PRAG 5. DÜNYA EBRU GÜNÜ (21-27.11.2016) BİLANÇOSU

PRAG 5. DÜNYA EBRU GÜNÜ (21-27.11.2016) BİLANÇOSU


Bu yıl 5. kez ve Prag’da düzenlenen Dünya Ebru Günü (21-27 Kasım 2016), Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da,T.C Prag Büyükelçisi Ahmet Necati BİGALI, Yunanistan Büyükelçisi, Filistin Büyükelçisi, Cezayir Büyükelçisi, Lübnan Büyükelçisi, Azerbaycan Büyükelçisi,Kuveyt Müsteşarı,ebru sanatçısı Atilla CAN,Çek sanatçılar Xenia Sulimenko, Şarka Duran ve 34 ülke sanatçısının katılımıyla açılışı yapılan,yaklaşık 7 gün süren etkinlik sona erdi.

ebru_cekturk_ceskoturecko_prag_etkinlik
Bu yıl 5. si gerçekleşen Dünya Ebru Günü 21-27 Kasım 2016 tarihlerinde Prag’da yapıldı. Toplamda 38 Ülkeden sanatçı eserleri ile porojeyeye destek verdi.Dünyanın bir çok ülkesinden sanatçı Prag’a gelerek workshop ve diğer etkinlik programına katıldılar. Dünya Ebru Günü açılış konuşmasını yapan Ebru sanatçısı Atilla Can’ın etkileyici konuşması:

” 1564 gün önce istanbulda tarihi bir gün yaşandı.O tarihi günün adı Dünya Ebru Günüydü.1564 gün sonra bugün Prag’da Dünya Ebru Gününün 5. sini kutlayacağız.Binlerce kilometre öteden Prag’a gelerek,etkinliğimize katıldığınız içinçok teşekkür ediyorum, hepiniz hoşgeldiniz.

DEG ebru sanatının dünyaya tanıtılmasını ve yayılmasını amaçlayan,unesco projesinin devamı bir farkındalık projesidir. DEG farklı kültürlerden,farklı düşüncelerden insanların sanat ve birliktelik için yanyana geldiği bir projedir. DEG,ebru sanatının evrensel bir sanat olduğunun kanıtıdır.Bugün burada ilk kez DEG’nü Türkiye dışında yapıyoruz.Avrupanın kalbi olan Prag’ı, 34 ülke sanatçısıyla ve ebru sanatıyla fethetmeye geldik.Prag’da etkinliğe ev sahipliği yapan çek sanatçılar Xenia ve Şarka hanımlara emeklerinden dolayı teşekkür ediyor,2017 yılında yapılacak olan DEG de yeniden  buluşmak üzere,hepinize güzel yarınlar diliyorum. ” 

prag_cekturk_ebru_sanat

Türkiye Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı Resepsiyon verdi.

Büyükelçiler,sanatçılar,sanatseverlerin yoğun katılımı ile Prag’da gerçekleşen 5. Dünya Ebru Gününde Resepsiyon veren Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı’nın konuşması: 

 ” Ebru sanatımız kadim bir sanat,kökeni çok eskilere dayanan çok kıymetli bir sanat.Orta Asyadan ipek yolu ile yurdumuza gelen ebru, Selçuklu ve Osmanlıda itibar görmüş,gelişmiştir.Bugün burada dünyanın birçok ülkesinden sanatçı ile birlikteyiz.Böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Ebru sanatının Unesco tarafından koruma altına alınmasındaki katkılarından ve Dünya Ebru Gününü Prag’da yaptığı için Atilla Beye çok teşekkür ediyorum.” 

ebru_sanati_prag_ceskoturecko_cekturk

Ebru eserleri kartpostal oldu, Birleşmiş Milletlere gönderildi.

Etkinlikte dünyanın birçok ülkesinden gelen sanatçının eseri kartpostal oldu.Sanatçılar Atilla Can’nın önderliğinde ebrulu kartpostalları Birleşmiş Milletler New York ve Cenevre’ye gönderdiler.Sanatçılar kartpostallara;barış,sevgi ve dostluk mesajları yazdılar. Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Rusça, Çekçe sanatın birleştirici bir unsur olduğunu ve barışa katkı sağladığını belirttiler.

Etkinlikte ilk kez Uluslarası çocuk ebru sergisi ve workshop çalışmaları yapıldı.Hayatlarında ilk kez ebru sanatını görme ve uygulama şansı bulan çocukların mutluluğu ve şaşkınlığı görülmeye değerdi.

Prag Charles Köprüsü’nde Türk Bayrağı açıldı.

Etkinliğe katılan sanatçılar Karl (Charles )Köprüsü üzerinde Türk bayrağı açarak, dünyaya sevgi,dostluk ve barış mesajı verdiler.

5th_world_ebru_day_prague
Etkinlik kapanışında sanatçılar 2017 yılında yapılacak Dünya Ebru Gününde yeniden buluşmak üzere sözleştiler.

ebru_sanat_prag_atilla_can

Biz de ČeskoTurecko / ÇekTürk ekibi olarak Prag’da düzenlenen 5. Dünya Ebrü günü etkinliğinin medya partneri olmaktan ve etkin şekilde tanıtımını yapmaktan ve gelen misafirleri ağırlamaktan ötürü çok mutluyuz.
cekturk_dunya_ebru_gununde_prag

Hala okumadıysanız, 5. Dünya Ebru Günü ile iligli diğer yazılarımıza ulaşmak için:dunya_ebru_gunu_prag_cekturk

  • Atilla Can ile röportajımız için tıklayınız.
  • Xenia Sulimenko ile röportajımız için tıklayınız.
  • 5. Dünya günü ve ÇekTürk iş birliği yazımız için tıklayınız.
  • 5. Dünya ebru günü açılışı ve katılımımız ile ilgili yazımız için tıklayınız.

Tüm etkinlik organizasyonlarınız, medya partnerliğimiz, tanıtımınız ve diğer talep – istekleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sanat ve kültürel aktiviteleri her iki ülkede de destekleyen ČeskoTurecko / ÇekTürk, sizlere de destek vermekten mutluluk duyacak:
info@cekturk.com
+420 775177364