Job Announcement 12/02/14: Turkish speaking for Corpus Project

Job Announcement 12/02/14: Turkish speaking for Corpus Project


Aranan özellikler:
– Anadili Çekçe, Türkçe diline hakim olmak,
– Yabancı dillere, dilbilgisine ilgili ve yetenekli olmak.
– 2014 Nisan ayında çalışmaya başlamak için engel olmaması.

İş Tanımı:
– Türkçe – Çekçe çeviriler başta olmak üzere, Türkçe dilimizin eserlerini Corpus’a
eklemek, karşılaştırmasını, kontrolünü ve düzeltmesini yapmak.

InterCorp projesi nedir?
http://ucnk.ff.cuni.cz/intercorp websitesinden de detaylıca incelenebileceği üzere,InterCorp paralel korpusu, Çek Cumhuriyet Milli Eğitm Bakanlığı tarafından finanse edilen, Çek Milli Corpus Projesi’nin bir parçasıdır. Proje tamamen akademik olup, ticari bir bağlantısı bulunmamaktadır. Projenin amacı, paralel senkron bir korpus oluşturarak, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretilmekte olan dilleri kapsamaktır. Paralel korpus, teorik çalışmalara,leksikografye, öğrenci araştırmalarına, yabancı dil öğrenimine, bilgisayar aplikasyonlarına, çevirmenlere ve isteyen tüm halka hizmet veren bir kaynak görevi görmeyi hedefer. Katılım sağlayan üniversite departmanlarının işbirliği ile oluşturulmuş korpus, online olarak kayıtlı kullanıcılara sunulmaktadır.

Çalışma Yeri ve Saatleri:
Çalışma yeri ve saatleri esnek olup, tamamen kişinin performansı ve motivasyonu ile bağlantılıdır. Home office ve ofline olarak da yapılabilecek bir iş olup, koordinatör ile online olarak iletişim kurmak yeterlidir.

İlanın Yayınlanma Tarihi: 12.02.2014
Son Başvuru Tarihi: 12.03.2014
İlgilenenler, hr@galavito.cz e-mail adresine Türkçe veya İngilizce olarak, kısaca kendilerini tanıtan bir e-mail gönderebilirler.