Prag Hava Durumu

Prag Hava Durumu


Prag hava durumu, Prag’a turistik seyahat yapacaklar için oldukça önemli. Prag gideceklere tavsiyeler verirken, Prag hava durumu dışında, aşağıdaki önemli bilgileri de unutmamak gerekir:

Prag Havası Hakkında Genel Bilgi:

  • Prag, denizden 204 metre yüksekliktedir. Çekya’da karasal iklim hakimdir.
  • Prag yıllık sıcaklık ortalaması, 19.7 °C’dir.
  • Prag’da çok fazla yağmur yağışı olur, yıllın 90 günü yağmurlu geçtiği söylenir.  Şubat ayı ise, en kuru ay olarak bilinir.
  • Prag’da bugüne kadar görülmüş en yüksek sıcaklık 37.8°C, en düşük ise -33.1°C. (Benim 2013 yılından beri Prag’da en düşük gördüğüm derece – 17 olmuştu. 2014 senesiydi.)
  • Prag’da en soğuk ve en çok kar yağışlı ay Ocak ayıdır.
  • Prag’da Haziran ve Temmuz ayları, en güneşli aylardır. En sıcak ay ise Temmuz ayı olarak bilinir. (Kaynak 1, Kaynak 2)

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Bana sorarsanız Prag’a ne zaman gidilir? sorusunun cevabı kesinlikle bahar sonu, yaz mevsimi başlangıcı olur! Çünkü Prag’da bahar ve yaz başlangıcı oldukça keyiflidir. Doğa uyanır, ağaçlar çiçek açar, Prag bolca parkları ile yemyeşil bir hale bürünür.  Prag parklar blog yazımız için tıklayın. Prag’a çok yakın bulunan, Pruhonice Parkı ile ilgili yazımız için tıklayın.

Ancak özellikle Mart ve Nisan ayları, havaların hala soğuk ve yağışlı olabilmesi nedeniyle riskli olabilir. Prag gezisi için önerilen tarihler Haziran ortası – Eylül ortasıdır genelde. Geri kalan tarihlerde, tabii ki her ülke ev şehirde olduğu gibi, işiniz biraz daha şansa kalabilir. Ancak yazın geldiğinizde bile, mutlaka yanınızda yağmurluk ve kazak, su geçirmeyen ayakkabılar bulundurun. Dereceler bir anda 15lere düşebilir.

Karasal iklimin de etkisiyle, gündüz ne kadar sıcak olursa olsun, Prag’da akşamları hep serin (bazen soğuk!) olur. Ona göre hazırlıklı gelmenizde fayda var.

Bir de tabii Prag’da yılbaşı, kış mevsimi apayrıdır bana göre. Soğuğa hazırlıklı (kalın montlar, içlikler, atkı – bere, kışlık botlar:) geldiğiniz takdirde, kışın da keyfini ayrıca çıkarabilirsiniz. Özellikle Prag Noel pazarları gezileri yapabilir, sıcak şarabınızı yudumlayabilir, dışarıda yağmur veya kar yağarken cafelerde keyif yapabilirsiniz… Karar sizin! 🙂

Prag’da Hava Durumu : Ortalama Sıcaklıklar

Prag’dan en soğuk aylar olabilecek aylar:

  • Prag Ocak ayı ortalama sıcaklık en düşük -3.9°C, en yüksek ortalama 1.7°C.
  • Prag Aralık ayı ortalama sıcaklık en düşük -2.8°C, en yüksek 2.2°C.

Prag’ı ziyaret etmek için en uygun olabilecek aylardan:

  • Prag Mayıs ayı ortalama sıcaklık en düşük 8.3°C, en yüksek 19.4°C.
Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
Ortalama Sıcaklık (°C) -1 0.4 4.4 8.8 13.9 16.9 18.7 18.5 14.3 9.3 3.6 0.6
Minimum Sıcaklık (°C) -3.8 -2.9 0 3.4 8.2 11.3 12.8 12.6 9 4.8 0.7 -2
Maksimum Sıcaklık (°C) 1.8 3.7 8.8 14.2 19.7 22.5 24.6 24.4 19.7 13.8 6.6 3.2

Prag Hava Durumu : Prag Kış Mevsimi

Çekya’da karasal iklim hakim olduğundan dolayı, aslında her mevsimde gece ve gündüz sıcaklığı arasındaki fark, deniz kenarındaki bir şehire göre çok olacaktır.

Örneğin bizde karasal iklimin hakim olduğu Eskişehir, Ankara gibi şehirlerden Prag’a gelenler, oraların iklimi ile Prag’ınkini çok benzetiyorlar. Kışları kuru soğuk, zaman zaman kar yağışı; yazın ise sıcak günlerde oldukça kuru sıcak ile bunaltır.

Prag’da kış ayları sert geçse de, son yıllarda küresel ısınmanın da etkisi ile son yıllarda, eskiden olduğu gibi çoğu zaman eksi dereceler, kar yağıp da haftalarca, aylarca kalkmama gibi bir durum olmuyor. Prag’da kar yağsa bile, en fazla 3-4 gün içinde karlar eriyor, hatta çamur olabiliyor…

Ancak Prag’da yılbaşı ve Prag Noel zamanı yağan ve uzun süre kalkmayan kar, şehre apayrı bir hava katıyor.

Prag Hava Durumu YouTube Videomuz