Prag’da Yüzmek İçin 5 Göl

Prag’da Yüzmek İçin 5 Göl


Özellikle biz Türkler, yazları mis gibi, engin denizlerde yüzmeye alışık olduğumuzdan dolayı ‘Gölde yüzülür müymüş?’ diye burun kıvıran bir milletiz. Ancak koronavirüs salgını olan 2020 yazında, muhtemelen çoğumuz için deniz tatili hayal olacak… Sınırlar açılsa bile belki bir çoğumuz başka ülkelere seyahat etmeye çekineceğiz bu yıl. Dolayısıyla Prag’da göl kavramına ve göllerde yüzme kavramına alışmamız gerekebilir.

O nedenle size Prag’da yüzebileceğiniz temiz diyebileceğimiz göllerden bir derleme yaptık. Gölde yüzmenin de keyfi başka çünkü genellikle doğanın içinde, yeşillikler içinde bir atmosferde yüzme hissi ilginç oluyor. Tabii ki deniz kadar berrak olmuyor ama, idare ediverin artık. 😉
1. Hostivař reservoir

Burası, bizim Prag’da yüzmeyi en çok sevdiğimiz göl. Hem de Prag’ın en büyük gölü olan Hostivař, Orman Parkı’nda bulunuyor. Giriş ücreti 120 Çek Kronu ve haftanın her günü 9.00’dan 20.00’a kadar açık. (Güncel fiyatlara ve saatlere göre farklı girl fiyatlarına web sitesinden bakınız.)

Yine de güncel bilgiler için:

2. Lhotka (

Prag 4 bölgesinde yer alan bu göle günlük giriş 130 CZK.
3. Šeberák Gölü

Şehir merkezinden yalnızca 40 dakika uzaklıkta bir göl.

3 seberak-prag-göl-yüzme

 • Adres: Praha-Šeberov, Prague, Hlavní město Praha
 • Ulaşım: Metro C to Chodov, sonrasında 193 numarası otobüs ile Šeberák’a varabilirsiniz.

4. Biotop Radotín

Baraj olarak yapılmış olan bu yapay göl, Berounka Nehri’nin yanında bulunur.

4 radotin-prague-lakes-swimming

 • Adres: K Lázním 9 Praha 5 – Radotín 153 00
 • Telefon: 774 485 998
 • Ücret: 100 CZK
 • Güncel bilgiler için web sitesi: http://biotopradotin.cz/
5. Koupaliště Džbán (Baraj Gölü)

Džbán-lakes-Prague-forswimming

BONUS 1: Lhota Lake

Lhota gölü arabayla şehir merkezinden 40 dakika uzaklıkta.Suyu oldukça temiz. Güvenli olması ve bir çok oyun alanı bulunması sebebiyle de aileler için mükemmel bir seçenek.

2 lhota-lake-czech-republic prag yüzülebilecek göller

 • Ücret: Yetişkinler için 60 Çek Kronu. 6-15 yaş arası çocuklar ve öğrenciler için 40 Çek Kronu
 • Güncel bilgiler için web sitesi: http://lhotajezero.cz/
 • Telefon: +420 723 899 561

BONUS 2: ‘Prague Beach’ olarak bilinen: Žluté lázně

Burada yüzmenizi kesinlikle önermeyiz tabii, sadece güneşlenmek ve nehir kenarı spor, sinema, konser gibi etkinliklerin tadını çıkarmanızı öneririz. Vltava Nehri’nin kenarında bulunan bu yer, adeta bir sayfiye yeri gibi. Biz de aktiviteleri takip edip, sık sık gidiyoruz.

5 zlute_lazne-prag-göl-yüzme-yaz

 • Ücret: Yetişkinler için 100 Çek Kronu, çocuklar için 50 Çek Kronu. Ayrıca, sezonluk biletler almak da mümkün.
 • Yaz döneminde ise haftanın bir veya iki günü, yazlık sinema oluyor.
 • Güncel bilgiler için web sitesi: http://www.zlutelazne.cz/en

Dahası,burada bir çok restoran, bar, masa tenisi, beach volley gibi spor alanları ve dinlenebileceğiniz bir çok rahatlama alanı bulunuyor. Hatta bir kısmında kum bile var, kendinizi adeta bir plajda hissedeceksiniz!
Prag Türkçe rehberPrag Orta Çağ gecesi, Prag havaalanı transfer, Prag otel rezervasyonu gibi turizm istekleriniz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364
Whataspp: +905354182108

 Kaynakça:
http://www.prague.eu/en/object/places/1196/hostivar-reservoir, https://www.expats.cz/prague/article/sports-fitness/19-czech-swimming-lakes/, http://thewanderingwanderluster.com/lhota-lake-prague-daytrip/, http://cestovani.idnes.cz/foto.aspx?r=po-cesku&c=A080710_120505_igcechy_tom&foto=TOM24557b_PHA_seberak_kotatko1.jpg, http://www.praha16.eu/Koupaci-biotop.html, https://www.praguepost.com/166-expats-in-cz/48694-swimming-in-prague, https://www.google.cz/search?q=Zlute+Lazne&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjMu4vfvpfVAhXH1RQKHT3jC-QQ_AUIBigB&biw=1366&bih=648#imgrc=kBhMcEvOC4GdJM: