Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Çek Mavi Kart (Blue Card, Modrá Karta)


Çek Cumhuriyeti’nde kanunlara uygun olarak ve gerekli kurumlardan izin alarak MAVi KART (Blue card) alıp, çalışabilirsiniz. ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak size tüm işe alım ve mavi kart, resmi belgelerinizde profesyonel destek ve danışmanlık vermekten memnuniyet duyuyoruz. Bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364

     

1. MAVi KART nedir?

Çek Cumhuriyeti MAVi KART (İngilizce: blue card, Çekçe: modrá karta) yeni bir izin türü olup, Çek Cumhuriyeti içinde AB vatandaşı olmayanlar için Çek Cumhuriyeti’nde istihdam amacıyla verilen uzun dönem oturum iznidir. MAVi KART, istihdam süresince (kontrattaki süre)+3 ay ve en fazla 2 yıl geçerli bir karttır. MAVi KART aslında oturma izni ile çalışma iznini içinde barındıran bir kart diyebiliriz. Yabancı kişinin ayrı bir çalışma izni almasına gerek yoktur.

MAVi KART Çek Cumhuriyeti’nde en az 3 ay kalacak ve en az 1 yıllık iş kontratı olan yabancılara verilen bir karttır. Bu kart ile birlikte Çek Cumhuriyeti’nde çalışabilir ve yeni işlere başvurabilirsiniz.

MAVi KART, en az 3 yıl sürmüş ve tamamlanmış üniversite eğitimi ya da yüksek mesleki eğitimi olan yabancılara verilir ve yüksek tecrübeli sayılırlar. Bu kart, Çek Cumhuriyeti tarafından talep edilen yüksek kalifiyeli yabancılar için iş piyasasında kolay dolaşım sağlar.

AB ülkeleri, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşları ve onları aile üyelerinin Çalışma İzni Kartı’na, MAVi KART‘a ya da çalışma iznine ihtiyaçları yoktur.

2. MAVi KART hangi işler için verilir?

MAVi KART, Merkezi İş Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan belirli işler için verilir. Buradan iş ilanlarına bakabilirsiniz.

3. Çek Cumhuriyeti’nde iş bulduktan sonra ne yapacağım?

Size uygun işi bulduktan sonra, işvereniniz ile iletişime geçiniz. Daha sonra  kart için başvuru formunu doldurarak başvurunuzu yapınız. Başvuru formunda bulduğunuz işin numarasını ve açıklamasını da yazmalısınız.

Başvuru formunun çıktısını elle doldurarak ya da online olarak doldurduğunuz formun çıktısını Konsolosluk’a/Büyükelçilik’e ya da Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ofisine, başvuru formunuza eklemeniz gereken belgelerle birlikte getirebilirsiniz.

4. MAVi KART için başvuru formuna eklenmesi gereken belgeler nelerdir?

MAVi KART almak için öncelikle başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

  • Seyahat belgesi (pasaport vb.  -Mavi kartın süresinin bitiminden sonra en az 90 gün daha geçerli olmalıdır.)
  • 2 fotoğraf
  • Profesyonel yetkinliğinizi kanıtlayıcı belgeler ( diploma, sürücü belgesi vb.). Bu belgelerin geçerliliği Çek Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmalıdır.  Orijinal ya da resmi kopya olan belgeler, Çekçe’ye resmi çevirileriyle birlikte sunulmalıdır. Yabancı resmi belgeler apostilli olmalıdır.
  • Konaklama Belgesi (kalacağınız süre boyunca konaklamanızın olduğuna dair belge).
  • Çalışacağınız iş için kontrat, sözleşme (En az 1 yıllık sözleşme olmalı. Yasal haftalık çalışma saaatlerine uygun olmalı. Üzerinde anlaşılan aylık ya da yıllık brüt maaş  miktarı, Çek Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın ilan ettiği yıllık brüt maaşın en az 1,5 katı olmalı.).
  • Belgeler 180 günden eski olmamalı (seyahat belgesi ve fotoğraf hariç).
  • Seyahat Sağlık Sigorta Belgesi. (Ülkeye giriş ve çıkış tarihleri dahil kalınacak dönemde geçerli olmalı. Talep edilmesi halinde sigorta ödemesinin kanıtı Konsolosluk’a/Büyükelçilik’e gösterilmelidir.
  • Sorulabilecek diğer belgeler: Önemli bir hastalığınız olmadığına dair sağlık raporu. Sabıka kaydı (temiz kağıdı).
  • Konsoluk’a / Büyükelçilik’e ödenmesi gereken fiyat 1000 CZK karşılığı döviz.

5) MAVi KART başvurumu gerçekleştirdikten sonra ne yapacağım?

Yasal süre olan, başvurunuzdan itibaren 2 ay içinde bilgilendirileceksiniz.

Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, Çek Cumhuriyeti’ne gelip kartınızı almanız amacıyla 90 günün üzerinde bir vizeye sahip olacaksınız.

Vizenizi almaya gittiğinizde seyahat sağlık sigortanızı göstermelisiniz, daha sonrasında vizenizi alabilirsiniz.

6) Çek Cumhuriyeti’ne geldikten sonra ne yapacağım?

3 gün içinde, biyometrik verileriniz ve kartınız için Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı İltica ve Göç Politikası Bölümü’ne gitmeniz gerekmektedir. Kart için 2500 CZK ödenmektedir.

Konaklama yeriniz ile ilgili gerekli belgeler var ise burada sormayı unutmayınız.

Daha sonra, yabancılar polisine giderek kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Bütün bu işlemlerden sonra kartınızı aldıysanız, işvereninize gitmeniz gerekmektedir.

Daha detaylı ve güncel bilgi için portal sayfasını ya da İçişleri Bakanlığı sayfasını kontrol etmenizi öneririz.

Çek Cumhuriyeti’nde “mavi kart” hakkında sorularınız ve destek için iletişim:
info@cekturk.com

+420775177364
     

İlginizi Çekebilecek Diğer Hizmetlerimiz:

ceviri translate cekturk  pazar_arastirmasi cekturk  ticaret_destegi cekturk  reklam cekturk  fuar cekturk  ise alim cekturk  toplanti_odasi cekturk