Geleneksel Çek Yemekleri: Çek Garnitürleri

Geleneksel Çek Yemekleri: Çek Garnitürleri


Şimdiye kadar ÇekTürk Çek Yemekleri yazı dizimiz ile geleneksel Geleneksel Çek Ana yemekleri 1 – Geleneksel Çek Ana Yemekleri 2 ve Çek Çorbaları hakkında bir çok şey öğrenmiş ve belki de çoğunu tatmış olduk. Çek garnitürleri ile devam ediyoruz. Çekçe’de “přílohy” olarak geçen bu nefis tatları size yakından tanıtacak bu yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

En iyi Çek yemekleri YouTube videomuz aşağıda:
*Garnitür: Ana yemeğin yanında, yemeğin görselliğini ve lezzetini arttırmak için sunulan yiyeceklerdir.
Çek Garnitürleri Listesi ÇekTürk’ten

1. Çek Usulü Patates Salatası: Bramborový salát

Çeklerin patates salatası biz Türklerinkine benzemiyor çünkü Rus Salatasının birebir aynısı. Genellikle yemeklerin yanında sunuluyor özellikle de Şnitzelle birlikte!

http://www.receptyonline.cz/recept--bramborovy-salat-prilohovy--17329.html

2. Çek Ekmeği: Knedliky

Yemek yazı serimizi takip ediyorsanız zaten bu ismi görmeye alışıksınızdır. Örneğin Rajská omáčka, Svíčková ya da Guláš’ın yanında servis edildiğini görmüşsünüzdür. Her şeyle servis edildiği için öyle ya da böyle bu lezzetli ekmeği Çek Cumhuriyeti’nde tadacaksınız.

cek-ekmegi-knedliky

http://www.czechspecials.cz/recipes/ceske-knedliky/

3. Kırmızı Lahana Turşusu: Dušené červené Zelí
Tabii ki de lahana turşusu olmadan olmazdı. Çeklerin turşuyu bu kadar çok sevdiğine şaşırmış olabilirsiniz. Aynı tarif beyaz lahana ile de yapılabiliyor. Tatlı ve ekşi tadı olan kırmızı lahana turşu Çek şnitzelleriyle mükemmel gidiyor!

cervene-zeli-pomerancem-kirmizi-lahana-tursusu

4.Peynir Turşusu: Nakládaný Hermelín

Çeklerin turşuyu sevdiğini biliyoruz, peki neden peynir turşusu da olmasın? Sonuç olarak en sevdikleri iki şey birleşiyor ve ortaya bu lezzetli aperatif çıkıyor. Bu lezzetli marine edilmiş peynirleri marketten alabilir ya da kendiniz evinizde de yapabilir, soğuk bir birayla tüketebilirsiniz.

cek-aperatifi-nakladany-hermelin

http://www.thekiwifruit.com/recipes/czech-marinated-hermelin-nakladany-hermelin/

5. Panelenmiş Hermelin: Klasický Obalovaný Hermelín
Hermelin peynirinin panelenip kızartılmasıyla oluşan bu aperatif haşlanmış patates ya da patates salatası ve soğuk bir bira ile ikram ediliyor.

cek-aperatifi-kalsicky-obalovany-hermelin

6. Sosis Turşusu: Utopence

Bununda mı turşusu var demeyin! Evet Çekler sosis turşusu da yapmışlar. Malzemeleri sosis, soğan, sarımsak, biber, yağ, sirke ve baharatlar. İşte bu kadar basit, bu aperatifi de marketlerde bulmanız oldukça kolay.

cek-aperatifi-utopence-sosis-tursusu

7. Ringa Balığı Şişi: Zavináče
Sosisi nasıl marine edip, salamura ediyorlarsa Çekler aynısını Ringa balığına yapıyor. Aynı ya da benzer malzemeler kullanılıyor. Marketlerde bulmanız çok kolay.

cek-aperatifi-zavinace

DOBROU CHUŤ! Yani Çekler’in deyişiyle afiyet olsun! 🙂 

Diğer Çek Yemekleri Yazılarımız:
Siz de geleneksel Çek yemeklerini yerinde tatmak için Çek restoranları arıyorsanız ve tüm turizm hizmetlerimiz bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+ 420 775177364