Prag’da İlk Günlerim

Prag’da İlk Günlerim


Burası Prag, Çekya’nın başkenti! İnsanların ismini duyduğunda kesinlikle görmek istediğini veya çoktan görmüş olduklarını söyledikleri yer. Prag, Avrupa’nın en güzel şehirlerin biri ve bu güzelliğinin yanında Euro bölgesi olmaması, hala CZK para birimi kullanılması, onu tam bir turist şehri yapıyor, hem de ekonomik bir turist şehri! Ben daha önce Prag’a turist olarak gelip ancak tadına bakıp doyamayıp bir yolunu bulup Prag’a tekrardan uğrayanlardanım ve Prag yaşam deneyimimi başlatanlardanım.
Türkiye – Çek Cumhuriyeti Uçak Biletleri

Sanki Çek vizemi çoktan almışım gibi sonrasını yazıyorum size ama biliyorsunuz ki uzun dönem Çek vizesini edinmek hiç de kolay değil. Çek vizesi ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ardından ucuz uçak bileti bulmanıza yardımcı olacak linki hemen buraya bırakıyorum. Benim de yaptığım gibi Türkiye’den İstanbul aktarmalı bir uçuşla Prag’a ulaşabilirsiniz.  

  • İstanbul – Prag uçak bileti satın almak için ise ÇekTürk güvencesi ile buraya tıklayın.
  • Öğrenciler için avantajlı Türk Hava Yolları biletileri için tıklayın. Avantajlı biletleriniz için iletişim: info@cekturk.com

Prag Havaalanı Ulaşım ve Prag yaşam Maceram Başlıyor!

İstanbul Sabiha Gökçen havaalanından Prag Václav Havel havaalanına  yaptığım uçuşumdan ilk indiğimde diğer Avrupa ülkelerinde karşılandığımdan farklı bir şekilde karşılandım. Çünkü gelen ve giden yolcular aynı alanda yer alıyorduk. Bu kısa bir süreliğine mi yoksa hep böyle süregelen bir şey mi bilemiyorum ama benim içimde küçük bir panik ortamı yaratmaya yetti. Eğer siz de bu duruma aşina değilseniz, paniğe hiç gerek yok! Çünkü Baggage Claim (bagaj alım) tabelasını takip edip hemen öncesinde pasaport kontrolünden geçip bagajınıza kavuşabilirsiniz.

Prag havaalanı – Prag şehir merkezi ulaşım blog yazımız için tıklayınız
Prag’da Yaşam Kolay: Prag Toplu Taşıma

Bir ülkeye ilk girdiğimde nasıl karşılandığım çok önemli, çünkü biz Türkler sıcak insanlarız ve ben bu konuda da şanslıydım.  Prag havaalanındaki pasaport kontrolümde başta aksi gözüken ama yaptığım küçük panikliklere gülümsemeyle karşılık veren bir polis memuruna denk geldim ve bu şekilde karşılanmak beni Prag için daha da heyecanlandırdı. Bavulumu alıp çıktığımda ilk yaptığım şey turist danışma ofisine (tourist information) uğramak oldu. Bir Prag haritası alıp, kalacağım yere nasıl ulaşacağımı sorup 90 dakikalık bir bilet aldım ve sorularıma bıkmadan, suratında kocaman bir gülümsemeyle karşılık veren  danışman arkadaşa da tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum. Prag’da toplu taşıma için (metro – otobüs – tramvay) bilet tiplerini daha detaylı olarak aşağıda görüntüleyebilirsiniz:

şehir içi ulaşım bilet fiyatları

Prag Mimarisi Adeta Prag Yaşam İçin Upuçları Veriyor.

Ve tabi Prag’ın güzel mimarisinden bahsetmemek olmaz. Geldiğim gibi kendimi Old Town’a attığımı söylersem sizi Prag’ın güzelliğine kolayca ikna edebilirmişim gibi geliyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sadece bir bomba ile sıyrılabilmiş Prag, bu sayede mimari miraslarını çok iyi koruyabilmiş. Şehre baktığınızda adeta açık hava müzesi olduğunu düşünebilirsiniz. Güneşli havaları seven biri olarak, Prag’ın yağmurlu havası bile mükemmel diyebilirim. Aşağıya eklediğim fotoğrafa bakarak da Prag’da ne kadar mutlu olduğumu görebilirsiniz.

Prag Şehir İçi Ulaşım, Prag Toplu Taşıma

Prag'da gülümseme

Prag’da şehir içi ulaşımın gelişmişliğinden bahsetmemek de olmaz. Benim gibi kaybolmaya müsait birinin bile kaybolmadığını görmüş ise bu şehir, kaybolmadan kolayca istediğiniz yere varabileceğinize eminim. Prag’daki turist danışma ofisinden tramvay ve metro hatlarını gösteren bir haritayı da almayı unutmayın. Ama benim gibi yürümeyi sevenler için, görmeniz gereken yerlerin çoğuna yürüyerek ulaşabileceğinizi söyleyebilirim.

Son olarak şehir içi ulaşımın ne kadar iyi olduğunu söylerken kesinlikle abartmıyordum, Prag’da gündüz ve gece otobüsleri olarak 24 saat hizmet verilmesi ulaşımın ne kadar iyi olduğunu kanıtlıyor olmalı. Yakında şehir içi ulaşımla ilgili gelecek ÇekTürk blog yazımızda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Prag ulaşım rehberi yazımız için tıklayın.

Prag’da Çekçe Dil Sorunsalı

Son olarak, belki biraz klişe olacak ama ilk gözlemlediğim şeylerden biri de, çoğu anadili İngilizce olmayan Avrupa ülkesinde olduğu gibi yaşça büyük insanların çoğunun İngilizce bilmemesiydi. Bunun belki komünizm döneminde Çekler’e daha çok Rusça dilinin öğretilmesi ile de ilgili olabilir. Ancak endişelenmeyin çünkü genç yaş grubunun çoğunluğu ile İngilizce olarak anlaşabiliyorsunuz. Çoğu yurtdışına çıkmış, okumuş veya çalışmış olabilir. Sanıyorum Çek Cumhuriyeti’ndeki ilk günlerinizde aşağıdaki kelimeler sizin “hayatınızı kurtaracaktır”:

  • Evet = ANO (ano)
  • Hayır = NE (ne)
  • Lütfen = PROSÍM (proseem)
  • Teşekkürler = DEvKUJI (dyekooyi vam)
  • Günaydın = DOBRÉ RÁNO (dobrye rano)
  • İyi geceler = DOBROU NOC (dobroh nots)
  • Merhaba = DOBRY’ DEN (dobree den)

Çekçe ile ilgili blog yazılarımızı görüntülemek için tıklayınız.

Prag’da ilk 4 günlük izlenimim kendini bana en az 4 haftalık gibi hissettirse de bu postun devamı gelecek ve eminim ki bu şehirde anlatılacak şeyler kolay kolay bitmeyecek. Diğer postlarımıza bakarak Çekya ve Prag ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz. Ve bir sonraki yazılarımız için beklemede kalın!

Prag videomuz ise aşağıda:

Çek Cumhuriyeti’nde sağlık sigortasıkonaklama, çeviri, resmi belge, eğitim danışmanlığı gibi öğrencilerin ihtiyacı olan tüm konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364

Çekya Eğitim – İlgilenebileceğiniz Hizmetlerimiz:

universite university cekturk sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk dil kursu cekturk konaklama cekturk

diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya 1497383474165477830 - Kopya