Prag Astronomik Saat Kulesi

Prag Astronomik Saat Kulesi


Prag Astronomik Saat Kulesi’nin orijinal ismi Orloj‘dur. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce turistin, hazır olan kameralarla birlikte, Orta Çağ’da dünyanın harikalarından biri olarak kabul edilen; her saat başında, saatteki figürlerin hareket etmesinin keyfini çıkarmak için Prag eski Belediye Binası’nın önünde toplanmalarını yılın her mevsimi görmeniz mümkündür! 600 yıldır Prag’ın en büyük ve en değerli hazinelerinden biri olan Prag Astronomik Saat Kulesi, havarilerin düzenlenmesi, heykellerin hareket ettirilmesi ve zamanın görselleştirilmesiyle insanları şaşkına çevirmektedir.

Prag Türkçe rehber, Prag havaalanı transfer, Prag otel rezervasyonu, Prag Orta Çağ gecesi ve diğer turizm istekleriniz için bize ulaşın: info@cekturk.com, +420 775177364, WhatsApp: +905354182108

     
Çekler’in çoğunun bildiği bir efsaneye göre, bu kuleyi inşa eden kişi, kuleyi bitirdikten sonra kasıtlı olarak kör edilmiştir ki, bu eşsiz kulenin aynısını başka bir yerde yapamasın! Umarız doğru değildir tabii…

       

Prag Eski Şehir Meydanı’ndaki (Old Town Square) Astronomik Saat Kulesi diğer ismiyle Orloj, Prag’da yer alan en turistik yerlerden biridir.

Neredeyse günün her saatinde, her saat başında 1 dakika süren bir şov gerçekleşir ve turistler öncesinden yerlerini kaparlar. Astronomik saat üzerinde yer alan figür hareketlenir ve pencerelerde değişik figürler ortaya çıkar. Orta Çağ’dan günümüze ulaşan bu tarihi yapı, birçok sembol içerir ve bu sembollerin birçok anlamı vardır. Orta Çağ’ın günümüzdeki en görkemli kalıntısı olan Prag Astronomik Saat Kulesi’nin detaylarına inmek gerekirse:

Prag Astronomik Saat’in sağ ve sol kısmında dört tane heykel bulunuyor ve anlamlarının aşağıdaki gibi olduğu iddia ediliyor:

  • İskelet Figürü şeklinde olan heykelin elindeki çanı çalıp diğer elindeki kum saatini çevirmesiyle animasyon başlamaktadır. Bu her canlının bir gün ölümü tadacağını ve geçen zamanla birlikte kaçınılmaz sonun yaklaştığını simgeler.
  • Altın Keseli Yahudi Figürü şeklinde olan heykel, elindeki para kesesini gösterip gelecek ölümü kabullenmediğini başını sağa sola sallar ve aç gözlülüğü ifade eder.
  • Aynalı Figür ise elindeki aynaya bakarak başını sağa sola sallar ve o da kibri ve kendini beğenmişliği figüre ederek gelen ölümü kabullenmediğini ifade eder.
  • Mandolin Çalan Osmanlı Figürü ve son heykel ise elindeki mandolin ile zevki sefayı temsil edip aynı başını sağa sola sallama ritüeliyle ölümü kabul etmediğini ifade eder. (Çekya’daki diğer Türk esintileri blog yazımız için tıklayınız.)

Bu dört heykelin mesajlarını verdiği animasyon boyunca, saatin üstünde açılan pencereden 12 havari geçiş yapmaktadır. Animasyon, Astronomik saatin en üstündeki horozun ötüp yuvasına girmesiyle sona ermektedir.

Prag Astronomik Saat Kulesi’ne (Orloj) ulaşmak ise oldukça kolay! Prag Eski Şehir Meydanı (Old Town Square)’nda yer alan kuleye ulaşmak için yeşil metro hattındaki Staroměstská durağında inip 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Prag Astronomik Saat Kulesi’ni önündeki kalabalık sayesinde hemen fark edeceksiniz! Prag’da görülmesi gereken diğer tarihi ve turistik yerler için tıklayınız!
Prag’da Yapılabilecek Diğer Aktiviteler:

Çek Cumhuriyeti’nde Gezilecek Diğer Şehirler ve Yerler

Çek Cumhuriyeti’nde gezi Prag gezisi ile bitmez! Görüşecek başka şehirler ve yerler de vardır. Ayrıca Çekya’nın doğa harikası bir ülke olduğunu, yemyeşil ormanların, göl ve nehirlerin bulunduğunu belirtmek isteriz.

1. Karlovy Vary
2. Český Krumlov
3. Terezin Toplama Kampı
4. Kutná Hora

Prag’dan günübirlik geziler yazımızın tamamı için tıklayınız.

prag_turkce_turizm_tatil_gezi

Çekya’da ve Prag’da turizm hizmetlerimiz ve sorularınız için bizimle iletişime geçin:
info@cekturk.com
+420 775177364
Whatsapp: +905354182108