Geleneksel Çek Yemekleri – 2

Geleneksel Çek Yemekleri – 2


Çek yemeği merakınızı biliyor ve tüm sorularınızı değerlendiriyoruz. En klasik ve neredeyse tüm restoranlarda bulabileceğiniz Geleneksel Çek Ana Yemekleri birinci yazımızdan  sonra, şimdi her yerde bulamayacağınız, daha çok Çek ev yemeklerini içeren blog yazımız ile devam ediyoruz. Umarız bu yazı, Çek mutfağını daha yakından tanımanıza yardımcı olur ve Çekler’in aslında ne kadar çok et (hatta domuz eti) tükettiklerine şahit olmanızı sağlar.

En iyi Çek yemekleri YouTube videomuz aşağıda:

Çek Yemeği Hakkında Birinci Yazımızın Devamı Niteliğinde…

1. Çekler’in favori Dereotu Soslu Biftek: Kôprová Omáčka

Et severlerin memnun olacağı başka bir Çek yemeği daha! Bu yemeğin özel olmasını sağlayan şey dereotundan yapılan sosu. Bu kremalı ve aromatik sosla etin mükemmel bir uyum içinde olacağından bahsetmiyoruz bile. Kôprová Omáčka kısacası biftek, dereotu sosu ve ekmek dilimlerinden oluşan bir lezzet. Restoranlarda bulmanız pek kolay olmayabilir fakat şansınızı yine de deneyin!

http://www.tasteactually.com/blog/recipe/traditional-czech-dill-creamy-sauce-koprova-omacka/

2. Ağır Bir Çek Yemeği: Kızarmış Domuz Dizi (Vepřové Koleno=

Çeklerin domuzu sevdiğini anlamışsınızdır, bu yüzden eti nasıl lezzetlendireceklerini de çok iyi biliyorlar. Kızartılmış domuz dizini restoranlarda da bulabilirsiniz fakat Çek ailelerinin klasik pazar günü yemeğidir diyebiliriz. Genellikle yanında sebze ve ekmek dilimleriyle sunulur. Bazen bira sosuyla da pişirip servis ederler. Siyah biranın tatlı tadıyla et birleşince ortaya güzel bir tat çıktığı söyleniyor.Hatta restoranlarda büyük tahta bir tabakta servis ediliyor ve ve yemesi zor olduğu için ellerinizi kullanarak yemeniz gerekiyor.Kısacası bu yemekte Çeklerin iki sevdiği şey bir arada diyebilir: Bira ve Et!

https://www.pinterest.com/pin/527554543824711543/

3. Patates Mantısı: Plněné Bramborové Knedlíky

Bu yemeği restoranlarda bulmanız neredeyse imkansız çünkü genellikle annelerin el lezzetiyle yapılıyor. Patates mantısının içine et ya da tütsülenmiş et konuluyor, ardından suda haşlanıyor. Üstüne de karamezile edilmiş soğan eklenerek iyice lezzetlendiriliyor. Yine meşhur Çek birasının yanında mükemmel gidecek bir yemek daha karşınızda duruyor.

4. Etli Bir Çek Yemeği Klasiği Daha:Vepřo Knedlo Zelo

Çek yemekleri genelde 3 bölümden oluşuyor: et, ekmek ve salata/sos/turşu. Bu yemek de tıpkı onlardan biri. Kızartılmış domuz eti, ekmek dilimleri ve lahana turşusundan oluşuyor. Restoranlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir yemek. Bazı yerler de ekşi ya da daha tatlı olarak denk gelebilirsiniz, o da yapan kişinin zevkine kalmış!

https://www.tescorecepty.cz/recepty/detail/3180-vepro-knedlo-zelo

5. Marine Edilmiş Enfes Kaburgalar: Pečená žebra

Görünüşünden bile bu yemeğin ne kadar lezzetli olduğunu anlayabiliyorsunuz. Genelde Çek Cumhuriyeti’ne gelen herkes bu marine edilmiş ızgara domuz kaburgalarını tatmaktadır. Siz de geldiğinizde daha önce denemediyseniz denemenizi öneririz. Eti pişirmeden önce en az iki saat bal, hardal ve çeşitli baharatlar ekledikleri sosta marine ediyorlar. Bu lezzeti denerken sakın yanında biranızı unutmayın çünkü mükemmel bir lezzet uyumu bulabilirsiniz!

https://www.nakupvakci.cz/16610-veprova-zebirka-v-restauraci-fontana-akce/

6. Tatlı mı Tatlı Ekmek Turtası: Žemlovka

Evet, Çekler ekmeği bu kadar çok seviyorlar! Fakat bu tatlıyı sizin de çok seveceğinize eminiz. Bazı yerlerde ekmek pudingi olarak da geçiyor.Tercihe göre elmalı, kuru üzümlü, erik ve şeftalili de yapılabilir. Fakat restoranlarda bulabileceğiniz/en çok tercih edilen elmalı ve kuru üzümlü olan. İsterseniz akşam yemeği, isterseniz yemek üstüne tatlı olarak Žemlovka’yı deneyebilirsiniz.

http://www.zemlovka.cz/

7. Tavuk Dolması: Kuře s Nádivkou

Çeklerin tavuk dolmasının aslında tam bir tarifi yok çünkü her ailenin kendine özel, gizli bir tarifi var. Fakat en yaygın iç harcı ekmek, yumurta ve ısırgan otu. Ailenin kendi tarifine göre tütsülenmiş et, mantar ya da salam eklenebiliyor, ardından fırında pişiyor. Yanında patates, havuç ya da başka sebzelerle servis ediliyor.

https://kitchenette.cz/clanek/151-perfektni-kure-s-nadivkou

8. Mantar Severler İçin: Houbová Omáčka

Öncelikle şundan bahsetmeliyiz ki Çekler tam mantar delisi. Çekler’in en büyük hobilerinden biri mantar toplamaktadır, özellikle yaz aylarında ormanlara gidip mantat toplarlar ardın onları kurutup ya da turşusunu yaparak kış ayarında tüketmeye devam ederler. Fakat hiç şüpheniz olmasın hangi mantarların zehirli hangisinin yenilebilir olduğunu çok iyi biliyorlar! Bu yemeğimiz de aslında kısaca mantar sosu. Kendi topladıkları mantarları kremayla ve baharatlarla lezzetlendirerek isterlerse yemek olarak isterlerse sos olarak yiyorlar ve yanında ekmek ile, ender olarak pilavla da yiyebiliyorlar.

http://www.labuznik.cz/recept/houbova-omacka/

9. Kremalı Tavuk: Slepice Na Smetaně

Kremalı tavuğu genelde biz de kendi evlerimizde yapıp tüketiyoruz. Çekler de bizim gibi evlerinde akşam yemeklerinde yapıp yiyorlarlar. Bazen pul biberde ekleyip acı yemeyi de seviyorlar. Ama yanında hiçbir zaman ekmek dilimlerini eklemeyi unutmuyorlar. Tabii ki bir Çek yemeği ekmeksiz olur mu!

http://www.mimibazar.cz/recept/37058/slepice-na-smetane

http://www.mimibazar.cz/recept/37058/slepice-na-smetane

10. Zahmetsiz Çek Yemeği: Sosisli Gulaş (Buřtguláš)

Evinizde az yemeklik malzemeniz mi kaldı? Yoksa öğrencisiniz ve kolay, bütçe dostu bir yemek yapmak mı istiyorsunuz? Bu geleneksel yemek tam sizlik! Buřtguláš’ta et yerine sosis kullanılıyor. Onun dışında patates, soğan, istediğiniz sebzeler katılıyor tıpkı normal gulaşta olduğu gibi. Tek farkı et yerine sosis kullanılması, yanında ekmek ile servis ediliyor.

http://www.iprima.cz/primavareni/recepty/burtgulas-z-konskeho-salamu

DOBROU CHUŤ! Yani Çekler’in deyişiyle afiyet olsun! 🙂 

Diğer Çek Yemekleri Yazılarımız:

Siz de geleneksel Çek yemeklerini yerinde tatmak için Çek restoranları arıyorsanız ve tüm turizm hizmetlerimiz bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+ 420 775177364