Prag’da Erasmus Anılarım ve Dopdolu Aylarım

Prag’da Erasmus Anılarım ve Dopdolu Aylarım


Burası Prag, Çekya’nın başkenti, insanların ismini duyduğunda görmek istediğini ya da çoktan görmüş olduklarını söyledikleri yer. ‘Prag’da ilk günlerim’ yazımı okuyanlar bilirler, kısa ve öz, gelecek günler için heyecanlı, az da olsa yardımcı olmak için yazılan bir yazıydı. Kalan son 2 haftamda, bavullarımı yavaş yavaş hazırlarken, geride anılarımla ilgili somut bir şey bırakmak adına ve çok değerli patronlarımın bu yazımı o değerli websitelerinde görmek isteyeceklerini düşünerek sizinle paylaşmak istedim Prag’da Erasmus yaparak geçirdiğim bu 4 ayı.

Prag’da Erasmus yaptığım bu 4 ay için hayatımın en güzel ayları diyemem belki ama hayatımın en dolu, en aktif 4 ayı olduğunu söyleyebilirim!

prag-cektürk

Farklı bir ülkede Cumhuriyet coşkusunu yaşamak: Cumhuriyet Resepsiyonu 2016,  Palác Žofín: 

Kendi ülkem dışında, ilk defa yurtdışında Cumhuriyet Bayramımızı kutlamış olmanın verdiği heyecan bir yana, patronlarımın ekip arkadaşım ve beni dahil etmek için seferber olduğu bu Prag’da Cumhuriyet Resepsiyonugittiğim en resmi davet olma özelliği ile anılarımda baş köşede yer alıyor. Tanıştığım çok değerli insanlar, yediğim çok güzel yemekler, içtiğim birbirinden güzel şaraplar… Farklı bir ülkede yani Çek Cumhuriyeti’nde, seninle aynı değerlere sahip (Cumhuriyet’in kuruluşunu coşkuyla kutlayan) bir grup insanla aynı heyecanı yaşamak paha biçilemez.

Aşağıdaki fotoğrafta, Prag’da Cumhuriyet resepsiyonuna özenle hazırlanmış patronlarımla birlikte güzel bir kareme şahit olacaksınız:

Palac Zofin - Cumhuriyet resepsiyon

Konum: Palác Žofín (Bu tarz organizasyonların yer aldığı mükemmel mekan)

Sıcacık patronlarımın sıcacık Galavito ısıtıcı masalarıyla (Heating Table) karşılaşmayı beklerken, modellik tecrübesi tatma:

Normalde her yere bir saat önceden giden ve çok dakik olan ben, Prag’daki yoğun hayatımdan dolayı sürekli bir yerlere koşarak yetişir oldum!

O gün yine patronlarımın, hem de bu sefer Çek Ticaret ve Endüstri Bakanlığı tarafından 2017 takvimleri için yapılan Galavito Heating Table fotoğraf çekimine yetişmek için otobüsten metroya insanları adeta yararak koşuyordum! Ve oraya, yani Prag’ın meşhur Old Town Meydanı’nda yer alan 5 yıldızlı  Hotel U Prince’ye gittiğimde alınan spontane modellik fikrinin beni makyajsız yakalamasına yine bir “Gamze şanssızlığı” diyorum. ČeskoTurecko / ÇekTürk ve Galavito Heating Table sayesinde hayatımda ilk defa model olmuştum, unutulmayacak anılarıma bir tanesi daha eklenmişti.  Bu güzel deneyimimin sonucunu da aşağıya bir fotoğrafla bırakıyorum;

Galavito - heating table

Konum: Hotel U Prince, Old Town Square, Prag (Hotel U Prince terasından Old Town’a tepeden bakmayı unutmayın.)

Tabii Çek Endüstri ve Ticaret Bakanlığı’nın 2017 takviminde bu fotoğrafımın da yer alması ve Çek Cumhuriyeti’nde binlerce kişiye ulaşması da işin farklı bir boyutu:

czech_minister_calendar_galavito_heating_table2

Çek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 2017 yılı takviminde, Ekim ve Kasım aylarında Galavito Heating Table (Çek-Türk ortaklığında Prag’da üretilen) ürünü görselleri bulunuyor. Detaylar için tıklayınız.

Geç gelen Çek vizeme kavuşma süreci:

Bildiğiniz gibi Çek vizesini almanız maalesef hiç kolay değil. Onca hazırlanan belgeleri geçelim bir de aylarca onu beklemek aylarca (Herkes için geçerli olmayabilir)! Ben vize mailini 86. gününde alan o çok şanssızlardan biriyim. (Neden 86. Gününde almış? Belgeleri mi eksikti? Çek sağlık sigortasını mı yaptırmamış? Bir şeyi mi yanlış yaptı? Dediğinizi duyar gibiyim ama hayır her belgem düzgün ve doğruydu.) Ben de bu yüzden yeşil pasaportumla bu güzel Çek Cumhuriyeti yolculuğuna çıkıp, vizem çıkınca geri dönüp alma kararı aldım. Ve öyle de yaptım. Tahmin edebileceğiniz gibi masraflı ve yorucu bir karardı ama kesinlikle buna değdi!

İlk nikah şahitliğimi Prag’da yaptım!

Bundan sonraki hayatımda hep şu soruyu bekleyeceğime eminim “Gamze, sen hiç nikah şahidi oldun mu?”. Cevabım ise çok net “Evet, Prag’da”. Ve Prag’da şahit olmanın yanında, tatlı mı tatlı bir çiftin şahidi olmak benim için apayrıydı. Mutluluklarına ortak olmak, birbirlerine bundan sonraki hayatlarında beraber olma sözü verirken onları izleyip, onların geleceklerine ufak da olsa evet diyerek etki etmek çok güzel ve eşsiz bir tecrübeydi. Ve bu güzel andan sonra Kavarna Slavia’da kendi aramızda yaptığımız kutlamayla, Çek Cumhuriyeti yapılacaklar listemdeki ‘Slavia’ya git’ maddesine bir tik atmış da oldum.

slavia cafe - çektürk - prag

Konum: T.C. Büyükelçiliği,Prag  –  Slavia Cafe, Prag. (Slavia Cafe birçok önemli ve değerli insanı (Nazım Hikmet gibi) daha önce misafir etmesiyle bilinen bir mekandır.)

Prag’da düğün, nikah, profesyonel fotoğraf, kuaför, makyaj hizmetlerine ulaşmak ve detaylı bilgi almak için ÇekTürk’e ulaşabilirsiniz.

En güzel yemeğimi Manu Risto’da yedim!

Az önce bahsettiğim güzel Türk çiftin (Evren ve Nida) mutluluklarına şahit olmama teşekkür hediyesi bana hayatımda belki bir daha gidemeyeceğim bir yerde ısmarladıkları çok özel ve güzel bir yemekti. Kıskandırmak gibi olmasın ama kestane çorbası apayrıydı, her kaşığında farklı bir tatla karşılaştığım bu çorba Prag’da tattığım çorbalardan gerçekten çok farklıydı.

Tatlış çiftim ve tatlış patronlarımla ölümsüzleştirdiğimiz bu anı da aşağıya bırakıyorum:

manu restorant-çektürk-prag

Konum: Manu Risto & Lounge, Prag

Çek Cumhuriyeti’nde diğer tipik restoranlar, gulaš ve svičkova gibi geleneksel yemeklerini yerinde tatmak için Çek restoranları sayfamıza bekleriz. Meşhur Çek birası tadımı, müzesi ve aktiviteleri için ise buraya tıklayınız.

Český Krumlov

ÇekTürk’ün bana kattığı en önemli şeylerden biri de çok değerli İspanyol arkadaşlarım oldu. Eğer canım patronlarım beni ÇekTürk ailesine dahil etmeselerdi, Prag’a gelip hayatıma bu güzel insanları dahil edememiş olacaktım. 4 ayı yaklaşık 20 İspanyol 1 Türk olarak geçirdik, beni aralarına onlardan farklı bir ırka sahip oluşumu hissettirmeden aldılar. Bazen beni bir İspanyolmuşum gibi sevdiler, bazen de benimle birlikte Türk olarak bana eşlik ettiler.

Český Krumlov, Prag’a gelmeden önce yaptığım araştırmalardan gördüğüm, turistler arasında çok popüler olan bir diğer şehirdi. İspanyol arkadaşlarımın da davetiyle 1 günümüzü bu güzel ve küçük şehirde geçirdik. Şanslıydık ki hava güneşliydi, ve yanılmıyorsam Český Krumlov’a varmak otobüsle 3-4 saat sürdü.

Aşağıya bu güzel şehre ait fotoğraflarımı bırakıyorum.

cesky krumlov - çektürk      çektürk - cesky krumlov

Christmas Zamanı Prag:

Daha önce yurtdışında bulunmuş biri olmama rağmen ilk defa Christmas zamanını görmüş oldum. Ve böyleçektürk-hediye bir etkinliği kaçırmadığım için çok mutluyum, şehrin birçok yerinde kurulan Christmas marketleri (Noel pazarları) insana kendini bir filmin içerisindeymiş gibi hissettiriyor.

Ve dürüst olmak gerekirse Prag’da Christmas’tan aldığım en büyük keyif hediye kısmı oldu. Çok değerli patronlarımdan ve çok çok sevdiğim canım İspanyollarımdan aldığım birbirinden güzel hediyeler Christmas ruhuna aşık olmamı sağladı diyebilirim.

Türk ve Çek Film Geceleri

ÇekTürk’ün en güzel, en içten etkinlikleri, film geceleri!

Prag’da Çek-Türk topluluğumuzun bir araya geldiği,  Çek insanlarının da severek katıldığı hatta sadece Çeklerin değil farklı milletten insanlarında yer aldığı (tabi ki İspanyol arkadaşlarımı da dahil ettiğim) film izleme etkinliği. Yoğunluklarına göre değişen ama en az ayda 1 düzenlenmeye çalışılan bu sosyal etkinliklerin tamamını görüntülemek için tıklayın. Ayrıca Facebook sayfamızdan da tüm etkinlikleri, haber ve ilanları takip edebilirsiniz: www.facebook.com/ceskoturecko

Not: Christmas zamanında Prag’daysanız, Çekya’nın popüler kültür ikonlarına yer veren sevimli Çek peri masalları filmlerinden herhangi birini izlemelisiniz. Ve filmleri ÇekTürk ekibiyle izlemenin tadı bir başkadır! Prag’daki Charles Üniversitesi’nde düzenlediğimiz etkinlik detayları için tıklayınız.

ÇekTürk Youtube Videosu: Türkler Prag’da Çek Atıştırmalıklarını Deniyor!

Hayalleri gerçek yapan ÇekTürk !
Bizi daha önceden de takip ettiğinizi düşünerek, Sezinle birlikte paylaştığımız blog postlarına, videolara aşina olduğunuzu düşünüyorum ve ona göre yazıma devam ediyorum. Bizi GaSe yapan canım patronlarıma minnettarım. Biz GaSe olarak çok eğlendik, çok şey paylaştık ve ÇekTürk’ü bir adım ileriye götürmek için tüm içtenliğimizle çabaladık. Çek atıştırmaklarını denediğimiz videomuzu buraya bırakıyorum. Videomuzu izleyip, paylaşıp ve kanalımıza abone olursanız çok seviniriz.

        çek abur cuburları - prag- çektürk              çek atıştırmalıkları - çektürk -prag

Bu 4 ayım için bir cümle söyleyecek olsam bu “Çok şanslıydım” olurdu. ÇekTürk ailesinde yer almak ve her zaman yer alacağımı, Türkiye’ye dönmüş olmamla hiçbir şeyin değişmeyeceğini biliyor olmak çok güzel. Biz bir aile gibiydik, dünya tatlısı ekip arkadaşlarım (Sezin ve Özgeciğim bir başkadır) ve patronlarımla yeri geldi çok ciddi yeri geldi en yakın arkadaşlar olduk. Desteğini sadece çalışanlarına ve yakınlarına değil, yardım eli isteyen herkese, en sıcak, en içten gülümsemeleriyle ellerini uzatan patronlarımı sevgiyle kucaklıyorum.

Her şey için teşekkürler ÇekTürk!

Gamzuş’tan sevgiler.

astronomical clock-prag-çektürk-gezi rehberi

Çek Cumhuriyeti’nde aklınıza gelebilecek her türlü ihtiyacınız (iş / ticaret eğitim / turizm / sağlık sigortası / çeviri / dil kursları) için ÇekTürk ile iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364

Çek Cumhuriyeti Erasmus ve Çekya Eğitim ile İlgili Hizmetlerimiz:

universite university cekturk sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk dil kursu cekturk konaklama cekturk

diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya