Avrupa Film Günleri ve Türk Filmleri

Avrupa Film Günleri ve Türk Filmleri


Sevgili sinema ve film festivali tutkunları, duyduk duymadık demeyin! 10 – 17 Nisan 2014 tarihleri arasında, Prag Lucerna ve Světozor (küçük salon ve büyük salon) sinema salonlarında Dny Evropského Filmu (Days of European Film) adı altında mükemmel bir film festivali gerçekleşecektir. Sadece bir haftayla ve Prag’la da sınırlı kalmayıp, 18 – 22 Nisan 2014 tarihleri arasında ise festival, Brno‘daki  Scala Sinema Salonu‘nda devam edecektir.

film fest

Festival film listesi için tıklayınız. Bu listede yer alan değerli Türk filmi Köksüz kesinlikle kaçırılmamalı! Deniz Akçay’ın yönetmenliğindeki, drama türündeki bu filmde, Feride’nin (Ahu Türkpençe) babasını kaybettikten sonra ailede üstlendiği baba, ev reisi rolü ve bu durumun açtığı karmaşa konu edilmektedir. 17 Nisan Perşembe günü 16:30’da Lucerna’da gösterilecek olan bu filme bilet almak için tıklayınız. (Koltuğunuzu belirledikten sonra, soldaki menüden “Ticket-office”  üzerine tıklayıp, satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.)

JACE (Just Another Confused Elephant) filmi ise Yunan, Portekiz, Makedonya ve Türkiye yapımı olup, yönetmenliğini Menelaos Karamaghiolis üstlenmiştir. 12 Nisan Cumartesi günü saat 20:45‘de yine Lucerna’da gösterimi yapılacak EuroCrime türündeki, bir filin ailesinde yaşanan dram ve Atina’ya götürülmesini konu alıyor. Birçok ödül sahibi olan bu filmin, araştırdığımız kadarı ile internet üzerinden satışı yapılmamaktır.

Festival haricinde ise Gurbet’i Seçtim filmi, 26 Nisan Cumartesi günü saat 15:30’da, Ponrepo Sinema Salonu‘nda gösterilecektir. Ülkemizde yaşananların bizleri çaresizliğe sürüklediği son zamanlarda, umudun var olduğunun ve istersen bir şeyleri değiştirebileceğimizin somut örneği olan bir hikayeyi anlatır bu belgesel türündeki film. Gösterimin amacı aynı zamanda Kardeşini Seç projesini tanıtmak ve bağış sağlamaktır. (Sinema kirası dışında kalan ücret, bu projeye bağışlanacaktır.)