Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Çekya Lisans Eğitimi Sonrası Tez ve Sınav


Çekya’da ister Çekçe ister İngilizce eğitim alın, her iki durumda da lisans eğitimi sonrasında hem tez yazmanız hem de bazı sınavlara girmeniz istenir. Bunlar, sizin üç yıl boyunca Çekya’da lisans eğitiminde aldığınız bilgileri ölçme amaçlıdır ve mezun olmanız için zorunludur. Bu durum, akredite programlar için geçerli olup, uçuş veya film okulu gibi kurs kategorisindeki programlar için geçerli değildir.

Çekya’da lisans eğitimi hemen hemen her okulda üç yıldır. Nadiren de olsa, örneğin Amerikan sistemi olarak eğitim sunan okullarda lisans programı dört yıla kadar çıkabilir. Çekya lisans eğitim ücretleri yıllık 500 EUR – 14.000 EUR arasında değişir. Ancak standart bölümler yani sosyal bilimler ve mühendisliklerin çoğu 2.000 – 6.000 EUR yıllık eğitim ücreti arasındadır.
İngilizce ismi ‘thesis’ olarak geçen tezler, hemen hemen her lisans ve yüksek lisans programı sonrası istenir. Siz de gireceğiniz programın şartlarına bakarak, tez konularını bazen önceden görüntüleyebilir ve tez hocanızı genellikle lisansın ikinci yılında, bazen ve üçüncü yılının başında seçme fırsatı bulabilirsiniz. Ne kadar ilgili olduğunuzu bir konu olur ise, o kadar kolaylıkla tamamlayabilir ve bu esnada kendinize birçok şey katabilirsiniz. Hem de sonrasında tez savunma süreciniz çok daha kolay geçecektir.

İngilizce’de ‘State Exam’ denen bu sınavlar aslında devletin resmi olarak düzenlediği sınavları değil, üniversitelerin tezin yanısıra düzenlediği sınavlardır. Çoğunlukla sözlü olarak, konular çekilerek yapılır ve en az birkaç dersten öğrencinin bilgileri ölçülür. Detaylar aşağıda yer alıyor:

Lisans Sonrası Sınav (State Exam Sınavı) Nasıldır? Ne zaman Yapılır?

  • Üç yıllık lisans eğitiminizin son döneminde yapılır.
  • Çoğunlukla sözlü olarak yapılır.
  • İlk seferde başarılı olamazsanız, 2 kez daha girme hakkınız olur.
  • Lütfen gireceğiniz okul ile detayları görüşün, okuldan okula ufak da olsa farklılıklar gösterebilir.
  • Bazı programlar bu sınavları hiç şart koşmayabilir. (Çoğunlukla kurslar, film okulu, uçuş okulu, moda okulu gibi programlar bu kuralın dışındadır.)

Çekya’da eğitim için bize her zaman ulaşabilirsiniz.
Size destek vermekten mutluluk duyarız:

info@cekturk.com
+420775177364