Çekçe Öğrenmek Zor Mu?

Çekçe Öğrenmek Zor Mu?


ÇekTürk’e en sık sorulan sorulardan biri de: “Çekçe öğrenmek zor mu?” sorusu oluyor. Özellikle de Çekya’da ücretsiz eğitim için Çekçe bilmek şart olunca, daha doğrusu Çekçe eğitim Çekya’da ücretsiz olunca… Bu yazımızda sizinle “Çekçe zor mu? Çekçe öğrenmek ne kadar vakit alır? Çekçe eğitim alabilir miyim?” gibi sorularınızı cevaplayacağız.
Çekçe Öğrenmek Zor Mu? Sizce?

 • En zor Slav dillerinden biri olan Çekçe, özellikle başka Slav dilleri (Rusça, Lehçe, Slovakça gibi) bilmiyorsanız, öğrenmesi oldukça zor olup, zaman alacaktır.
 • Çekçe dilinde isimler “masculinum (erkil), feminimum (dişil), neutrum (nötr)un yanısıra, bir de masculinum kendi içinde “canlı (i.e. stůl: masa) ve cansız (i.e. Milan: erkek ismi)” diye ikiye ayrılır. Bir de isimlerin türlerine göre çoğul halleri de farklı olup, başlarına gelen sıfatların sonları da bu doğrultuda farklılaşır.
 • Çekçe dilinde belki de en zor sayılan nokta ise, 7 farklı pád yani ismin hali olmasıdır. İsmin halini geçtik, bir de önüne gelen sıfatlara ve çoğullara da farklı etki eder bu pádlar…
 • Bunun haricinde Çekçe telaffuzda zorlananlar olabilmektedir. Čtvrtek, hrnek, skrz gibi sessiz harflerin yoğunlukta olduğu bir dil. Telaffuzu zor olan Çekçe kelimeler ve Çekçe tekerlemeler yazımız için tıklayın.
 • Çekçe’de bol bol “č” ve “š” harfleri duyabilirsiniz. Bizdeki “ç” ve “ş” harflari gibi okunduğundan dolayı, biz Türkler’i aslında hiç zorlamaz. Ancak en karışık gelen Çekçe’de “j” harfinin “y” olarak okunması denebilir. Kelimelerin sonu ise “y” ile mi yoksa “i” ile mi bittiğini Çekler bile bazen karıştırır çünkü her ikisi de ‘i’ olarak okunur.
 • Aksanların da oldukça fazla olduğu dilde, üzerinde aksan olan harfler uzun okunur.
 • Çekçe dilinde istisnalar da oldukça fazladır. Örneğin yabancı dillerden geçen “tramvaj” (tramvay) gibi kelimelerde bunu görebiliriz.

Ancak moralinizi bozmayın! Tabii ki Çekçe’yi sistematik bir şekilde, düzenli kurslar / dersler ve çabanız ile öğrenebilirsiniz ve günlük hayatınızda, hatta sonrasında iş hayatınızda kullanabilirsiniz. (Profesyonel olarak kullanmak tabii ki oldukça zaman alacaktır.) Ancak üniversitede Çekçe eğitim almak istiyorsanız, kesinlikle bir yıllık Çekçe hazırlık eğitiminden fazlası gerekir diye düşünmekteyim. Yani ek özel dersler veya hafta sonu / okul çıkışı ek Çekçe kurslar veya evde bol bol çalışmanızı ve çabalamanızı öneririz.

Çekçe hakkında çektiğimiz YouTube videomuzu ise aşağıda izleyebilirsiniz:

 • Prag Çekçe hazırlık eğitimi için tıklayın.
 • Prag’da vize ile gelebileceğiniz Çekçe yoğun kursları için tıklayın.
 • Zaten Çekya’da iseniz, Prag’da standart Çekçe kursları için tıklayın.
Çekçe Alfabe ve Telaffuzun Püf Noktaları:

 • “á, é” harflerinin üzerindeki eğik çizgiler o seslerin daha uzun telaffuz edilir.
 • şapkalı “ř” sesini çıkarması çok zordur. “rj” gibi okunur. Örnek olarak “řeka” (nehir) “rjeka” gibi okunur. Bir rivayete göre, Slovaklar bile bu sesi yapamazlar. Slovakça’da zaten bu harf yoktur.
 • Bizdeki “c” harfi, Çekçe’de “ts” gibi bir ses okunur. (Bu nedenle ismim ECE, Çekçe’de ETSE olarak okunur. Büyük talihsizlik olur.)
 • “j” harfi y diye telaffuz edilir. Mesela gitmek (bir taşıt ile) anlamına gelen “jet”, Türkçe’de “yet” olarak okunur.

Çekçe alfabe ve Çekçe harfler okunuşu videomuz aşağıda:

Çekçe kurslarında genelde Czech Step by Step kitabı kullanılır. Ayrıca size, seviyenize göre kısa hikayelerden oluşan, sonunda da okuduğunu anlama üzerine küçük sınavlar (test, eşleştirme, boşluk doldurma) ve ayrıca küçük bir sözlük bulunan kitapları serisini önerebilirim. Çekçe online sözlük önerimiz için ise tıklayın.

Çekçe kelimeler ve telaffuzları, Çekçe alfabe – 2 videomuz aşağıda:
Çekçe Üniversite Eğitimi

Evet, Çekya’da Çekçe üniversite eğitimi, hemen hemen her üniversitede ücretsizdir. Ancak öncesinde en az bir sene boyunca yoğun bir Çekçe hazırlık programına katılmanız gerekir. Bize sorarsanız, sadece bu bir senenin sonrasında, Çekçe eğitim almak, tüm dersleri Çekçe takip edebilmek ve sınavlara, sözlülere Çekçe olarak girebilmek oldukça zor olacaktır. (Ancak tabii ki kişisel çabanız, okul dışında çalışmalarınız, dile yatkınlığınız gibi birçok kritere göre farklılık gösterebilir. Biz sadece Türk öğrencilere en başta bunun altını çiziyoruz.) Prag’da Çekçe hazırlık eğitimi için tıklayın.

Çekçe eğitim ücretsiz mi? blog yazımız için tıklayın. Çekçe Eğitim Ücretsiz Mi? YouTube videomuz aşağıda:

Tam da bu nedenle, birçok Türk öğrenci Çekya’da İngilizce eğitim almayı seçer. Çekya’da İngilizce üniversite eğitimi, devlet okulu bile olsa ücretlidir. Ancak yurtdışı eğitim fiyatları incelendiğinde, Avrupa eğitim fiyatları arasında Çekya en ekonomik ülkelerin başında gelir. Hem uygun, hem köklü üniversitelerinde, disiplinli ve kaliteli bir eğitim sunarak Türk öğrencilerin Avrupa’da eğitim isteklerine çok güzel şekilde cevap verir. Çekya’da İngilizce üniversite eğitimi için tıklayın.

Çekçe ile ilgili yazılarımızın tamamına ulaşmak için tıklayın.

Çekçe ders, kurs ve daha fazlası için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364