Çekya’da Türk Sporcular ve Yürüyüş Yarışması

Çekya’da Türk Sporcular ve Yürüyüş Yarışması


Bir önceki blog yazımızda  paylaştığımız üzere, geçtiğimiz haftasonu (12 Nisan 2014 Cumartesi günü) Poděbrady’de 82. Geleneksel Permit Yürüyüşü gerçekleşti. Biz de ČeskoTurecko ekibi olarak hem Türk, hem Çekya’da Türk sporcular grubumuzu desteklemek hem de antrenörlerimizle – sporcularımızla röportaj yapmak üzere Prag’dan sadece 46 kilometrelik mesafede olan Poděbrady’e gittik, çok da güzel bir şekilde ağırlandık.

afiş2

Sabahın erken saatlerinde başlayıp, akşam geç saatlere kadar süren bu spor şöleninde, çocuklar (1 km), junior (10 km) ve profesyoneller (20 km) olmak üzere tüm yarışmaları takip ederek, birçok fotoğraf çekerek, hatta Poděbrady belediye başkanı Ladislav Langr ile (Çekçe) röportaj yapma şansı da bularak, akşamüstü oradan ayrıldık. Türk sporcularımız derece alamamış olsalar da bizleri çok güzel bir şekilde temsil edip gururlandırdılar, ayrıca Bulgaristan Balkan Yürüyüş Yarışması’ndan gelen ikincilik haberi hepimizi çok mutlu etti! Poděbrady Permit Yürüyüş Yarışması resmi sonuçları için buraya tıklayabilirsiniz. Fotoğraf albümümüz için ise buraya tıklayabilirsiniz.

program2 womensenior

Antrenörlerimiz

Öncelikle ČeskoTurecko ekibi olarak, yarışma sonrası Türk antrenörlerimiz ile röportaj yapma ve kendilerini tebrik etme şansı bulduğumuz için çok mutluyuz. Antrenörümüz Mahmut Aluçluer Malatyalı, 1990’da spora başlayıp, 2000 yılında antrenör olmuş. 2002 yılında milli takım antrenörlük görevi başlamış ve sadece yürüyüş değil, cross, dağ cross da dahil olmak üzere diğer branşlarda da 12 senedir sporcularımızı yetiştiriyor. Bugüne kadar toplam 13 milli takıma oyuncu kazandıran Mahmut Aluçluer’den hayatını özetleyen çok güzel sözler: “Hayat sporla geçiyor, sporla devam ediyor.” Aynı zamanda yolculuk da bu hayatın büyük bir parçası.

Diğer antrenörümüz Çiğdem Ak ise Çorumlu, 2010 yılında antrenörlüğe başlamış, aynı zamanda Ayvalık Atletizm Kulubü antrenörü kendisi. Kendi tabiri ile bu meslekte “pişiyor”. Çek Cumhuriyeti’nin haricinde Ukrayna, Romanya ve Balkan Şampiyonaları’nda da ülkemizi temsil etmiş. Bizlere, İstanbul’da tesis bulmanın zorluğundan bahsederken çok güzel bir projeyi açıklıyor: Atatürk Olimpiyat Stadı’nda 6-12 yaş arası sporcularımızın çalıştırılacağının müjdesini veriyor.

türkiye

Çekya’da Türk Sporcular: Üç Türk Atlet

Sporcularımızdan Türkiye Şampiyonluğu olan Serkan Doğan, 2005 yılında mesafeci olarak başlayıp, 2007’de yürüyüş branşına geçmiş ve 2008’den beri milli takımda. Balkan şampiyonlukları, dereceleri olan Mert Atlı ise 2004 yılından beri bu sporu yapıyor; 2007 yılında ise milli takıma katılmış. Ersin Tacir ise aralarında en yeni bu sporla buluşanlardan ancak oldukça hızlı başlamış! Milli takımla başlamış, 2 senedir profesyonel olarak bu işin içinde.

Desktop18

Mahmut Aluçluer Röportajımız 

Öncelikle Mahmut Aluçluer, derece alamamış olmamızın sebeplerinden birinin yolculuğun etkisi, yorgunluk ve hava koşullarının olabileceğinden ancak sporcularımızın güzel bir şekilde bizi gururlandırdığından bahsediyor. Genel olarak kazananların, favoriler arasında olmadıklarını vurguluyor. Katılım beklendiği kadar yüksek değil ve üst düzeyde sporcular katılmamış olsa da organizasyonu genel olarak çok iyi bulmuş. Daha çok şölen havasında geçtiğinden bahsediyor. Gerçekten de dediği gibi, halktan, her kesimden izlemeye gelen var, Türkiye’deki gibi sadece rekabet ve sonuç odaklı değil, daha çok izleyip keyif alma havasında.

ecemilan    trflag

Hazırlıkları ise Ayvalık ve Edirne olmak üzere iki ayrı kampta gerçekleşmiş. Sonrasında ise Bulgaristan’a geçiliyor. Normalde daha çok kamp yapmak mümkün ancak yönetim değişikliklerinden dolayı iki kamp ile sınırlı kalınmış.

Spor alanında Türkiye‘ye bakıldığında, hepimizin rahatça gözlemleyebileceği üzere malesef spora verilen destek ve tesis imkanları Avrupa ülkelerinden çok daha az derken, ayrıca çok güzel bir noktaya parmak basıyor Mahmut Aluçluer: “Başta Sovyetler’den ayrılan ülkeler olmak üzere, spor turizmine önem veriliyor Dünya’da, Türkiye’de ise bu yok.”

n     nn

Önümüzdeki sene bu seneden biraz farklı olarak, gençler kategorisine ve bayanlara da ağırlık vererecek, yine geleneksel Poděbrady Permit Yürüyüş Yarışması’na katılmayı planlıyorlar. Bundan sonraki diğer hedefleri ise Dünya Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası ve Akdeniz Oyunları. Anlaşılan yine bol seyahatli, çokça disiplinli, yorucu bir tempo onları bekliyor. Türkiye’de ise ulusal şampiyonalar geride kaldı ancak klüpler arası yarışmalar yine mayıs ayında başlıyor. Kendilerine başarılar ve kolaylıklar dilerken, güzel haberlerini tekrar ČeskoTurecko aracılığı ile büyük bir gururla paylaşmak üzere!

Çekya spor ile ilgili tüm yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.

Çekya iş, ticaret, eğitim, turizm, sigorta, çeviri, emlak gibi hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364