Çekya 12 Unesco Dünya Kültürü Mirası

Çekya 12 Unesco Dünya Kültürü Mirası


Çek Cumhuriyeti’nde tam tamına 12 yerin UNESCO tarafından korunduğunu biliyor muydunuz? UNESCOBütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak amacında olan, UNESCO’nun Çek Cumhuriyeti’nde koruma altına aldığı 12 yerle ilgili sizi kısaca bilgilendirmek istiyoruz. Sadece Çekya UNESCO listesinde yer alan güzelliklerden bahsetmeyip, olası gezileriniz içinde ön bilgi oluşturabilmek için şehirlerin tarihlerinden de kısaca bahsetmek istedik.

Öncelikle en çok bildiğiniz ve ziyaret ettiğiniz, Prag, Kutná Hora, Česky Krumlov, Brno gibi şehirlerden başlayıp, daha sonra daha yöresel olduğu için daha az duyduğunuz yerler ile devam edeceğiz.

Çekya UNESCO Listesi
1. Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti: Prag

Başkentin on asırdan daha eski olan tarihi merkezi, Roman rotundaları ( dairesel bir zemin planına sahip binalara verilen ad), Gotik kuleler ve Rönesans kasaba evleri ve saraylarından Yahudi sinagoglarına, Barok kiliselerine, manastırlarına ve konaklara benzeyen birçok mimari tarzın eşsiz kombinasyonu ile sakinlerini ve ziyaretçileri büyülemektedir. 866 hektarlık büyüklükteki tarihi alanda, Prag Kalesi ve Hradčany, Karlův most (Charles Köprüsü), Staré Město (Eski Kent) ve Josefov (eski bölümün korunan kısmı) dahil olmak üzere Malá Strana’nın (Lesser Side) eşsiz şehir topluluğu Yahudi Kenti, Nové Město (Yeni Şehir), Vyšehrad ve bu alanlardaki anıtların her biri yer almaktadır. 1992’de UNESCO Listesine eklenmiştir.                                                                                                                                                    

2. Yeraltı Mezarları ile: Brno

Çek Cumhuriyeti’nin ikinci büyük şehri olan Brno, 6. yüzyılda Slavların gelişinden bu yana, Büyük Moravya İmparatorluğu dönemi boyunca ve günümüze kadar sürekli yerleşim olmuştur. 13. yüzyılın sonundan itibaren şehir Špilberk Kalesi tarafından korunmaktadır ve zamanla Lüksemburg ailesinden Moravian Margraves ve Moravian bölgesel başkenti olmuştur. Diğer şehirlerde olduğu gibi, Brno’nun gizli sırları, örneğin yeraltı mezarları vardır. Dünyanın her yerinden gelen turistler için en büyük cazibesi ise Avrupa’daki modern mimarinin öncü örneklerinden biri olan Alman mimar Ludwig Mies van der Rohe’nin en önemli Avrupa çalışması Tugendhat Villa,  2001 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine adını yazdırmıştır.

Brno yeraltı şehirleri ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

3. Minyatür Prag olarak bilinen: Český Krumlov

Çek Cumhuriyeti’nin en güneyinde yer alan Český Krumlov kasabası, büyük bir kasaba olmasada eski zamanlara dayanan büyüleyici atmosferi nedeniyle turistleri cezbetmektedir. Eşsiz Orta Çağ binaları sayesinde 1992 yılından beri UNESCO tarafından korunmaktadır. Doğal bir merkez olarak, belki tarih boyunca değil ama zamanla kültür, sanat ve olağanüstü deneyimler şehri haline gelmiş olan canlı bir şehirdir. Bozulmamış doğal güzelliği ile çevrili olan bu şehir, unutulmaz ve büyüleyici bir zaman geçirmek isteyen herkesi kendine çekmektedir.

Český Krumlov ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

4. Çekya UNESCO Listesinde… Kemikli Kilisesi ile: Kutná Hora
Orta Çağ boyunca Kutná Hora gümüş madenlerinden elde edilen kârlar Çek Cumhuriyeti topraklarına şöhret kazandırdı ve Kutná Hora Çek topraklarındaki en zengin ve en güçlü kasaba oldu. Madencilerin himayesine adanmış olan Gothic St. James Kilisesi (1330) ve St. Barbara Katedrali (1388), en önemli mimari eserler arasındadır. Tarihi ve benzersizliği 1995 yılında Kutná Hora’nın UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine girdiği tarihte kabul edilmiştir.

Kutná Hora ile ilgili blog yazımızı okumak için tıklayınız.

http://www.guidedtoursprague.com/kutna-hora-ossuary/

5. Kalesi ve Yemyeşil Bahçesi ile: Kroměříž

Ticaret yollarının kavşağında bir pazar kasabası olarak kurulan Kroměříž, 12. yüzyılın ilk yarısındaki kilise sömürgesi sırasında, Olomouc Piskoposlarının mülkü oldu. Köy 13. yüzyılın ikinci yarısında kasaba statüsüne yükseltildi, ancak 14. yüzyılın dini savaşları kasabaya korkunç yaralar açtı. 1848 yılı, Avusturya Monarşisinin Kurucu Meclisi buraya transfer edildiğinde kasaba, tarihinin dönüm noktasını yaşadı, kültür ve sanatın en üst düzeylerine çıkaran bir ilerleme dönemi başladı. Yalnızca tarihi ve mimarisi açısından ilginç değil aynı zamanda ziyaretçilere boş zamanlarını güzelce geçirmelerini sağlayan doğayla çevrili alanı da ilgi çekicidir. Her yıl birçok müzik festivaline, sergilere, konferanslara ve kongrelere ev sahipliği yapan Kroměříž, aynı zamanda kalesi ve bahçesi ile 1998’de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir.

6. Romantik şatosu ile: Lednice – Valtice
Lednice-Valtice Kültürel Peyzajı, 12. yüzyıldan kalma güçlü bir sınır kalesinin bulunduğu yere yayılmıştır. Bugün romantik bir şatoya ev sahipliği yapmasının yanında benzeri görülmemiş mimarisiyle resmedilmeye değer bir köydür. UNESCO Dünya Kültür Mirası‘nın hazinelerinden biri olan Lednice-Valtice Kültürel Peyzajı1996 yılında listeye eklenmiştir.

http://gotravelaz.com/lednice/#photo_1

7. İtalyan Rönesans kalesi ile: Litomyšl

Litomyšl, 10. yüzyılın sonlarında ve 11. yüzyılın başlarında Bohemia ve Moravia’yı birbirine bağlayan ticaret yolunun etrafında kurulmuştur. 1999 yılından beri UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Sgrafitto’nun sekiz milyondan fazla örneğiyle yer alan İtalyan Rönesans kalesi şehrin egemen özelliğidir. 500 metre uzunluğundaki meydanda Gotik belediye binası ve bir dizi Rönesans ve Barok evlerde bulunabilir. Manastır bahçelerinde sonlanan tarihi caddelerinde yapılan yürüyüş, unutulmaz bir deneyimdir. Litomyšl sadece tarihsel değil, aynı zamanda modern binalara da sahip olduğu için Avrupa’daki Blooming City adıyla da anılarak kurumsal turizm kenti olma yolunda ilerliyor.

http://zamecke-navrsi.cz/zamek_litomysl

8. Kutsal Teslis Sütunu ile: Olomouc

Olomouc, Haná bölgesinin kalbinde yer alır ve her zaman Moravya’nın en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin merkezî meydanında bulunan 1717-1754 döneminde yapılan ve son şekli Moravyalı heykeltraş Ondrej Zahne tarafından hazırlanan Barok mimari üslubunun çok önemli bir örneği olarak kabul edilen “Kutsal Teslis Sütunu“, 2000 yılından itibaren UNESCO Dünya mirasları listesine alınmıştır. 9 Eylül 1754’te 35 metre yüksekliğindeki kolonun kutsanmasına, monarşinin ilk çifti, İmparatoriçe Maria Teresa ve kocası Francis I, Holy Roman İmparatoru, Lorraine Dükü tarafından da katılınılmıştır.

9. Barok evleri ile: Telč

Telč, Moravya’nın güneybatı ucunda, Jihlava yakınlarında bulunur. İngiliz tarzı parkı ile 17. yüzyıl Rönesans şatosunun yanı sıra, en önemli görülecek yerleri olan, kent meydanı, eğlenceli yerleri ve iyi korunmuş Rönesans ve uzunlamasına Barok evleri ile kent eşsiz görünümündedir. 1992 yılında, balık göletleri ve şehir kapılarıyla çevrili kentin tarihi merkezi, yüzyıllar boyu benzersiz şeklini koruduğu için, UNESCO Listesinde yer almış ve bunun sonucunda ilginin artması dünyanın her yerinden gelen turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

http://www.wikiwand.com/hr/Tel%C4%8D

10. Aziz Procopius Bazilikası ile: Třebíč

Çekya UNESCO listesinde yer alan yerden biri de Třebíč. Třebíč, Benedictine Manastırı kuruluşuna yani 1101 yılına dayanıyor. Jihlava Nehri kıyısındaki konumu ve kurucularının ihtişamı sayesinde kent, dini yaşam ve eğitim için önemli bir merkez halindeydi. Günümüzde güneybatı Moravya’da önemli bir ekonomik, idari, siyasi ve kültürel merkezdir. Kent bir zamanlar Moravya’daki bir Yahudi kültürünün merkeziydi ve benzersiz bir şekilde korunmuş olan Yahudi Mahallesi, Yahudiler ile Hıristiyanlar arasındaki birlikteliğe sessizce tanıklık yapıyordu. Třebíč’te bulunan Yahudi Mahallesi ile Aziz Procopius Bazilikası 2003 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.
11. Barok Gotik kilisesi ile: Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou başlangıçta antik bir bölgesel rotada kurulmuş bir pazar kasabasıydı ve kurulduğu tarihte 1252 yılında Sister Manastırı’nın kurulmasıyla yakından bağlantılıydı. Şehir, 17. yüzyılın başında şehir statüsüne yükseltildi. Bugün kent çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapıyor ve turistler için avantajlı konumuyla bir dizi etkin dinlenme seçeneği sunuyor. Zelená Hora’daki St. John Kilisesi, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir. 18. yüzyılın başlarından kalma bu bina, mimar Jan Blažej Santini-Aichl’in en iyi çalışmalarından biri ve aynı zamanda ‘barok gotik’ örneğidir. Çok büyük olmayan bu kilise, hakkındaki tüm açıklamalara meydan okuyarak, sizi kendi gözlerinizle onu görmeye davet ediyor.

http://www.expats.cz/prague/article/czech-tourism/czech-unesco-sights/

http://www.expats.cz/prague/article/czech-tourism/czech-unesco-sights/

12. Çekya UNESCO Listesinde Bir Köy: Holašovice

13. yüzyıldan kalma bu Güney Bohem köyü, köye ait Barok üslubunun gerçek incisi sayılır. Önünde boyalı Barok duvarlar ve arkadaki bahçeler bulunan 22 çiftlik evi merkezi bir göletin etrafında bulunmaktadır.  1998‘de neredeyse tamamen korunmuş orta çağ evleri ve tahıl depoları UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alır.

http://www.inbudejovice.cz/13_4510_holasovice-vesnicka-pamatkova-rezervace-jankov/

Prag ve tüm Çek Cumhuriyeti’nde turizm hizmetlerimiz (Prag’da Türk rehberotel /hostelhavaalanı-otel transferleri, Çek restoranları, Çek birası tadımı ve müzesiVltava tekne turu, Prag Orta Çağ gecesi vb.) için iletişim:
info@cekturk.com

turizm
ÇekTürk, Çek Cumhuriyeti’nde keyifli geziler diler!