Prag’a İlk Gelişim ve Erasmus Stajım

Prag’a İlk Gelişim ve Erasmus Stajım


Burası Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti! İnsanların ismini duyduğunda kesinlikle görmek için can attığı, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ve gidenlerin tekrar gelmek için gün saydığı yer! Prag, Avrupa’nın en güzel ve tarihi şehirlerin biri ve pek çok insanın dediği gibi de, tıpkı bir Masallar Şehri! Prag Erasmus için belki de dünyanın en güzel şehirlerinden biri.

Prag Erasmus stajında birinci ayını yeni tamamlamış biri olarak söylemeliyim ki bu şehre aşık olmamak elde değil!

Erasmus + stajımdan önce Prag’ı hiç ziyaret etmemiştim fakat hep gelip görmeyi istediğim bir şehirdi. Buraya adım atmadan önce, ben de tıpkı herkes gibi çokça yazı, blog (ÇekTürk blogunu da) okudum. Elbette geldiğinizde yaşayarak deneyimliyorsunuz fakat siz de benim gibi “her şeye hazır olmalıyım”cılardansanız bu post ilginizi çekebilir!

Prag Erasmus + kapsamında 3 aylık stajımı yapmak için buraya adım atmıştım. Biraz heyecanlı biraz gergin başlayan bu serüven, havaalanından adımımı atar atmaz uçup gitmiş, yerini heyecana ve biraz da telaşa bırakmıştı. Fakat Prag’a alışmak öyle dedikleri gibi haftalarınızı değil, günlerinizi alıyor! Şimdiden Prag’da 1 ay nasıl göz açıp kapayıncaya kadar geçti size anlatamam!

Evet, gelelim Prag’la ilgili değinmek istediklerime:

Aslında o kadar da büyük olmayan Prag’ın mükemmel ulaşım ağı beni her geçen gün şaşırtıyor! Prag’da tramvay, otobüs ve metro ağı çok geniş, hele ki sabah ve akşam iş çıkışı saatlerinde sefer süreleri daha kısa, böylelikle izdiham önlenmiş oluyor ve zaten yürüyerek gezebileceğiniz bu şehirde ulaşım gerçekten çok kolay! Gece gündüz farketmeksizin burada bir yerden bir yere ulaşmak için yaygın olarak toplu taşıma kullanılıyor. Bizler için diğer bir farklı noktası ise, bizler için girişte herhangi bir kontrolden geçmemek. Biletinizi yalnızca bir kere okutmanız yeterli! Sonrasında süresi boyunca herhangi bir işlem yapmadan yolculuk edebiliyorsunuz! 1 aydır herhangi bir kontrol ile karşılaşmadım ama işini sağlama almakta fayda var! Biletler için kısa süreli olanlar günlük, 3 günlük veya 90 ya da 30 dakikalık biletlerin yanı sıra, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık edinebilirsiniz. Prag’da toplu taşıma ile ilgili detaylı ve güncel bilgi için tıklayınız.

Tabii daha sonrasında endişe etmem gereken bir şey daha vardı: Çekya’da SIM kart satın alma. Gelmeden okuduğum ve Türkiye’de de kullandığım Vodafone benim tercihim oldu. Türkiye’deki hattımı kullanmak yerine burada edinmek her açıdan daha kolay. Üstelik tüm Avrupa ülkelerinde kullanılabilen ve yalnızca internete ihtiyacım olduğu için benim için Çekya’da Vodafone kullanmak şimdilik yeterli!

Prag’a gelmeden önce, beni çok güzel bir şehrin beklediğini biliyordum, fakat bu kadarına gerçekten insan hayranlıkla bakıyor! Prag’da adeta tarihin içinde yürüyormuşsunuz hissi gerçek, kesin bilgi! O Arnavut kaldırımlarında, o eski ama muazzam güzellikteki binalara bakarken kendinizi kaybedip kayboldukça kayboluyorsunuz! Burada kaybolmakta asla ürkütmesin sizi, kayboldukça daha güzel yerler keşfedip kaybolmaya doyamayacağınız bir yer Prag! Spor ayakkabılarınızı giyin ve kendinizi şehrin sokaklarına bırakın! Özellikle hafta sonları günün her saatinde sokaklarda insanlarla karşılaşmanız mümkün! Bu şehir gerçekten de “canlı”.

Prag Hakkında YouTube videomuzu ise aşağıda izleyebilirsiniz:

Prag Erasmus Stajım – Prag Signal Festivali 2017

Ve evet, ne kadar şanslıyım ki geldiğimden 2 hafta sonra yılda yalnızca 1 kez gerçekleşen Prag Signal Festival (Işık Festivali)’ne katılma şansım oldu.

Prag’da Signal Festivali hakkındaki yazımı okumak için tıklayınız!

Ve bu mükemmel ışık şöleni, şehrin dört bir yanında yaklaşık 20 noktada farklı farklı gösterilerin gerçekleştiği bir organizasyon. Tek kelime ile ba yıl dım!

2.haftamı doldururken, bir noktadan diğerine giderken; aslında Prag’ı keşfetmemde ve öğrenmemdeki en büyük payın bu festivale ait olduğunu söylemeliyim. Akşam 19.00’da başlayan ve 24.00’e kadar 4 gün boyunca süren bu festivali görmek için yüzlerce turist soluğu Prag’da alıyor!

 

Prag’da bir diğer bayıldığım yer ise Prag Hayvanat Bahçesi (Prague Zoo)!

Prag Hayvanat Bahçesi‘nin geçmişi, 1881 yılına kadar uzanır.

2017 TripAdvisor değerlendirmelerine göre, Prag Hayvanat Bahçesi, Avrupanın en çok ziyaret edilen 5. hayvanat bahçesi! Çok büyük bir araziye kurulu olan hayvanat bahçesine gitme şansını yakaladım.

Geçen sene, en iyi ziyaretçi aldığı senesini yaşayan Prag Zoo 1,448,353 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır.

Prag’a havalar henüz soğumamışken gelmeyi planlıyorsanız, Prag Hayvanat Bahçesi kesinlikle uğramanızı tavsiye edeceğim yerlerden biri!

Çok yakında Prag Zoo ile ilgili blog postunu burada bulabileceksiniz! Beklemede kalın!

 

Çek Cumhuriyeti’nde Döviz Bozdurma

Son olarak başka bir önemli konuya değinmem gerekirse, Çek Cumhuriyeti’ne gelen herkesin korkulu rüyası: Döviz bozdurma. Aslında çok fazla nakit kullanmayı tercih etmeyen ben, kira dışında çokta nakit paraya ihtiyaç duymadan kredi kartı ile yaşayabiliyorum. Fakat bunun yanı sıra, Yapı Kredi’nin yurtdışı ayağı olan UniCredit bankamatiklerinden daha cüzi miktarda komisyonlar ile paranızı çekebilirsiniz! Prag’da döviz bürosu ile ilgili blog yazımızı okumak için tıklayınız.

Şimdilik benden bu kadar! Umarım gezip dolaşarak oluşturduğum anılarımı gelecek postlarda sizlerle paylaşabilirim!

Hepinize iyi hafta sonları!

ČeskoTurecko / ÇekTürk, Çek Cumhuriyeti’ne Erasmus + programı ile gelen tüm öğrenci ve stajyerlere ilk adımdan son adıma kadar desteğe hazır! Çek vizesi, sağlık sigortasıçeviriler ve daha fazlası için tıklayınız. Soru ve destek için iletişim:
info@cekturk.com

+420 775177364

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

sigorta insurance cekturk universite university cekturk dil kursu cekturk konaklama cekturk

diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya