Çekya’da Erasmus Öğrencisi Zehra ile Röportaj

Çekya’da Erasmus Öğrencisi Zehra ile Röportaj


Liberec’te Erasmus programı sayesinde bir süre yaşamış olan Zehra Nur Çelik ile röportaj yaptık. Liberec Teknik Üniversitesi‘nde 2019 bahar döneminde Erasmus yapmış olan Türk öğrenci, bizimle kendi deneyimlerini ve izlenimlerini paylaştı. Çekya’da veya özellikle Liberec‘te Erasmus yapmayı düşünecek olan arkadaşlar için çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

1) Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Zehra Nur Çelik. 22 yaşındayım geçen geçen ay Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldum.

2) Çekya’ya ilk gelişiniz nasıl oldu? Nasıl karar verdiniz ve Neden Çekya’yı seçtiniz?

2019’da Bahar döneminde Erasmus programı ile Çekya’ya geldim ve 4.5 ay Liberec’te kaldım. Aslında ülke seçmekten ziyade iyi üniversite bulmaya yöneldim desem daha doğru olur. Her bölümün anlaşmalı olduğu bir kaç ülke ve üniversite vardı. Biraz araştırdım ve özellikle Charles Üniversitesi’nde kısa süre de olsa eğitim almanın benim için iyi olacağını düşündüm, bir diğer tercihimse Liberec Teknik Üniversitesi’ydi. Liberec’e gitmeye hak kazandım. (Liberec’te yaşam yazımız için tıklayın.)

3) Çekya’da yaşamak ve öğrenci olmak nasıldı?

Çekya’da öğrenci olmak çok güzeldi, orda yaşamanın ve öğrenci olmanın pek çok avantajı olduğunu söylemeliyim. Öncelikle okuduğum üniversitenin öğretim görevlileri alanında çok iyilerdi ve akademik anlamda kendimi oldukça geliştirdim. Bunun yanı sıra Çekya’da yapılacak pek çok faaliyet bulunuyor; özellikle kış sporlarına ilgisi olanlara tavsiye ederim. Bunun yanı sıra tarihi ve doğal güzelliklerini korumayı başarmış ülkelerden biri. Seyahat etmeyi en çok sevdiğim ülkelerden biriydi. Ulaşım ve konaklama pek çok Avrupa ülkesine göre oldukça ucuz. İnsan Český Krumlov ya da České Švýcarsko gibi yerleri ziyaret ettiğinde bir peri masalındaymış hissine kapılıyor.

Çanakkale vs Liberec – Çekya Erasmus

4) Türkiye’de geldiğiniz / önceden yaşadığınız şehir neresi? Orası ile Liberec’i karşılaştırır mısınız?

Ben Çanakkale’de okudum ailemse Tekirdağ’da yaşıyor. Çanakkale ile karşılaştırabilerim elbette ama iki şehride çok seviyorum bu yüzden zor olacaktır. Benim gibi doğa düşkünü biri için Liberec inanılmazdı, kaldığım yer olan Koleje TUL Harcov doğayla iç içe bir yerdi. Yürüyüş için enfesti, 5 dakika uzağımızda çok güzel bir göl vardı mesela. Çanakkale’de okula giderken geyik görme ihtimaliniz yoktur ancak Liberec’te defalarca kez gördüğümü söylemeliyim. Çanakkale’yi tarih bakımından Liberec ile mukayese edemem elbette. Deniz olmayan yerleri zor seven biri olarak Çekya’dayken hep burdaki tek eksik deniz derdim. Bunun yanında doğasıyla tarihi dokusuyla beni büyüledi. (Liberec’te yaşam yazımız için tıklayın.)

5) Gelecek planlarınız nelerdir? Çekya’da mı devam edeceksiniz?

İlerde Çekya’da yüksek lisans yapabilirim ya da öğretmenlik için başvurabilirim, hatta Erasmus stajı için de bakmıştım ancak bildiğiniz gibi pandemi her alanda aksaklık yarattı. Ziyaret edeceğime kuşkum yok zaten. Eğer gençken Çekya’da yeniden yaşama imkanı bulamazsam yaşlılığımda kendime bir chata alırım ve orda sakin, huzurlu bir yaşam sürebilirim diye düşünüyorum.

** Çekya’da yüksek lisans, eğitim danışmanlığı için tıklayın. Çekya eğitim danışmanlığı için iletişim: info@cekturk.com

Çekya’da Erasmus Zamanları

7) Çekya’da Erasmus zamanlarınızda sizi en çok şaşırtanlar neler oldu? (Kültürel veya iş / eğitim anlamında, her şey olabilir)

Aslında oraya gitmeden önce araştırma yaptığımdan büyük şaşkınlıklar yaşadığımı söyleyemem. Ama tabi sabahın 7’sinde dersim olması hala tuhaf geliyor, bu insanlar bu soğukta nasıl uyanıyorlar diye hayret diyordum kendi kendime. Bir keresinde de asansörde tanımadığım yaşlı bir çift bana Çekçe selam verdiğinde ve ben asansörden inerken veda ettiklerinde şok olmuştum. Onun dışında paskalya zamanı renkli kırbaçlar satılıyordu ve Çek bir arkadaşım eskiden genç erkeklerin bunlarla genç kızlara hafifçe vurduklarını, bunun onlara güzellik, sağlık ve dogurganlık getireceğine inandıklarını söylemişti. Belli bir zaman varmış ve o süre dolunca kızlar isterlerse onların başından aşağı bir kova soğuk su dökebilirmiş. İngiliz hocamız Paskalya zamanı bize Çek erkeklerine dikkat edin derken meğer pomlázka denen kırbaçtan bahsediyormuş. Nedenini öğrenince gülmeden edemedim. Bunun yanında Çek pazarları hoşuma gidiyor, özellikle Prag’da kurulan. Son olarak yumurta boyamayı ve tavşan şeklindeki çikolataları çok seviyorum, tabi bu pek çok Avrupa ülkesinde görebileceğiniz bir gelenek.

Liberec Erasmus Öğrencisi Zehra Nur’dan Tavsiyeler

8) Son olarak Çekya’ya gelmek, Çekya’da Erasmus yapmak isteyen Türkler’e neler tavsiye edersiniz? Nelere dikkat etmeliler?

Öncelikle ülke ile ilgili ufak tefek dahi olsa araştırma yapmalarını söylerdim ve bir de vizeye erken başvuru yapmalarını. Benim vizem 1 ayda çıkmıştı, bazen daha uzun da sürebiliyor bildiğim kadarıyla.

Bununla beraber, bence Çekya’da herkese hitap edecek şeyler var. Kimisi için gece hayatı kimisi için kano gezintisi hoş olacaktır.

Size Çeklerin sıcak kanlı olmadığını söyleyecekler, onlara kulak asmayın, Çek arkadaşlar edinin ki kültürü daha yakından tanıyasınız. Hatta gitmeden önce gündelik hayatta kullanılabilecek bir kaç Çekçe kelime öğrenin. İnsanların yüzünde gülümseme oluşturacağınıza eminim. Çek Cumhuriyeti insanları videomuz ise aşağıda:

Bunun yanında Çekya’da UNESCO kültür mirası listesine girmiş olan pek çok yer olduğunu hatırlatmadan edemeyeceğim. Kofola, tyčinka s olivami(yeşil zeytinli ekmek bunun sarımsaklısı falan da var) veborůvkové knedlíky denemelisiniz. Prag’ta her köşeden ayrı bir müzik yükselir, lütfen dinlemeden geçmeyin. (Çekya UNESCO listesi yazımız için tıklayın.

Franz Kafka seviyorsanız onun hatırası için bir kez daha gezin sokakları onu hatırlatan güzel Prag’ı. Hayvanat bahçelerine karşı olduğum için bizzat ziyaret etmedim ancak Liberec hayvanat bahçesine giderseniz beyaz kaplan görebilirsiniz. Ki Liberec’in buz hokeyi takımı “Beyaz Kaplanlar” adını nadir bulunan bu hayvandan almıştır. Son olarak Liberec’te okumayı düşünenlere Harcov’da kalmalarını öneririm, rahat edebilecekleri, uygun fiyatlı bir yurt. (Franz Kafka blog yazımız için tıklayın.)

Sevgili Zehra Nur Çelik’e bu keyifli ve çok faydalı röportaj için kocaman teşekkür ediyoruz. 🙂

  • Liberec Teknik Üniversitesi Türkiye elçisi Evren ile röportaj için tıklayın.
  • Liberec mimarlık öğrencisi Elif ile röportaj için tıklayın.
  • Çekya’da Çekçe eczacılık öğrencisi Berkay ile röportaj için tıklayın.
  • ÇekTürk blogumuzdaki tüm röportajlarımızı görüntülemek için tıklayın.

Çekya eğitim danışmanlığı Çekçe çeviri , Çekçe kurs ve Çekçe hazırlık, gibi tüm istekleriniz, ayrıca Çekya sağlık sigortası için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364