Prag – Karlovy Vary Gezi

Prag – Karlovy Vary Gezi


Şehrin kalabalığından sıkılıp, temiz bir havada sakin ve huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenler için şahane bir önerim var: Karlovy Vary gezisi! Valizlerinizi toparlayın ve kendinizi Karlovy Vary’nin temiz havasına, huzurlu sokaklarına bırakın! Karlovy Vary gezi yazımızı umarız beğenirsiniz. Karlovy Vary gezi talep ve istekleriniz için iletişim: info@cekturk.com, +420 775177364, WhatsApp: +905354182108

Karlovy Vary Gezi : Prag – Karlovy Vary Ulaşım

Karlovy Vary’e Prag Florence terminalinden saat başı kalkan otobüsler ile iki saatte ulaşabilmeniz mümkün. Kent dışına çıktıkça yol boyunca karşılaşacağınız görsel şölene de hazırlıklı olun derim 🙂 Benim gibi kara yolculuklarını seven,  yolları izlemeye doyamayanlar için bu gezinin daha başından çok güzel başlayacağını söyleyebilirim. Arpa tarlaları ve üzüm bağları boyunca uzanan yolda, kendinizi masal diyarında hissedeceğiniz küçük köylerin sevimli evlerinin arasından ilerledikçe, ormanların arasında kıvrılan yolda bir kez daha doğaya hayran kalıp Karlovy Vary’e ulaşacaksınız. Prag – Karlovy Vary otobüs biletinizi online satın almak için tıklayınız.
Karlovy Vary, masal dünyasından çıkmış gibi görünen şirin evleri, şehrin içinden akan nehrinin üzerindeki küçük ve sevimli köprüleri, sizi şaşırtacak derecedeki tertemiz havası, sıcak sularıyla içinizi ısıtacak, yüzünüzde sebepsiz bir gülümsemeye neden olacak küçük ama bir o kadar da sevimli bir şehir.

Karlovy Vary ve Atatürk

Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinde bulunan Karlovy Vary, aynı zamanda kaplıcalarıyla dünya çapında ünlenmiş bir turizm kenti.’’ Kralın Banyosu’’ (Carlsbad) anlamına gelen Karlovy Vary, tarih boyunca Karl Marx, Sigmund Freud, Beethoven, Mozart ve Atatürk gibi önemli kişiler tarafından da ziyaret edilmiş. Hatta 1918 yılında Atatürk’ün tedavi amacıyla Karlovy Vary’de kaldığı Carlsbad Plaza Hotel’i ve Atatürk’ün bu otelde kaldığını gösteren levhayı da görebilirsiniz.

Karlovy Vary merkez tarafına doğru ilerledikçe neden Karlovy Vary’e gelmeniz gerektiğini bir kez daha anlayacaksınız. Nehrin iki kenarına sıralanmış rengarenk evleri, havadaki pus ve sıcak suların buharıyla birleşince bir tabloyu ya da bir masal şehrini andıran manzaralar çıkaracak karşınıza. Ben Karlovy Vary’e böyle kapalı ve puslu bir havada gittiğim için nehir kenarında sıralanmış evlerin şehrin içinde nasıl parladığını görebildim. Ancak açık bir havada da güneşin rengiyle bütünleşen evlerin yine bambaşka manzaralar sunacağına eminim.

Çekya Hediyelik Eşya – Çek Porseleni

Çek porseleninin dünyaca ününü duymayanımız yoktur. Karlovy Vary’de de her yerde karşınıza bu porselenler çıkacaktır. Hatta şehir merkezinde insanların ellerinde küçük, yassı porselen kupalardan su içerek dolaştığını göreceksiniz. Çünkü burası söylediğim gibi suları şifalı bir kaplıca merkezi ve şehrin içinde bulunan 12 farklı isim ve farklı sıcaklık derecesine sahip kaynaklardan akan şifalı sulardan içebilmeniz mümkün. Ancak bu suların tadı içmek için biraz farklı gelebilir bunu da hatırlatmakta fayda var. Çünkü hepsi kaynak suyu ve içeriğindeki mineraller ve kükürtten dolayı alışık olduğumuz sudan çok farklı. Ama yine de suların, çoğu hastalığa iyi geldiğini bilen turistler ellerindeki küçük porselen kupalardan bu şifalı suları içerek şehri dolaşmakta. Çekya porselen, lal taşı, hediyelik eşya ve daha fazlası için tıklayınız.

Mill Spring Collonade ve Market Collonade bu kaynak çeşmelerinden bazılarının bulunduğu şehirdeki en ünlü yapılardan.

Karlovy Vary Gezilecek Yerler

Benim Karlovy Vary’de en sevdiğim yer ise şüphesiz ki Diana Gözlem Kulesi oldu.Şehir merkezindeki bir ara sokaktan ulaşabileceğiniz füniküler ile çıkacağınız bu kule, size görsel bir şölen yaşacatak.

Karlovy Vary’nin ormanlarından yükselen temiz havayı daha da derinden hissedebileceğiniz bu kulede şehrin güzelliğini de bir kez daha görmüş olacaksınız. 
Çek İçkisi: Becherovka ve Karlovy Vary Becherovka müzesi

Karlovy Vary’e gelip Becherovka’dan bahsetmemek ise olmaz. Becherovka, Karlovy Vary’e özel bir likör ancak bu likörün farklı bir özelliği var. 1807 yılında Jan Becher adındaki bir eczacının otuzdan fazla bitki özünü kullanarak
tedavi amacıyla yaptığı bu içki, bugün Karlovy Vary’nin en ünlü likörü haline gelmiş. Tarçın ve karanfil aromalarının yoğunlukta olduğu bu likörü yerel halk bugün hala çeşitli ağrıların tedavisinde kullanmakta.

Karlovy Vary ayrıca her yılın Temmuz ayında gerçekleştirilen, Avrupa’nın en ünlü film festivallerinden birisi olan Karlovy Vary Film Festivali ile de ünlü. Her yıl bir çok ünlü filmin yarıştığı ve bir çok ünlü ismin ziyaret ettiği bu festival hakkındaki  yazılarımızı 2014 Karlovy Vary Film Festivali  ve 2015 Karlovy Vary Film Festivali postlarımızdan görüntüleyebilirsiniz.

Karlovy Vary’de ne yapılır, nereleri gezilir, nerelerde kalınabilir gibi sorularınızın daha detaylı yanıtlarını ise bu linkten bulabilirsiniz: karlovyvary.cz

Karlovy Vary, bence Çek Cumhuriyetine gelenler için görülmeye değer yerlerden. Burada yaşayanlar için ise huzurlu, dinlendirici ve doğayla iç içe bir hafta sonu geçirmek isteyenler için mükemmel bir yer. Her sokağında ayrı bir güzellik keşfedeceğiniz, her anında eşsiz manzaralarına hayran kalacağınız Karlovy Vary’de hepinize iyi eğlenceler.

  • Karlovy Vary’e otobüs biletlerinizi satın almak için tıklayınız.
  • Karlovy Vary’e araç kiralamak için tıklayınız.
  • Karlovy Vary’de otel – hostel (konaklama) rezervasyonunuz için tıklayınız.

Karlovy Vary’de Türk rehber – transfer ve diğer turizm talepleriniz için iletişim: info@cekturk.com

Çekya / Karlovy Vary ve Prag Gezi İçin İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz

 turkce rehber cekturk orta cag gecesi cekturk transfer cekturk tekne turu cekturk  bira bisikleti cekturk bira spa cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583  bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk  pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images