Çekya’da Koronavirüs Nedeniyle OHAL

Çekya’da Koronavirüs Nedeniyle OHAL


Çekya’da koronavirüs salgını nedeniyle OHAL ilan edildi. Çekya Başbakanı Andrej Babiš’in resmi açıklamasına göre, Çekya’da OHAL 30 gün sürecek. Andrej Babiš, Çekya saati ile 17:30’da, Türkiye saati ile 19:30’de televizyonda açıklama yapacak. ČT 24 ulusal kanalından açıklamayı izlemek için tıklayın.

ÇekTürk olarak 1 Nisan 2020 Tarihinde ÇekTiğimiz Corona Virüs YouTube Videomuz:

Çekya’da Koronavirüs Salgını Nasıl Başlamıştı?

Çekya’da koronavirüs salgını, İtalya’dan gelen 3 kişi ile 8 Mart Pazar günü başlamıştı. Konuyla ilgili ilk blog yazımıza ulaşmak için tıklayın. Bugün ise sayının 104’e çıktığı ve 50 hastanın Prag’da olduğu söyleniyor.
Çekya’da OHAL Kararı ve Yasaklar:

OHAL, 12 Mart 2020 saat 18:00 itibariyle yürürlüğe girecek deniyor. Ancak aşağıdaki maddelerden çoğunun 13 Mart 2020 Cuma sabah 6:00’dan itibaren geçerli olacağı biliniyor.

  • Çekya’da 30 kişinin üzerinde toplantılar ve etkinlikler yasaklanacak. (Ki zaten 100 kişinin üzerinde yasaklanmıştı geçtiğimiz günlerde)
  • Aşağıdaki riskli 13 ülkeden gelenler Çekya’ya kabul edilmeyecek. (Çekya’da oturumu olmadığı sürece)
  • Riskli ülkelerden gelip de oturumu olan kişiler için ise, belirtiler görülüyor ise 14 günlük karantina şart koşulacak.
  • 13 riskli ülke arasında bu ülkeler yer alıyor: Çin, Güney Kore, İran, İtalya, İspanya, Avusturya, Almanya, İsviçre, İsveç, Norveç, Belçika, İngiltere, Danimarka, Fransa
  • Restoran, cafe, bar gibi yerler akşam 20:00 – sabah 6:00 arasında kapalı tutulacak.
  • Spa, wellness, spor salonları OHAL süresince kapatılacak.
  • Avusturya ve Almanya sınırları 13 Mart Cuma tarihinden itibaren kapalı tutulacak.
  • Çekya’dan yurtdışına otobüsler ve diğer toplu taşıma araçlarının seferleri durdurulacak.
  • Ev karantinasında olanların karantina kurallarına uyup uymadığı kontrol edilecek.
  • Çekya uzun dönem (90 gün üzeri) vize başvuruları da şu anda durdurulmuş durumda.

Çekçe habere idnes.cz sitesinden ulaşmak için tıklayın. İngilizce habere ulaşmak için tıklayın.

Zaten Çekya’da okullar koronavirüs nedeniyle, iki gündür yani 11 Mart Salı gününden itibaren kapalıydı ve birçok Çek şirket çalışanlarına ev ofis veriyordu. Dolayısıyla eve kapanmalar Çekya’da ufaktan başlamıştı. OHAL kararından sonra eve kapanmaların artacağını düşünüyoruz.

Slovakya ve Macaristan’dan sonra, Çekya da OHAL ilan eden ülkeler arasına girdi. İtalya zaten hafta içinde bu kararı almıştı. Tüm İtalya evde / evden çalışıyor ve bildiğimiz kadarıyla sadece market alışverişlerine çıkılıyor.

Türkiye’de Koronavirüs

Türkiye’de ise şu ana kadar yalnızca, Avrupa’dan gelen bir kişide testlerin pozitif çıktığı biliniyor. Ailesi ve yakınları da gözetim altında tutuluyor. Tabii ki maske ve dezenfektan bulmak imkansız deniyor. İnsanlar kolonyalara ve marketlere saldırıyor durumda!
Çekya’da OHAL

Çekya’da en son 2013 yılında sel nedeniyle OHAL ilan edilmişti. Öncesinde ise yine 2002 ve 2006 büyük selleri nedeniyle. 2007 yılında da bir fırtına nedeniyle ayn şekilde ülkede OHAL ilan edilmişti.

Umuyoruz Çekya’da alınan tüm bu tedbirler bu virüs ile mücadelede en kısa sürede etkili olacaktır.