Geleneksel Çek Yemekleri: Çek Atıştırmalıkları

Geleneksel Çek Yemekleri: Çek Atıştırmalıkları


Şimdiye kadar ÇekTürk Çek Yemekleri yazı dizimiz ile Geleneksel Çek Ana yemekleri 1 – Geleneksel Çek Ana Yemekleri 2 – Çek Çorbaları, Çek Garnitürleri ve Çek biralarını öğrendik sıra Çekçesi “předkrm” olan Çek aperatiflerine geldi. Belki Çek biranızın yanında belki de Çek atıştırmalıkları olarak tadacağınız bu lezzetlere daha yakından bakalım.

En iyi 10 Çek Yemeği YouTube yazımız aşağıda:
Çek Atıştırmalıkları Listesi ÇekTürk’ten

1. Etli Jöle de Diyebileceğimiz: Tlačenka

Domuz , domuzun parçalarından (kafa, dil, kalp vb.) özellikle derisinden yapılıyor.  Polonyalıların “salceson”u da denebilir. Koyu renkli tlačenka ise ekstra kan eklenerek yapılıyor. (Lütfen okurken mideniz bulanmasın!)

https://en.wikipedia.org/wiki/Tla%C4%8Denka#/media/File:Tla%C4%8Denka_sv%C4%9Btl%C3%A1.jpg

en.wikipedia.org

2. Sosis Severler Buraya: JITRNICE

Bu sosis, bildiğiniz sosislerden değil! Jitrnice, domuzun ciğerinden yapılan özel bir sosis veyanında haşlanmış patates ile lezzetlendirebilirsiniz.

http://www.potraviny-dejvicka12.cz/potraviny-dejvicka12/eshop/0/2/5/99-Domaci-zabijackove-jitrnice-a-jelita

www.potraviny-dejvicka12.cz

3. Çek Atıştırmalıkları denince olmazsa olmaz: Üstü Açık Sandviçler Olarak Da Bilinen: Obložené chlebíčky (Ekmekçikler)
Chlebíčky, genellikle sabahları ya da öğlenleri tüketilir. Chlebíčky aslında açık sandviçtir, partilerde veya arkadaş buluşmalarında aperatif olarak görmeniz mümkündür. Çok çeşitli yapılabilir, fakat çoğunlukla ekmeğin üzerine yumurta, salam/jambon, salatalık ve turşu kullanılarak hazırlanır.

chlebicky

www.czechcookbook.com

4. Çek Atıştırmalıkları Mücver? Mücvere Benzeyen Patatesli Pancake: Bramborák

Bramborak, patates pancakeki fakat Türk yemek kültüründeki mücver de benziyor diyebiliriz. Büyük olanları ana yemek olarak ve dürülerek yenirken, küçükleri ise aperatif olarak yeniyor ve patates, yumurta, galeta unu ve baharatlarla hazırlanıyor.

http://get-to-know-cz.tumblr.com/post/67077082638/brambor%C3%A1k-sometimes-also-called-cmunda-a

get-to-know-cz.tumblr.com

5. Bol Sarımsaklı Kıtır Ekmek: Topinky

Topinky, Çeklerin kendine özgü kıtır ekmeği. Evde kalmış eski ekmeklerden hazırlanıyor. Bir dilim ekmeğin kızartılıp üstünde sarımsak sürülmesiyle hazırlanıyor. Aslında sarımsaklı ekmek gibi de diyebiliriz. Sonrasında ekmek diliminin üstüne peynir ekleyerek ya da sade tüketebilirsiniz. Veya çiğ kıyma ile servis edilir, bizlere biraz ağır gelir.

http://eatyourworld.com/destinations/europe/czech_republic/prague/what_to_eat/topinky_with_garlic

eatyourworld.com

6.Kızartılmış Peynir: Hermelin na Grilu
Hermelin Çeklerin kendilerine has 1920’li yıllarda ürettiği peynir türüdür. Yapması çok kolay, yemesi bir o kadar keyifli!

http://ulodenice.webnode.cz/products/hermelin-na-grilu1/

ulodenice.webnode.cz

Sıradaki blog yazımız Çek tatlıları olacak, Çek Cumhuriyeti’nde tadınıza tat katacağız. Serimizi takip etmeye devam edin, çünkü daha tatmanız gerektiğini öğreneceğiniz çok şey var!

DOBROU CHUŤ! Yani Çekler’in deyişiyle afiyet olsun! 🙂 

Çek atıştırmalıkları dışında, diğer Çek Yemekleri Yazılarımız:
Siz de geleneksel Çek yemeklerini yerinde tatmak için Çek restoranları arıyorsanız ve tüm turizm hizmetlerimiz bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+ 420 775177364