Geleneksel Çek (Ana) Yemekleri – 1

Geleneksel Çek (Ana) Yemekleri – 1


Her ülkenin kendine özgü bir yemek kültürü vardır, tabii ki Çek Cumhuriyeti’nin de. Çeklerin yemek kültürü Türkler’inkinden farklı olsa da en az bizimki kadar lezzetli. Çek mutfağı, etrafında bulunan ülkelerden hem etkilenmiştir hem de onları etkilemiştir. Kısacası Avrupa’nın kalbinde bulunmasından dolayı komşu ülkelerle ne kadar çok etkileşim gösterip, onlardan ilham alacağını siz düşünün. Geleneksel Çek Yemekleri ile tanışmaya hazır mısınız?

En iyi 10 Çek yemeği YouTube videomuz ise aşağıda:

traditional-czech-food

Çek mutfağı, içinde bölgesel farklılıklar gösterse de mutfaklarının büyük bir kısmı et ağırlıklıdır. Et yemeklerini seven biriyseniz Çek yemek kültürü tam size göre olabilir. Genellikle Çek yemekleri, iki veya daha fazla tabaktan oluşur. Çekler öncelikle çorbalarını içerler, ardından ana yemek gelir ve üçüncü yemek de ek olarak bir tatlı olabilir. ÇekTürk ekibi olarak sizlerle bu lezzetli Çek mutfağının enfes yemeklerini paylaşmak istiyoruz!
Çek Cumhuriyeti’nde / Prag’da ne yenir? Klasik Çek yemekleri nelerdir? Çek yemekleri genellikle neleri içerir? Çek ve Türk yemekleri birbirinden çok farklı mı?” gibi tüm sorularınızın cevaplarını sizler için hazırladık. ÇEK YEMEKLERİ yazı dizimizde her sorunuza cevap bulabileceksiniz. Çek ana yemekleri, çorbaları, tatlıları, aperatifleri, birası, şarabı ve daha fazlası için ÇEK YEMEKLERİ YAZI DİZİMİZİ takip edebilirsiniz.

1. En popüler et yemeklerinden biri olan kremalı, reçelli: Svíčková

Svíčková, Çek mutfağının en popüler ve en çok bilinen yemeklerinden biridir. Bu lezzetli ana yemek bonfile et, kremalı bir sos, ekmek ve yanında kızılcık sosu ile servis edilir. Hatta Çekler arasında ana yemeklerin kraliçesi olarak da bilinirmiş Svíčková.

Çek restoranlarında, İngilizce menülerde beef sirloin in cream sauce olarak bulabilirsiniz.
http://slecnaztemnot.tumblr.com/post/140519424970/get-to-know-cz-sv%C3%AD%C4%8Dkov%C3%A1-is-a-typical-czech

slecnaztemnot.tumblr.com

2. Macar mı Çek mi bilemediğimiz et yemeği: Guláš

Guláš yemeğinin kökeni Macar mutfağı olabilir fakat birkaç değişiklikle Çek mutfağında yerinin bulmayı başarmıştır. Macar Guláš’nın aksine, Çek Guláš’ı daha az sebze ve daha çok etle hazırlanır. Çekler piştikten sonra üzerine et sosu döküp yanında ekmek ile servis ederler.

Çek yemeği gulaş tarifi yazımız için tıklayın.

Çek restoranlarında, İngilizce menülerde Goulash olarak bulabilirsiniz.
http://mooshujenne.com/czech-goulash-cesky-gulas/

http://mooshujenne.com/czech-goulash-cesky-gulas/

3. Türkçesi Kızarmış Peynir Olan: Smažený Sýr (slang: Smažák)

Smažený Sýr, peynir sevenlerin çok hoşuna gidecek çünkü bu atıştırmalık yemek kızartılmış peynirden oluşuyor, genellikle yanında patates kızartması, salata ya da ekmek ile servis ediliyor. Bu nefis atıştırmalığı Prag’da çoğu yerde bulmanız mümkün! Yanında bira ile çok güzel gittiğini söyleyebiliriz. Restoranlarda daha çok eidam peynirinden yapılanını bulsanız da, Çek peyniri olan biraz ağır kokulu hermelin peynirinden yapılabilir.
Çek restoranlarında, İngilizce menülerde Grilled Cheese olarak bulabilirsiniz.
https://womanonly.topzine.cz/jak-spravne-obalit-smazeny-syr-aby-nevytekl/

womanonly.topzine.cz/jak-spravne-obalit-smazeny-syr-aby-nevytekl/

4. Viyena Şnitzeli mi Prag Şnitzeli mi: Řízek

Şnitzel, Řízek olarak da bilinen geleneksel Çek yemeğidir. Etin her türüyle yapılır ve yanında aperatif patates yemeğiyle veya patates kızartması ile servis edilir. Avusturya’dan farklı olarak, Çek restoranlarında hem domuz hem tavuk olarak bulunmaktadır. Ayrıca Çek Christmas’ında geleneksel sazan balığı (kapr) yemeyenler / yiyemeyenler için bir alternatiftir.
Çek restoranlarında, İngilizce menülerde Schnitzel olarak bulabilirsiniz. Domuz: Porc schnitzel (İngilizce), .Vepřový řízek (Çekçe), Tavuk: chicken schnitzel, Kuřecí řízek (Çekçe)

cesky_rizek_snitzel

5. Domates Soslu Et: Rajská omáčka

Rajská da Svíčková’nın benzer bir tarifidir. Bu sefer et kremalı bir sosla değil, domates sosuyla servis edilir ve tabii ki yanında ekmekle (knedliky). Aynı zamanda çorbası da olmaktadır.

Detaylı rayska yemeği tarifi yazımız için tıklayın.

http://www.prozeny.cz/recepty/recepty-a-vareni/tipy-a-triky/20405-rajska-omacka-s-domacim-knedlikem

www.prozeny.cz/recepty/recepty-a-vareni/tipy-a-triky/20405-rajska-omacka-s-domacim-knedlikem
6. Çek Köftesi diyebileceğimiz: Karbanátek

Karbanátek (çoğul karbanátky) genellikle domuz eti, dana eti, balık kıyması veya diğer et türlerinden yapılan bir burgerdir. Hazırlanırken çoğunlukla yumurtayla karıştırılar ve ardından Çek ekmek kırıntılarına bulanır. İsteğe göre sadece sebzelerden de yapılabilir, ya da dileğe göre kızartılmak yerine fırında da pişirilebilir.

http://www.receptyonline.cz/recept--smazeny-karbanatek--6072.html

http://www.receptyonline.cz/recept–smazeny-karbanatek–6072.html

7. Kızartılmış Tavşan mı olur demeyin: Králík

Çek Cumhuriyeti’nde tavşanın çok tüketildiğini biliyor muydunuz? Marketten alıp kendiniz de pişirebilirsiniz ya da bir restoranda sipariş verebilirsiniz. Kızartılmış tavşanı farklı lezzetlerde deneyebilirsiniz, mesela kremalı, sarımsaklı, sade ya da sebzeli bulabilirsiniz.

http://www.iprima.cz/tedvarisef/sef-upravoval-kralika-zde-vsechny-jeho-recepty

http://www.iprima.cz/tedvarisef/sef-upravoval-kralika-zde-vsechny-jeho-recepty

8. St. Martin Gününün Vazgeçilmezi Kızartılmış Ördek: Pečená kachna

Tıpkı tavşan gibi Çekler ördek yemeyi de çok seviyorlar özellikle yanında haşlanmış patates, kırmızı/beyaz lahana turşusu ya da ekmek dilimleriyle! Bu lezzetli kızartılmış ördeği kesinlikle denemelisiniz!

http://visita-praga.blogspot.cz/2014/10/private-guide-in-prague.html

http://visita-praga.blogspot.cz/2014/10/private-guide-in-prague.html

9. Çek Yemekleri – Yılbaşı Spesiyalitesi Sazan Balığı: Kapr

Çek Cumhuriyeti, Avrupa’nın kalbinde bulunduğu için etrafında büyük sulak alanlar yoktur, bu yüzden deniz ürünlerini diğer ülkelerden temin eder. Sardalya, ançüez,somon ve ton balığı gibi deniz ürünlerini ithal eder. Karavide (Tatlısu Istakozu) eskiden Çek nehirlerinde çokça bulunurdur, fakat artık nesli tükenmeye başladığı için avlanması yasaklanmıştır. Kapr yani sazan balığı, yılbaşı zamanlarında şnitzel gibi kızarılarak yenir, tabii ki yanında patates ile! Yılbaşı zamanında Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret ederseniz, bu lezzeti deneme şansı bulabilirsiniz!

http://www.radio.cz/en/static/christmas/christmas-today

http://www.radio.cz/en/static/christmas/christmas-today
10. İspanyol Kuşları Fakat Bildiğiniz Kuşlar Değil!: Španělský ptáček

Şaşırmayın bu geleneksel Çek yemeğinin adı size biraz farklı gelebilir ama aslında bir kuş yemeği yemeyeceksiniz, aksine önünüzde biftek, sosis, turşu ve yumurtadan oluşan bir yemeği bulacaksınız. Bütün lezzetli şeyler bir araya sarılmış! Spanělský Vtáčky dışında biftek, içindeyse haşlanmış yumurta, haşlanmış sosis ve turşu bulunuyor, istenirse içine patates ya da domuz pastırması da konulabiliyor ardından bifteğe sarılıp iple bağlanıyor, son olarak da özel sosunda pişiriliyor. Bu yemeği daha çok evde anneler yapsa da belki restoranda bulma şansınız olabilir.

http://dinnerwiththewelches.blogspot.cz/2010/11/spanish-birds-spanelsky-ptacek.html

http://dinnerwiththewelches.blogspot.cz/2010/11/spanish-birds-spanelsky-ptacek.html

11. Türk Dolmalarımıza Benzeyen: Plněné papriky

Yanında neredeyse her zaman olduğu gibi knedliky (ekmekler) ile servis edilen ve yukarıdaki Rajska ile aynı sos ile yenen, yeşil veya kırmızı kocaman biberlerden yapılan bildiğimzi Türk dolmasıdır diyebiliriz. Türk ev yemeklerini özleyenlere öneririz.
Çek restoranlarında, İngilizce menülerde Filled Pepper olarak bulabilirsiniz.

plnene_papriky_cek_yemegi

Bolca soğuk, karlı kışlı hatta bazen eksi derecelere kadar soğuyan güne sahip Çek Cumhuriyeti’nde, neden bu kadar et – patates – ekmek üçlüsünün yendiğini fazla sorgulamaya gerek yok sanıyoruz! Ayrıca ikliminden dolayı, Türkiye’de yetişen bir çok sebze ve meyvenin yetişmemesi, bizdeki kadar sıcak hava olmaması sebebi ile zeytinyağlı yenmemesi bir çok şey açıklıyor.

DOBROU CHUŤ! Yani Çekler’in deyişiyle afiyet olsun! 🙂 
Diğer Çek Yemekleri Yazılarımız:

Siz de geleneksel Çek yemeklerini yerinde tatmak için Çek restoranları arıyorsanız ve tüm turizm hizmetlerimiz bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+ 420 775177364