Lahana Çorbası: Zelňačka
Çek mutfağının bir diğer lezzeti ise Lahana Çorbası. Bu çorbanın iki çeşidi bulunuyor ve bölgeden bölgeye değişebiliyor. İlk çeşidi Beyaz Lahana Çorbası, bu çorbanın içinde lahana, krema, sirke, patates ve sosis ve bazen soğan bulunabiliyor. Diğer çesidi ise aynı malzemelerle hazırlanıyor fakat krema ve sirke yerine kırmızı biber kullanılıyor. Tabii ki lezzetlendirmek annelerin ve büyük annelerin zevkine kalmış.

3. Gulaş Çorbası: Gulášovka (Gulášová polévka)

Orta Avrupa’nın en ünlü çorbalarından olan Gulaş Çorbası, Çek Cumhuriyeti’nde genellikle ekmek kase içinde servis ediliyor. İçinde soğan, patates, kırmızı biber ve kıyma bulunuyor.( bazı tariflerde kıyma yerine küçük kuşbaşı et de kullanılabiliyor) Turistik restoranlarda bu çorbayı kolayca bulup, tadabilirsiniz.

https://www.tripadvisor.com.ph/LocationPhotoDirectLink-g274707-d3754736-i60781972-Restaurace_U_tri_zlatych_lvu-Prague_Bohemia.html

https://www.tripadvisor.com.ph/LocationPhotoDirectLink-g274707-d3754736-i60781972-Restaurace_U_tri_zlatych_lvu-Prague_Bohemia.html

4. Çek Usulü İşkembe Çorbası: Dršťková polévka

Çekler de bizler gibi işkembe çorbasını çok seviyor. Onlardaki tadı bizim tarfimizden biraz farklı. Çek İşkembe Çorbası oldukça baharatlı, içine kırmızı biber, soğan ve sarımsak koyuyorlar sonuç olarak ortaya gulaş tadında bir lezzet çıkıyor.

http://www.pragueinfomaps.com/traditional-czech-meals/

http://www.pragueinfomaps.com/traditional-czech-meals/

5. Güney Bohemya’dan Gelen Bir Tat: Kulajda

Bu geleneksel Güney Bohemya çorbasının malzemeleri krema, patates, dereotu, mantar ve yumurtadan  oluşuyor. Bizim damak tadımıza da oldukça uygun olduğunu söylemeden geçmeyelim.

http://www.czechcuisine.net/traditional-south-bohemian-mushroom-soup/

http://www.czechcuisine.net/traditional-south-bohemian-mushroom-soup/

6. Yılbaşı Yemeklerinin En Gözde Çorbası: Rybí polévka

Bu özel Balık Çorbası yılbaşlarının en önemli lezzetlerinden biri. Çorba genellikle sazan balığından hazırlanıyor ve içine havuç, dereotu ve küçük ekmek parçaları konuyor. Yeni yıl zamanında Çek Cumhuriyeti’ne gelme şansınız olursa yılın tek bir zamanında pişen bu çorbayı kaçırmayın!

http://www.receptnajidlo.cz/ryb%C3%AD+pol%C3%A9vka+z+hlav+recept

http://www.receptnajidlo.cz/ryb%C3%AD+pol%C3%A9vka+z+hlav+recept

7. Olmazsa Olmaz Patates Çorbası: Bramboračka 

Çeklerin patatesi çok sevdiklerini zaten biliyorsunuz. Bu çorba da bu listede olmasa olmazdı çünkü sizin de bu lezzetten mahrum kalmanızı istemezdik. Çorbanın yapımı çok basit ve malzemeleri de patates, havuç, soğan, tercihe göre sarımsak ve gizli-en önemli tat veren malzeme kurutulmuş mantar. Mantar çorbanının lezzetine daha da lezzet katıyor.

http://fresh.iprima.cz/recepty/sedlacka-bramboracka

http://fresh.iprima.cz/recepty/sedlacka-bramboracka

8. Değişik Çek Çorbaları Arayanlar İçin Bal kabağı Çorbası: Dýňová polévka
Bu enfes çorbayı çok beğeneceksiniz, ve Çek Cumhuriyeti’nde çoğu restorant ve benzeri yerlerde bulmanız çok kolay. İçinde tabii ki balkabağı bulunuyor onun dışında da soğan, kereviz ve et/tavuk suyu kullanılıyor. Denemenizi tavsiye ediyoruz!

http://www.coopclub.cz/recepty/dynova-polevka-se-zazvorem/

http://www.coopclub.cz/recepty/dynova-polevka-se-zazvorem/

9. Çek Usulü Domates Çorbası: Rajská Polévka

Çek Cumhuriyeti’ne geldiğinizde, kendi damak lezzetimize uygun bir çorba içmek isterseniz ilk tercihlerden birisi domates çorbası olabilir. Tıpkı bizim domates çorbamız gibi ancak bizden biraz farklı olarak içine makarna ya da başka şeyler ekleyebiliyorlar.

rajska-polevka-cek-corbasi

10.Karnabahar Çorbası: Květáková Polévka

Karnahabar Çek Cumhuriyeti’nde sıklıkla tüketilen bir sebzedir. Sevilen bir sebzenin de çorbasını yapmadan olmaz tabii. Karnabahar çorbası bazen içine krema ya da patates katılarak yapılabiliyor. Tercih size kalmış!

kvetakova-polevka-cek-karnahabar-corbasi

11. Çek Usulü Mercimek Çorbası: Čočková Polévka

Bu mercimek çorbası Türk mutfağında sıkça tüketilen mercimek çorbasından çok farklı çünkü çorbadan çok mercimek yemeği gibi. Mercimekler bütün bırakılıyor, içine sosis ekleniyor ve böyle olunca daha çok sulu yemek oluyor. Belki çorba olarak içersiniz belki de yemek olarak yersiniz, beğenip beğenmemek size kalmış.

cockova-polevka-cek-mercimek-corbasi

http://recepty.blesk.cz/clanek/recepty/2782/cockova-polevka.html

12.Lezzelti Bezelye Çorbası: Hrachová Polévka

Biz çok fazla bezelye çorbası tüketmesek de Çekler bezelye çorbasına bayılıyor. Belki restoranlarda bulunması zor bir çorba olabilir fakata yine de şansınızı deneyin.

hrachova-polevka-cek-corbasi

http://receptyzde.cz/hrachova-polevka/

Umarız Çek çorbaları ile ilgili yazımızı beğenmişsinizdir ve denemek istediklerinizi en kısa zamanda, bu soğuk Çek günlerinde deneyip içinizi ısıtabilirsiniz. Çek yemekleri blog yazı dizimiz, Çek aperatifleri ile devam edecek, beklemede kalın.
DOBROU CHUŤ! Yani Çekler’in deyişiyle afiyet olsun! 🙂 

Diğer Çek Yemekleri Yazılarımız:

Siz de geleneksel Çek yemeklerini yerinde tatmak için Çek restoranları arıyorsanız ve tüm turizm hizmetlerimiz bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+ 420 775177364