Çek Dizileri

Çek Dizileri


Çekçe öğrenmek isteyenler için kesinlikle Çekçe film, dizi, haber izlemeyi zaten hep öneriyoruz. Çek dizileri, filmleri, haberleri takip etmek, özellikle de Çekçe altyazı ile izlemek, dil öğrenmek ve Çek kültürünü tanımak için birebir.

Çek Dizileri Nereden Takip Edilebilir?

Česka televize – Ivysilani. Benim önerim ve tek takip ettiğim yer olan Česka televize – Ivysilani olacaktır. Hemen hemen her program için Çekçe altyazı olduğundan dolayı, takip etmeniz kolay olacaktır. Ayrıca filmler, belgeseller ve birçok televizyon programı yer alır.

Çek televizyonu. Evinizde Çek televizyon kanalları var ise zaten en kolay yol bu olacaktır.  Gazetelerin eklerinde de TV programları yer alır, oralardan da bakabilirsiniz.

Netflix. Hiç izlemiyor olsam da, mutlaka Çek dizilerine de erişebilirsiniz diye düşünüyorum. Özellikle de yeni olanlara.

ÇekTürk’ten Çek Dizi Tavsiyeleri

Herhangi bir kategoriye göre değil, tamamen kendimin bugüne kadar izleyip sevdiği dizilerden yola çıkacağım.

1. Já, Mattoni, 2018 (14 bölüm)

Çekya’nın en pahalı dizisi olarak geçer. Toplamda sadece bölümlük bu dizi için milyonlarca Çek Kronu harcandığı söyleniyor. Çünkü dekorlar, setler, kostümler ile oldukça profesyonel.

Dünyaca ünlü su markası Mattoni’nin ardındaki girişimcilik hikayesi, Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nda yaşam ve koşullar gibi çok güzel detaylara yer verir. Karlovy Vary şehrinde de geçen bu diziden ilham alınabilir ve tarihten kesitlere şahit olunabilir.

Diziyi izlemek için tıklayın.

2. Božena 2021 yapımı (4 bölüm)

Božena Nemcova, 19. yüzyılda yaşamış olan ve en ünlü Çek yazarlarından biridir. İmparatorluk zamanındaki yaşam, kendi hayatında yaşadığı zorluklar ve yazarlığa giden yoldaki adımlarını anlatır. İlham verici, kendine özgü karakteri ile ön plana çıkar. O dönemin yaşayışı, kostümleri, zorluklarını da anlatan diziyi ilk bölümden çok beğendik!

Henüz 3 Ocak 2021’de ilk bölümü yayınlanmış olup, bundan sonra her pazar günü Çek televizyonunda yayınlanacaktır. Diziyi takip etmek için tıklayın. (Son bölümü 24 Ocak 2021 Pazar akşamı yayınlandı.)

Çek Komedi Dizileri

3. Most, 2019 (8 bölüm)

Toplam 8 bölüm olan Most dizisinin her bölümü ise bir saati geçmez. Çekya’da klişelere yer veren bir dizidir. Bir grup arkadaşın hospoda denen Çek biracılarında buluşmaları, günlük dersleri ve Çekya’da çingenelere önyargıları komik bir dille anlatılır ve hatta dizide çingene bir karaktere yer verilir.

En popüler komedi dizilerinden biri. Most şehrinde geçen bu dizi, sarkastik bir tarza sahip. Çok popüler olduğu için seyirciler devamını bekleseler de, 2. sezonun gelmeyeceği çünkü 1. sezon ile aynı tadı vermemesinden çekindikleri söylenir.

Most dizisini izlemek için tıklayın.

4. Trpaslík, 2016  (6 bölüm)

Nymburk’ta geçen dizide, oldukça sıradan bir Çek aileye yer verilir. Toplam sadece 6 bölümden oluşan dizinin her bölümü 50 dakikayı geçmez. Çek komedi dizisidir, aslında daha çok absürt komedi denebilir. Bir cüce oyuncağından dilenen saçma dilekler ve dileklerin yol açtığı sorunlar ile kahkahalarla gülmenize yol açar.

Trpaslík dizisini izlemek için tıklayın.

5. Láska v čase korony, 2020 (6 bölüm)

Adı üzerinde, korona zamanında aşk dizisi, Çekya’da koronavirüs salgınının çıktığı ilk günlerde çekilip, yayınlanmıştır. İlk kez Çek televizyonlarında, şeffaf maskeler ile oynan bu dizi, bir komedi dizisidir. Aile, aşk hikayelerini ve apartmandaki komşuluğu da komik bir dille anlatır.

O zamanki korona kurallarına uygun olarak, aynı sahnede belirli sayıda kişi sayısının geçilmemesine özel gösterilmiş ve çoğu zaman online görüşmeler ile diziye devam edilmiştir.

Diziyi izlemek için tıklayın.

Çek Dizilerinin Özellikleri

  • Çoğunlukla tek sezon olup, bazen birkaç bölümde bitiverirler. Yani tam konuya, dizize alışıyorken, elleriniz bomboş kalabilir!
  • Olaylar çok hızlı ilerler, Türk dizilerinde olduğu gibi upuzun bakışma ve müzik sahneleri olmaz. (En azından ben izlediğim dizilerde hiç rastlamadım.)
  • Genellikle drama ve iç karartan diziler olmaz.
  • Detektif dizilerine bayılırlar. Almanca detektif dizilerinin Çekçe’ye çevrildiği de çok görülmüştür.

Yıllarca süren Çek dizileri de mevcut!

Mesela ‘Ordinace’ dizisi 2015 yılında başlayıp, hala devam eden bir dizidir. Şimdiye kadar 12 sezon olmuştur. Hiç izlememiş olsam da, sanıyorum bizdeki ‘Doktorlar’ ayarında, içi boş bir dizi. TV Nova kanalında yayınlanır.

Çek filmleri izlemek istiyorsanız, Çek film tavsiyeleri yazımız için tıklayın.

Çekçe hakkında blog yazılarımızın tamamı için tıklayın.

Çekya’da eğitim, ticaret, turizm, Çekya sağlık sigortası, Çekçe çeviri gibi tüm istekleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz: