Çekya’da Corona Virüs

Çekya’da Corona Virüs


Neredeyse tüm kıta ve ülkelere yayılmış durumda olan corona virüs, 1 Mart Pazar günü itibariyle Çekya’da görülmeye başlandı. Çekya’da corona virüs vakaları, 1 Mart 2020 Pazar günü sadece üç kişide görüldü, üçü de İtalya’dan dönen kişilerdi. Çekya başbakanı Andrej Babiš ise, ČT 24 televizyon kanalına  Průhonice’deki evinden hemen canlı yayın ile bağlanmıştı.

GÜNCEL DURUM İÇİN BLOG YAZILARIMIZ:

Çekya başbakanı Andrej Babiš’in, Çek cumhuriyeti’nde ilk virüs vakası görüldüğü 1 Mart 2020 tarihinde, evinden canlı bağlanarak yaptığı televizyon konuşmasından bir kare:

Çekya’da İlk Corona Virüs Vakaları:

 • Amerikalı ancak İtalya’da okuyan bir öğrenci: Şu anda Prag Bulovka Hastanesi’nde (Nemocnice Na Bulovce) karantinada. Hastanenın Bulovka Hastanesi’ne kendi kendine, Uber ile gittiği söyleniyor. En azından toplu taşıma kullanmamış diye, ‘olumlu’ olarak yorumlayanlar var.
  Amerikalı öğrencinin, İtalya’dan ilk olarak Viyana ve Budapaşte’ye, sonra Brno’ya geçtiği söyleniyor. Hatta Çekya’nın Brno şehrinde kötü olmaya başlayınca, oradaki bir hastaneye gittiği söyleniyor. Ancak Brno’da gittiği ilk hastanenin, hastayı yine Brno’da başka bir hastaneye yönlendirdiği söyleniyor, hem de taksi ile! Tabii ki taksi ile diğer hastaneye gitmeyen Amerikalı öğrenci, ertesi gün otobüs ile (Student Agency firması ile) Prag’a geliyor. Sonrasını biliyorsunuz… Uber ile Bulovka Hastanesi’ne giden öğrenci, hala karantinada.
 • Kuzey İtalya’dan, tatilden dönmüş olan Çek bir profesör: Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nin Teknoloji Fakültesinde çalışan bu profesör, İtalya’dan döndükten sonra üniversiteye gitmiş. Hatta tam da bu nedenle Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nin geçici süreliğine kapatıldığı söyleniyor.
 • Yine Kuzey İtalya’dan, tatilden dönmüş olan bir Çek adam: Bu kişinin uyarılara kulak vererek, İtalya tatili sonrası kendi kendini evinde karantinaya aldığı biliniyor. Ev karantinasındayken belirtilerin görülmesi ile birlikte, ambulans ile hastaneye götürülüyor ve şu anda karantinada.
Sonrasında, yani hemen ertesi gün 2 Mart 2020 tarihinde ise, Çekya’da corona virüs vakası görülenlerin sayısı beşe çıktı. Eklenen iki kişi ise, bu ilk vakanın görüldüğü üç kişinin yakınında olanlardı:

 • Amerikalı turistin İtalya’dan beri birlikte gezdiği Ekvator’dan arkadaşı. Ekvatorlu bu kıza ilk kez corona virüs testi yapıldığında, sonuç pozitif çıkmamıştı. Ancak hafta içinde, karantinada tutulurken yapılan testte maalesef ki test pozitif çıktı. Şimdi bu hasta da Bulovka’da karantinada…
 • İtalya’dan tatilden dönmüş olan kişinin eşinde çıktı.

5 Mart itibariyle, Çekya’da 12 kişide corona virüs olduğu söyleniyor.

Ancak Çekya’daki corona virüs vakalarının çok ciddi olmadığı söyleniyor. 8’i Bulovka Hastanesi’nde Prag’da karantinadayken, diğer 4’ü ise Masarykova Hastanesi’nde karantina altında tutuluyor. Şu ana kadar Çekya’da bir ölüm görülmedi, umarız görülmez. Tabii bir taraftan da, şu ana kadar Çekya’da 300’ün üstünde kişiye corona virüs testi yapıldığı ancak sonuçların negatif çıktığı söyleniyor. Tüm dünyada coronavirus rakamlarını ve istatistiklerini ise canlı olarak takip etmek için tıklayın.
Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtěch ise, sık sık konuyla ilgili Çek televizyonlarına çıkıp açıklama yapıyor. Aynı şekilde Çekya başbakanı Andrej Babiš de öyle. Hatta karantinaya alınan hastaların olduğu hastanelerin yöneticileri ile birlikte ekranlara çıktıkları da oluyor. Tabii ki her yerde olduğu gibi, çok hızlı yayılabilen bu virüse karşı hızlı karar almak zorundalar.  Çekya Sağlık Bakanı’nı Twitter hesabından takip etmek için tıklayın.

Çekya’da Corona Virüs :

 • Henüz Çekya’da corona virüs görülmeye başlamamışken, Prag havaalanında birçok yere bilgilendirici levhalar ve el dezenfektanları konmaya başlanmıştı. (Şu anda ateş ölçümü yapılmaya başlandı mı, henüz bir haber okumadım.)
 • Daha corona virüs Çekya’ya ulaşmamışken ancak komşu ülke Avusturya’da görülmeye başlamışken, Çekya’daki okullar, özellikle riskli bölgelere okul, kayak gezilerini iptal etmeye başlamışlardı.
 • Yine virüs henüz Çekya’da görülmeden önce, Çekya’daki bazı firmalar geçtiğimiz haftadan beri çalışanlarına ev ofis vermeye, bu konuda toplantılar yapmaya başlamışlardı.
 • Şu anda ise Çek firmaların çoğu önlem olarak, çalışanlarının yurtdışı seyahatlerini iptal ediyorlar.
 • Çekya’daki bazı üniversiteler (özellikle de İtalya’dan dönen profesörde görüldüğü için Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi ve profesörün ziyaret ettiği Çek Teknik Üniversitesi’nin bir fakültesi) geçici süreliğine kapatılmış durumda.
 • Çekya başbakanı Babiš ise bu haftadan itibaren, maske, solunum cihazı ve dezenfektan jel üreten Çek firmalarının satışlarının sadece Çekya’da yapılacağını, ihracatının durdurulacağını duyurdu.
 • Yine Çekya başbakanı Babiš, Çekya’da karaborsada maske ve benzeri ürünlerin satışına karşı hızlı önlemler alacaklarını duyurdu.
 • Prag’da toplu taşımalarda artık kapıların açılması için basılması gereken tuşlar kullanım dışı. Daha doğrusu kapıların tamamı artık metro veya otobüs her durduğunda kendiliğinden açılıyor. Böylece, temas minimuma indirilmiş oluyor. Zaten metroda hiçbir yere tutunmadan gidenlerin sayısında da artış gördüm diyebilirim!
 • Yine tedbir olarak, İtalya, İran, Çin, Güney Kore’den dönenler kendilerini evde karantinaya almalı deniyor. Belirtiler görülür ise sadece ambulans ile hastaneye gitmeliler, kendi imkanları ile (özellikle taksi veya toplu taşıma ile) değil.
 • Son olarak, Çekya – İtalya arası uçuşların durdurulacağı açıklandı.
Çekya’da Maskeler Tükenmiş!

Dün bir arkadaşımla Prag Anděl’de bir eczanede, aşağıdaki uyarı ile karşılaştık. Yani maske, solunum cihazı ve dezenfektan jellerin tükendiğine dair bir A4 kağıt asılmıştı.  En kısa zamanda getirileceği de eklenmişti.

Zaten eczaneden içeri girince de, maskelerin henüz yeni geldiğini söylediler. Çekya’da eczanelerde standart maskelerin fiyatları yaklaşık 50 – 100 CZK arasında değişirken, daha özel olan maskenin fiyatı bu eczanede 600 CZK idi. Ve sadece özel maskeler kalmıştı stokta!

Bulovka Hastanesi Kontrolümüz İptal!

Benim ve Çek eşim Milan’ın ise Cuma günü (yani yarın!) Bulovka Hastanesi’nde rutin kulak burun boğaz kontrolümüz vardı. Ancak acil bir şey olmadığı için, rutin bir kontrol olduğu için iptal ettik. Randevumuzu iptal etmek için aradığımız, hastanede çalışan görevli ise kararı bize bıraktığını, karantinada olanların başka binada olduklarını söyledi. Eğer istersek 2 ay sonrasına randevu verebileceğini, ancak 2 ay sonra durumun muhtemelen daha kötü olacağını, daha çok kişiye bulaşmış olacağını ekledi! Ne desek bilemedik açıkçası. 🙂 ‘Şimdilik randevu almayalım biz o zaman’ diyerek kapattık ve burun spreylerimiz biterse online olarak yazdırabileceğimizi öğrendikten sonra içimizi rahatlattık…
Tüm dünyayı saran coronavirus ‘belasının’ bir an önce son bulmasını, bir an önce tedavisinin bulunabilmesini ve özellikle ölümlerin durdurulabilmesini dileriz.

Çekya’da sağlık sektörünü merak ediyorsanız, tıklayın.

Çekya’da eğitim, ticaret, turizm, sigorta, çeviri gibi tüm istekleriniz için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364