Çekya Koronavirüs Testi

Çekya Koronavirüs Testi


Çekya’ya çok yakında, eğitim amacıyla gelmeye başlayacak Türk öğrencilerin aklındaki soru: ‘Çekya koronavirüs testi istiyor mu?‘ oluyor. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınında, tabii ki Çekya’da ‘riskli’ kategorisindeki ülkelerden (şu anda Türkiye de dahil) gelen yolculardan covid testi istiyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu bilgiler, 7 Eylül 2020 tarihinde Çek Sağlık Bakanlığı sitesinden alınmış bilgiler doğrultusunda hazırlanmış olup, bilgilerin güncelliği, doğruluğu ve değişebilecek düzenlemeler için ÇekTürk özel bir şirket olarak, sorumluluk alamaz. 24 ve 25 Ağustos düzenlemeleri ile ilgili bakanlık sitesinden bilgiler aşağıdaki gibi: 

(Tamamı ise bakanlığın kendi sitesinde, İngilizce olarak  yer alıyor. MUTLAKA kendi geliş tarihinize göre düzenlemeleri takip etmek ve daha detaylı bilgi için bakanlığın web sitesine tıklayın.)

 • On August 25th, 2020 a new protective measure of the Ministry of Health came into effect. All persons coming from the countries with high risk of COVID-19 still have to undergo PCR test for the presence of SARS CoV-2 after they enter the territory of the Czech Republic and their free movement on the territory is limited. Spain (except of Canary Islands) and Romania are excluded from the list of countries with a low risk of contagion of COVID-19 and there is an obligation for workers from Luxembourg and Malta to be tested after arrival. Also, workers, students and teachers from the countries not on the list have to undergo the second PCR test 14 days after the entry to the territory. As of August 24th, 2020 issuing of the Schengen Visas for the purpose of employment for the citizens of Ukraine will be activated again.​
 • As of 24 August 24th, 2020 a new protective measure of the Ministry of Health will come into effect. All persons coming from the countries with high risk of COVID-19 still have to undergo PCR test for the presence of SARS CoV-2 after they enter the territory of the Czech Republic and their free movement on the territory is limited. Newly, Spain (except of Canary Islands) was excluded from the list of countries with a low risk of contagion of COVID-19. Also, there is a new obligation for workers, students and teachers from the countries not on the list to undergo the second PCR test 14 days after the entry to the territory. Lastly, as of August 24th, 2020 issuing of the Schengen Visas for the purpose of employment for the citizens of Ukraine will be activated again.

Her ne kadar Haziran 2020’de Çek konsoloslukları vize başvuruları açmış olsa da, sadece uzun dönemli bazı vize türlerine açılmıştı. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çek vizesi çıkan öğrenciler, artık Eylül, Ekim aylarında Çekya’ya gelmeye hazırlanıyor. Ancak Çekya, Türkiye’nin de arasında bulunduğu riskli ülkelerden gelen kişilerden, 24 Ağustos 2020 tarihinden itibaren covid testi yaptırmalarını istiyor.

Çekya Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, PCR test yaptırılmalı ve Bölgesel Kamu Sağlık Otoritesine (Regional Public Health Authority) durumla ilgili haber verilmeli. Karantina (self quarantine) seçenler ise, yine bunu ilgili resmi kuruma haber vermeli, ancak çalışan veya öğrenci iseler, iş yerleri veya okulları (bazen de yurtları) zaten bu testi isteyeceği için, yine yaptırmak durumunda kalacaklar deniyor.

İlgili email adresi: covid-hc@hygpraha.cz (Lütfen resmi siteden güncel bilgiyi teyit ediniz.)

Diğer detaylar aşağıda:

Çekya Koronavirüs Testi Nerede Yapılır?

1. Prag Havaaalanında Covid Testi:

Prag havaalanında Covid testi yaptırmak için toplam üç nokta var, ikisi transit bölgede. Diğeri ise laboratuvar da halka açık bölgede, terminal 1 -2 ‘nin arasındaki koridorda yer alıyor.

Aşağıdaki formu doldurmanız isteniyor laboratuvar testi için.

Formu doldururken, telefon numaranızı ve email adresinizi paylaşmayı unutmayın ki, oraya test sonucu gönderilsin.

2. Çek hastanelerinde Covid Testi: 

Lütfen gitmeden önce hangi hastanede ne kadar ücret ile, ne şartlar ile yapılıyor, randevu gerekiyor mu gibi detayları öğrendikten sonra hastaneye gidin. Her hastanede yapılmıyor olabilir, randevu almak gereken yerler olabilir vb.

3. Halka açık alanlarda Covid testi:

Örneğin şu anda (Eylül 2020) bir tanesi Wenceslas Meydanı’nda. (Ancak bir tanıdığım sabah 11’de numara alıp, akşamüstü 18’ya kadar beklediğini söylemişti. Hastane tavsiye etmişti.)

Test sonuçları 24 saat içinde email veya SMS olarak sie ulaşır.

Bu gelen sonuç, mutlaka 72 saat içinde email ile Regional Public Health Authority’e iletilmeli. Maile şu bilgileri girmeyi unutmayın:

 • Öğrenci adı – soyadı
 • Doğum tarihi
 • Çekya’daki ikamet adresi
 • Telefon numarası
 • Geliş tarihi
 • Geldiği ülke
 • Mailin eklentisine ise test sonucunuzu koymalısınız.
 • Ayrıca okulunuzdaki / yurdunuzdaki yetkili kişilere de bu testi iletmeniz istenir.

Lütfen en güncel ve sağlıklı bilgi için bakanlığın sitesini kontrol edip oradan takip ediniz. ČeskoTurecko / ÇeKTürk, bakanlık tarafından zaman içinde yapılacak herhangi bir değişiklikten ve oluşabilecek yeni düzenlemelerden sorumlu değildir.

Çek Cumhuriyeti Koronavirüs Testi Ne Kadar?

Bilgimiz doğrultusunda, güncel olarak Standart PCR testi Çekya’da 65 EUR (1.570 CZK). Örneğin havaalanında, kredi kartı veya nakit olarak EUR veya CZK olarak ödenebilir.

Güncel rakamlar ve test yapan hastaneye göre rakamlar için lütfen gideceğiniz kuruma detayları ayrıca danışınız.

Çekya’da koronavirüs kuralları hakkında gelişmeleri takip etmek için tıklayın.

Çekya Sağlık Sigortası

Size sunduğumuz 3 büyük – güvenilir Çek sigorta firmasından hesaplamanızı yapabilir ve size en uygun olanı kolayca online ödeme yaparak alabilirsiniz:

Not: Çek sağlık sigortası fiyatları birçok kritere (yaş, kalınacak süre, kalınacak tarihler, öğrencilik durumu, firma vb.) göre değiştiğinden dolayı, en sağlıklısı size sunduğumuz 3 büyük – güvenilir Çek sigorta firmasından hesaplamanızı yaparak, size en uygun olanı kolayca online ödeme yaparak almanız olacaktır:

!! Çekya’da 90 günden fazla kalacaksanız, kapsamlı sağlık sigortası (comprehensive health insurance) yaptırmanız istenir. Çekya’da uzun dönem kalacaksanız, en az 60.000 EUR teminatlı sigorta yaptırmanız istenir.

!! Sigorta formunu doldurup, online ödemenizi yapmanızdan hemen sonra sigorta poliçeniz, formda belirttiğiniz mail adresinize Çekçe olarak ulaşır. Bunun çıktısını alarak, konsolosluğa veya diğer resmi kurumlara götürmeniz yeterli olmaktadır.

!! Öğrenci iseniz formda ‘öğrenciyim’ seçmeyi ve öğrenci indiriminizi almayı unutmayın.

++ Çek sağlık sigortası hakkında sayfamıza ulaşmak için tıklayın

++ TR CZ 111 belgesi hakkında yazımız için tıklayın.

DİĞER KORONAVİRÜS YAZILARIMIZ:

 • 1 Nisan 2020 tarihli, Çekya’da koronavirüs salgını birinci ay yazımız için tıklayın.
 • 22 Mart 2020 tarihli Çekya Sağlık Bakanı ve Koronavirüs Mücadelesi yazımız için tıklayın.
 • 12 Mart 2020 tarihli, Çekya’da koronavirüs nedeniyle OHAL yazımız için tıklayın.
 • 1 Nisan 2020 tarihli yazımız için tıklayın.
 • 22 Nisan 2020 tarihli, Çekya sağlık bakanı hakkında yazımız için tıklayın.
 • Çekçe koronavirüs kelimeleri yazımız için tıklayın.

Çekya’da eğitim, ticaret, turizm, sigorta, çeviri ve daha fazlası için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364